Γιουρόπα Λιγκ: Μάχη στο χιονισμένο Κίεβο. Αναλύσεις αγώνων Πέμπτης 22 Φεβρουρίου

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να διαβάσετε αναλύσεις για όλους τους αγώνες της ημέρας από το Matchmoney.com.gr

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ – ΑΕΚ

*** Στάδιο «Ολιμπίνσκι» (70.050 θ.), Κίεβο.

*** Διαιτητής, Ματέι Γιουγκ (Σλοβενία)

Α’ ΜΑΤΣ (ΑΕΚ –Ντ. Κιέβου 1-1): Αδικείται η Ενωση από το τελικό αποτέλεσμα, άξιζε τη νίκη βάσει ευκαιριών. Στο 0-1 του Τσιγκάνκοφ στο 19’, απάντησε ο Αϊντάρεβιτς με κεφαλιά από την μικρή περιοχή στο 80’.

ΝΤ. ΚΙΕΒΟΥ (Νο 26): Μπήκε στο ματς του Ο.Α.Κ.Α με στόχο το εκτός έδρας γκολ, το πέτυχε στο 19’ κι έπειτα… έσβησε μέχρι την λήξη. Πρωτοφανής παθητική εικόνα για το σύνολο του Κατσκέβιτς, απειλήθηκε με ήττα σε αρκετές περιπτώσεις, φάνηκε επηρεασμένη από την χειμερινή διακοπή στο πρωτάθλημα της.

Στα εγχώρια έκανε τα απολύτως απαραίτητα κόντρα στην Ολιμπίκ Ντονέτσκ, επικράτησε 1-0 με γκολ του Τσιγκάνκοφ, συντηρώντας την διαφορά από την πρωτοπόρο Σαχτάρ. Σοκ η μεσοβδόμαδη απόφαση του δικαστηρίου της Λωζάννης, καθώς έχασε στα χαρτιά 0-3 τον εξ’ αναβολής αγώνα κόντρα στην Μαριουπόλ, εξέλιξη η οποία δεν αναμένεται να την επηρεάσει σε αγωνιστικό επίπεδο τουλάχιστον για τον αγώνα κόντρα στην Ενωση.

«Το ότι λείπουν σημαντικοί παίκτες για την ΑΕΚ προφανώς και δεν μας απασχολεί καθόλου, αυτές είναι ερωτήσεις που πρέπει να κάνετε στον αντίπαλο προπονητή, εμείς σκεφτόμαστε μονάχα το καθήκον μας, το οποίο δεν είναι άλλο από την πρόκριση, από πλευράς φυσικής κατάστασης είμαστε καλά, στον αγώνα στην Αθήνα τρέξαμε σαν ομάδα 117 χλμ την στιγμή που πριν την διακοπή, στο καλύτερο μας ματς είχαμε διανύσει 112 χλμ,», το σχόλιο του κόουτς Κατσκέβιτς κλείνοντας.

StoiximanNovibet, VistaBet.grsportingbet

Δεν έχει ηττηθεί στα Κίεβο στα τελευταία 10 ματς της για τον θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ (8-2-0).

Ξεπέρασαν τις ενοχλήσεις τους και είναι διαθέσιμοι ο εξτρέμ Γκονζάλες και οι χαφ Γκαρμάς και Σαπαρένκο, παραμένουν εκτός οι χαφ Σιντόρτσουκ και Καλίτβιντσεφ, ο κίπερ Μπουστσάν, επιπλοκές στην αποθεραπεία του Μποκανί που θα λείψει τελικώς για 2-3 εβδομάδες επιπλέον, ενώ στην χτεσινή συνέντευξη τύπου ο Κατσκέβιτς έκρινε ως ανέτοιμο τον μπακ Πίβαριτς και τον στόπερ Ζαμπράνο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μπόικο – Κάνταρ, Κατσερίδη, Μορόζιουκ, Κετζιόρα – Μπουλάσκι, Σεπέλεφ – Τσιγκάνκοφ, Γκαρμάς, Γκονζάλες – Μοράις

