Βοίας Νεάπολης: Ισοπαλία με Α.Ε. Δήμου Ασωπού (φωτογραφίες)

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για αν δείτε φωτογραφίες

Την Κυριακή η ομάδα του Βοία έμεινε στην ισοπαλία (1-1) με την Α.Ε. Δήμου Ασωπού, με το ισόπαλο αυτό αποτέλεσμα να είναι το 4ο στη σειρά για την ομάδα μας, η οποία για ακόμη μία φορά ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει τους 3 βαθμούς που δικαιούταν.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0, με τον Βοία να μην απειλείται σε καμία περίπτωση, χάνοντας με τη σειρά του μερικές ευκαιρίες, σημαντικότερη εκ των οποίων μία τριπλή στα μέσα περίπου του ημιχρόνου, με 2 προσπάθειες του Δημήτρη Δρακάκη να διώχνονται πάνω στη γραμμή από αντιπάλους και τον Τάκη Λιβανό να αστοχεί στη συνέχεια εξ΄επαφής. Το τι θα επακολουθούσε κατέστη σαφές από πολύ νωρίς, μιας και οι παίκτες της αντιπάλου ομάδας προέβαιναν συνεχώς σε καθυστερήσεις, στην προσπάθεια τους να αποτρέψουν την ομάδα μας να αποκτήσει ρυθμό.

Στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ ο Βοίας είχε εντείνει την πίεση του με τις δύο αλλαγές στο ημίχρονο (Κώστας Λιβανός και Τάσος Λέκκας στη θέση των Τάκη Αλειφέρη και Γιάννη Πανάγου αντίστοιχα) να βοηθάνε στην ανάπτυξη της ομάδας και να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ, στο 58ο λεπτό και τελείως κόντρα στη ροή του αγώνα ήρθε η «ψυχρολουσία», καθώς σε μια ανύποπτη φάση, υπήρξε ασυνεννοησία στην άμυνα του Βοία, με την Α.Ε. Δήμου Ασωπού να ανοίγει το σκορ. Όπως ήταν λογικό, οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν ακόμη περισσότερο στα καρέ τους, συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο των καθυστερήσεων, παρόλα αυτά όμως οι παίκτες του Βοία ήταν αποφασισμένοι να αλλάξουν το αποτέλεσμα και το παιχνίδι περιορίστηκε σχεδόν απόλυτα στο μισό της Α.Ε. Δήμου Ασωπού. Στο 65ο περίπου λεπτό ο Βοίας έφτασε κοντά στην ισοφάριση με το πολύ δυνατό σουτ του Τάσου Λέκκα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά ο γόρδιος δεσμός λύθηκε στο 75ο λεπτό με τον Άρη Τσιχουρίδη να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κώστα Λιβανού. Η ομάδα μας συνέχισε να απειλεί, κυρίως με στημένα πια, όμως ο αντίπαλος κίπερ έσωσε την κατάσταση για την ομάδα του, με το 1-1 να μένει ως το τέλος του αγώνα.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας την Κυριακή στις 15:00 η ώρα, εκτός έδρας απέναντι στον Α.Ο. Κροκεών, ίσως στο δυσκολότερο ματς μέχρι τη συνέχεια του πρωταθλήματος, όπου ο Βοίας πρέπει να παραμείνει αήττητος πάση θυσία για 8ο συνεχόμενο αγώνα και από εκεί και πέρα ότι καλύτερο προκύψει θα είναι φυσικά καλοδεχούμενο.

Τα στατιστικά του αγώνα από το epslak.gr και οι φωτογραφίες από την Ελένη Σούκου.