Σπαρτιατικός: Νίκη στο ντέρμπι πρωτοπόρων

Στο ντέρμπι των πρωτοπόρων που διεξήχθει στο Άργος το Σάββατο 2/12 ο Σπαρτιατικός νίκησε με 1-3 την νεανική και αξιόμαχη ομάδα του ΓΣ Άργους.
Από την αρχή του παιχνιδιού η ομάδα μας βρέθηκε μπροστά στο σκορ και με όπλο κυρίως το καλό σερβις κατάφερε να πάρει με σχετική ευκολία τα δύο πρώτα σετ με 25-18,25-17. Στο 3ο μετά τα μέσα παρουσιάστηκαν προβλήματα στην υποδοχή χάθηκε το προβάδισμα και ο ΓΣΑ πήρε διαφορά 5 πόντων στο κρισιμότερο σημείο, και παρά την ανάκαμψη τελικά το σετ χάθηκε με 25-21. Το 4ο όμως ήταν παράσταση για ένα ρόλο καθώς με καθαρό μυαλό και πάθος η ομάδα μας προηγήθηκε με το ευρύ 23-12 και τελικά κατάκτησε το σετ με 25-15.
Ο κ. Ρηγάκος είχε την ευχαρίστηση να χρησιμοποιήσει όλους τους αθλητές που είχε στη διάθεση του.
Πολλά συγχαρητήρια στην ανανεωμένη και μαχητική ομάδα του ΓΣ Άργους γιατί αποτελεί την ομάδα του πρωταθλήματος με τον μικρότερο ηλικιακό Μ.Ο.

Σπαρτιατικός ΓΣ (Ι. Ρηγάκος): Γ.Τζίμας, Η.Κυριακάκος, Β.Γιαννόπουλος, Π.Τερζής, Γ.Τσάλτας, Φ.Κουμανταράκης, Σ.Βρωμοβρυσιώτης (L), Δ.Ρηγάκος, Κ.Σταυρόπουλος

Επόμενος αγώνας, εντός έδρας 9/12 στις 16.00 με αντίπαλο την ομάδα του Οίακα Ναυπλίου.

1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Την Κυριακή 3/12 στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο της Σπάρτης διεξήχθει η 1η αγωνιστική του παιδικού πρωταθλήματος η οποία ξεκίνησε με το τοπικό ντέρμπι μεταξύ στην ομάδα μας και στην ΑΕ Φάριδος.
Ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη καθώς η ομάδα του Ξηροκαμπίου προηγήθηκε με 0-2 αλλά η ομάδα μας έκανε την ανατροπή ισοφάρησε σε 2-2, αλλά τελικά ηττήθηκε στο tie break.
Συγκεντωτικά η διακύμανση των σετ ήταν: 20-25,17-25,25-20,25-17,13-15

Σπαρτιατικός ΓΣ (Ι.Ρηγάκος): Ι.Παινέσης, Σ.Βρωμοβρυσιώτης, Δ.Ρηγάκος, Β.Γιαννόπουλος, Ι.Μουρτζίκος, Στ. Φουντούκης, Ν.Χριστάκος (L), Γ. Φουντούκης, Κ.Θεοδοσόπουλος, Στ. Μπάσος.