«Ασημένιος» ο Τσάτουμας!

Με άλμα στα 8,15μ. ο Λούης Τσάτουμας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του μήκους, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου της Ζυρίχης! Πρώτος ο Ράδερφορντ με 8,29μ. και τρίτος ο Γκομίς με 8,14μ.!

Το ασημένιο κατέκτησε ο Λούης Τσάτουμας στον τελικό του μήκους! Ο 32χρονος πρωταθλητής είχε καλύτερο άλμα –στην πρώτη του προσπάθεια- στα 8,15μ. και έδωσε το δεύτερο μετάλλιο στην Ελλάδα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου που γίνεται στη Ζυρίχη.

Πρώτος ήταν ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Γκρεγκ Ράδερφορντ, με άλμα στα 8,29μ., με το αργυρό μετάλλιο να καταλήγει στον Γάλλο, Καφετιέν Γκομίς, ο οποίος είχε 8,14μ.

Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο για τον Λούη Τσάτουμα σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοικτού στίβου. Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος έκανε το 8,15μ. στην πρώτη του προσπάθεια είχε ακόμα 7.82μ, 7.83μ, 7.86μ. και 7.72μ., με τη μοναδική άκυρη να ήταν η τρίτη.