ΑΕΚ (Νο. 209): Την αδικεί εμφανώς το εντός έδρας 1-1 του ΟΑΚΑ, κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, που έκλεισε την αντίπαλό της στο δικό της μισό, το μόνο που κατάφερε ήταν η ισοφάριση. Η εμφάνιση πάντως τη γέμισε με αισιοδοξία, έδειξε πως δεν τη χωρίζει τίποτα από τη θεωρητικά ανώτερη ουκρανική ομάδα. «Αξίζαμε τη νίκη, ήμασταν καλύτεροι και για αυτό έχω μια αίσθηση ήττας, δεχθήκαμε γκολ στη μοναδική ευκαιρία της Ντιναμό και αυτή από δικό μας λάθος» σκασμένος ο Μανόλο Χιμένεθ. Ηταν πάντως η έκτη διαδοχική ισοπαλία στα ευρωπαϊκά παιχνίδια, με την οποία έδωσε συνέχεια στο φετινό αήττητο των εννιά αγώνων (2-7-0).

Στο πρωτάθλημα έρχεται από το εμφατικό εντός έδρας 4-0 επί της Ξάνθης, εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα που πέτυχε και τα τέσσερα γκολ, στο δεύτερο έριξε εμφανώς το ρυθμό έχοντας στο μυαλό της και το σπουδαίο ευρωπαϊκό επαναληπτικό, εντυπωσιακός ο Βράνιες με χατ τρικ! «Ισως ήταν το πιο αποτελεσματικό πρώτο ημίχρονο, όμως δεν ήταν και λίγα αυτά που δεν μου άρεσαν στο δεύτερο, τα παιχνίδια δεν διαρκούν σαράντα πέντε αλλά ενενήντα λεπτά» έδειξε τελειομανής ο Μανόλο Χιμένεθ. Διεύρυνε το αήττητο στα 13 ματς (10-3-0), πάντα στο -2 από την κορυφή.

Προέκυψαν προβλήματα, τιμωρημένοι ο Βράνιες και ο Λιβάγια, ούτε τώρα Κονέ, Λόπες, Τσόσιτς, γνωστοί απόντες Γιόχανσον, Μάνταλος, που χάνουν το υπόλοιπο της σεζόν. Εκτός ευρωπαϊκής λίστας Μοράν, Χουλτ. Ολα ανοιχτά για την ενδεκάδα, η λογική λέει πως ο Χιμένεθ θα εμπιστευθεί το σχήμα που παρέταξε στον πρώτο αγώνα του ΟΑΚΑ εκτός φυσικά των Βράνιες, Λιβάγια, για τη θέση του πρώτου φαβορί είναι ο Λαμπρόπουλος και του δεύτερου ο Μασούντ.

«Θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι στα ενενήντα λεπτά, αυτό είναι σχεδόν σίγουρο πως η Ντιναμό δεν θα μας το επιτρέψει. Αυτό που μάθαμε και το έχω δει πολλά χρόνια τώρα στο ποδόσφαιρο, είναι πως δεν αρκεί να είσαι ανώτερος, μπορεί να είσαι ανώτερος και να χάσεις. Στο ποδόσφαιρο δεν μπορούμε να μιλάμε για δικαιοσύνη. Αυτό που βλέπουμε, είναι τα αποτελέσματα που έρχονται. Εμείς δεν κλειδώσαμε το παιχνίδι όταν είχαμε την ευκαιρία και ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος. Είμαι ευχαριστημένος με την εικόνα της ομάδας στο πρώτο ματς αλλά όχι και με το αποτέλεσμα» η τοποθέτηση του Ισπανού τεχνικού στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μπάρκας – Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης – Σιμόες, Γαλανόπουλος – Κλωναρίδης, Μασούντ, Μπακασέτας – Γιακουμάκης.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ – ΛΥΩΝ (20:00)

