Αστέρας Βλαχιώτη: Ήττα στη Καλαμάτα. Δήλωση Γκάτζιου

Το ντέρμπι στο γήπεδο του Μεσσηνιακού μεταξύ της Καλαμάτας και του Αστέρα Βλαχιώτη έληξε με νικήτρια την ομάδα της Μεσσηνίας με τελικό σκορ 2-1 και πρωταγωνιστή τον Γκασούκα ο οποίος πέτυχε 2 γκολ.  Το σκορ άνοιξε  εν λόγω ποδοσφαιριστής στο 33ο λεπτό με τον Σαμπατάκο να ισοφαρίζει στο 57′ και τον Γκασούκα να ξαναδίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους ένα λεπτό μετά την ισοφάριση.  Ο Αστέρας θα μπορούσε να είχε φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας αν ο Μπριλλάκης δεν αστοχούσε σε πέναλτι στο 73ο λεπτό. Την επόμενη αγωνιστική ο Αστέρας υποδέχεται την Ζάκυνθο. Παρά την σημερινή ήττα ο Αστέρας Βλαχιώτη έχει διαφορά 3 βαθμών από τον Αστέρα Αμαλιάδας αφού την ίδια ώρα η ομάδα της Ηλείας έμενε στο 1-1 στη Πύλο με τον Τσικλητήρα. Ο Γκάτζιος ξεκίνησε τους Παλιούρας, Μπριλάκης, Σταμογιάννος, Τσουκαλάς, Χρήστου, Τσιμικλής, Μουκίδης, Κόντης, Tonchev, Σαμπατάκος, Μαναριώτης.

Δηλώσεις του προπονητή κ. Γκάτζιου μετά την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Καλαμάτα: «Ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο ματς για εμάς. Προσπαθήσαμε πάρα πολύ, αλλα δεν τα καταφέραμε. Χάθηκε μια μάχη, αλλά όχι ο πόλεμος! Συνεχίζουμε με την ίδια δύναμη και το ίδιο πάθος μέχρι το τέλος. Δεν έχω κανένα παράπονο από τα παιδιά! Και τα λάθη είναι μέσα στο ποδόσφαιρο!»