Η Σπάρτη στη Γ’ Εθνική με επική ανατροπή! A.O. Kυπαρισσίας – Α.Ε. Σπάρτη 2 – 3 (βίντεο, φωτογραφίες)

βίντεο από το apela.gr

11412364_10204478507789403_2960778011188370849_n

Ο σκόρερ του 2ου τέρματος της Α.Ε. Σπάρτης Ηλίας Γκολέμης

Σαν σήμερα πέρυσι 14 Ιουνίου 2015 η Σπάρτη με μια επική ανατροπή έγραψε μια χρυσή σελίδα του Λακωνικού ποδοσφαίρου.

Έχοντας μείνει 0 – 2 πίσω στο σκορ η Α.Ε. Σπάρτη κατάφερε και έκανε το 3 – 2 που της έδωσε την άνοδο στη Γ’ Εθνική.
Συγχαρητήρια στους μάγκες παίκτες που έβγαλαν τη ψυχή τους στο γήπεδο, στο κόσμο που τη στήριξε δυναμικά σε κάθε αγώνα με αποκορύφωμα το Περιστέρι, στη διοίκηση που τα έδωσε όλα, στο Γιαννακόπουλο και σε όποιον άλλο έχει βάλει το λιθαράκι του σε αυτή τη μεγάλη επιτυχία.
Μια επιτυχία πέρα για πέρα δίκαιη.
Ο εμφατικός τρόπος της σημερινής νίκης αποδεικνύει με το καλύτερο τρόπο τη δυναμική αυτής της ομάδας.
Μια δυναμική που έχουν αρχίσει να φοβούνται ομάδες Γ’ Εθνική πριν καν την αντιμετωπίσουν. (τελικά κάτι ήξεραν αφού ανέβηκε εύκολα στη Β’ Εθνική)

Και το γλέντι ξεκινά στη πλατεία της Σπάρτης, όλοι εκεί για να πανηγυρίσουμε αυτό που αξίζαμε από πέρυσι και το πήραμε με τον πιο εμφατικό τρόπο φέτος!

Τσαρούχας Ανδρέας

Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος βρίσκεται στο γήπεδο να παρακολουθήσει από κοντά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της Α.Ε. Σπάρτη.

DSC_0220 DSC_0218 DSC_0214 DSC_0204 DSC_0198 DSC_0191
DSC_0186 DSC_0179 DSC_0178 DSC_0169 DSC_0103 DSC_0097 DSC_0091 DSC_0077

Σημαντικότερες φάσεις αγώνα

Tελευταίος στη φυσούνα μπήκε ο Ντουγέρογλου, φαίνεται να αντιμετωπίζει μικροπρόβλημα.

18:02 Έναρξη αγώνα

3′ Άτυχη στιγμή για τη Σπάρτη με το Γεωργακόπουλο να αντικαθιστά τον Κορώνη.

5′ Καλή φάση για τη Κυπαρισσία, από πολύ καλή θέση στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία του Γαρόζη.

13′ Πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα για το Γιαννόπουλο, Σεμερτζίδης εκτελεί, μετά από φάση διαρκείας, μπλοκάρει ο Ντουγέρογλου.

15′ Πρώτο κόρνερ από αριστερά για την Α.Ε. Σπάρτη με τον Σεμερτζίδη, στο πρώτο δοκάρι απομακρύουν οι αμυντικοί του ΑΟΚ.

17′ Πρώτο κόρνερ για τον ΑΟΚ από δεξιά περνά ανεκμετάλλευτο.

41′ Δεύτερο κόρνερ από δεξιά για την Α.Ε. Σπάρτη

Αμφισβητούμενη φάση με τη λήξη του ημιχρόνου με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι αμυντικού της Κυπαρισσίας, αυτό φαίνεται από τα πρώτα replay της φάσης. Μετά τη λήξη του αγώνα θα μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη άποψη.

Σε επόμενη φάση ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ γκολ της Κυπαρισσίας.

19:06 Έναρξη 2ου ημιχρόνου

49′ Τρίτο κόρνερ για την Α.Ε. Σπάρτη

52′ Γκολ για τη Κυπαρισσία με τον Παναγόπουλο, παίρνει προβάδισμα.

53′ Κάρτα για τον Ντιόπ.

56′ Δεύτερο γκολ με τον Κόλλια να κάνει το 2 – 0 και να παίρνει πολύ σημαντικό προβάδισμα.

59′ Αναστασάκος μειώνει σε 2 – 1 μετά από πάσα του Χαλίλι.

60′ Γκολέμης περνά στη θέση του Πρασσά.

62′ Τέταρτο κόρνερ για τη Σπάρτη από αριστερά, Τσούκλης τη κεφαλιά απομακρύνουν πάνω στη γραμμή.

63′ Πέμπτο κόρνερ για τη Σπάρτη από αριστερά.

64′ Έκτο κόρνερ από αριστερά.

65′ Έβδομο κόρνερ από δεξιά για τη Σπάρτη.

67′ Ο Μαντζούνης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να διαμαρτυρηθεί, τον απέβαλε ο Γιάχος.

71′ Γεωργιόπουλος στη θέση του Κόλλια.

73′ Γεωργιόπουλος κίτρινη

74′ Όγδοο κόρνερ με τον Σεμερτζίδη, κεφαλιά ο Τσούκλης

84′ Γκολέμης σκοράρει και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα, ένας καταπληκτικός αγώνας.

Η ΣΠ

Α.Ο. Κυπαρισσίας: Ντουγέρογλου, Καρατζούλιας, Γιαννόπουλος, Ανδρουτσής, Γαργαρώνης, Λυδιώτης, Ντιόπ, Καμποσιώρης, Παναγόπουλος Φ., Παπαγεωργίου Χρ., Κόλλιας

Α.Ε. Σπάρτη: Γαρόζης, Κόπελας, Σπηλιωτόπουλος, Πανάκης, Πρασσάς, Χοτζάϊ, Γεωργακόπουλος, Τσούκλης, Σεμερτζίδης, Αναστασάκος, Χαλίλι.