*** «Εστάδιο ντε λα Θεράμικα» (24.500 θ.), Βιγιαρεάλ.

Α’ ματς (Λυών – Βιγιαρεάλ 3-1): Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς τέρματα και φάσεις εκατέρωθεν, η Λυών σκόραρε δις στις αρχές του δευτέρου με τους Ντομπελέ (46’) και Φεκίρ (49’), ο Φορνάλς μείωσε στο 63’, για να έρθει ο Ντεπάει στο 82’ να δώσει σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στους Γάλλους.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Νο 31): Στάθηκε καλά για ένα ημίχρονο στη Γαλλία, όμως το τελικό 3-1 την αναγκάζει να κυνηγήσει νίκη με δύο γκολ διαφορά και πάνω. Την Κυριακή έπαιξε με μεικτή ενδεκάδα στη Βαρκελώνη, μένοντας στο 1-1 με την Εσπανιόλ, σε παιχνίδι όπου άξιζε τη νίκη, αλλά ισοφαρίστηκε με φάουλ στο 85’.

Επιστρέφει ο εξτρέμ Σάμου Καστιγέχο, τραυματίας ο φορ Σανσόνε, μακροχρόνια εκτός ο χαφ/στόπερ Νέλσον Σεμέντο, ο γκολκίπερ Αντρές Φερνάντεθ και ο μέσος/αρχηγός Μπρούνο. Κόπηκε από την αποστολή ο Ρόχερ Μαρτίνες.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Ασένχο – Μάριο, Αλβαρο, Βίκτορ Ρουίθ, Χάουμε Κόστα – Σάμου Καστιγέχο, Τριγκέρος, Ρόδρι, Φορνάλς – Μπάκα, Ουνάλ

ΛΥΩΝ (Νο. 23): Εχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Επιθετική κυρίως στο β’ μέρος κατά το οποίο σημείωσε τα γκολ της την περασμένη Πέμπτη έφτασε στο 3-1 χάρη για μια ακόμα φορά και στο ατομικό της ταλέντο. Ο Ντεπάι που μπήκε αλλαγή έδωσε απάντηση για τον παραγκωνισμό του πετυχαίνοντας με καταπληκτικό σουτ το τρίτο γκολ.
Την Κυριακή σε δικό της παιχνίδι στη Λιλ όπου προηγήθηκε με 2-0 στο α’ μέρος, δέχθηκε πίεση και ισοφαρίστηκε. Ηταν και άτυχη με δύο δοκάρια του φορ Ντίαζ στο 1-2 και 2-2. Εβγαλε όμως και ατομισμό και άσκησε κριτική ο Ζενεζιό ενώ και κάποιοι παίκτες έριξαν μπηχτές που είχαν στόχο κυρίως τους Μ. Ντίαζ και Ντεπάι.

Για σήμερα ο προπονητής της ζητάει από τους παίκτες του να παίξουν το παιχνίδι τους κανονικά και χωρίς σκοπιμότητες, δεν θέλει να κατέβουν για να διαφυλάξουν το σκορ του πρώτου αγώνα. Όπως είπε «περιμένω να δούμε πάνω κάτω το ίδιο στιλ αγώνα με τον πρώτο, επιθετικές και τις δύο ομάδες». Μπροστά της έχει το απόλυτο ντέρμπι με τη Σεντ Ετιέν την Κυριακή.

Ο ηγέτης Φεκίρ έπαιξε 10’ την Κυριακή και σήμερα επιστρέφει βασικός. Επανέρχονται ο δεξιός μπακ Τέτε και ο ακραίος Κορνέ.

ΛΥΩΝ (4-2-3-1): Λόπες – Τέτε, Μαρσέλο, Μορέλ, Φ. Μεντί – Τουζάρ, Ντομπελέ – Φεκίρ, Μπ. Τραορέ, Αουάρ (Ντεπάι) – Μ. Ντίαζ