Σπάρτη: Ένταση, ήττα, ζώνη υποβιβασμού και παραίτηση.

Οι τέσσερις λέξεις του τίτλου περιγράφουν τον αγώνα της 32ης αγωνιστικής στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης μεταξύ της Σπάρτης και του Άρη.

Ένας πολύ κρίσιμος βαθμολογικά αγώνας για τους γηπεδούχους εξελίχθηκε σε εύκολη νίκη για τον Άρη ο οποίος είχε πρωταγωνιστή τον Διαμαντόπουλο. Ο επιθετικός των κιτρίνων πέτυχε δύο γκολ με τον Άρη να περνά εύκολα από τη Σπάρτη με σκορ 3-0. Μια ήττα που έφερε τη Σπάρτη ισόβαθμη στους 40 βαθμούς με τον Αιγινιακό και την Αναγέννηση Καρδίτσας. Μια μάχη σωτηρίας που εξελίσσεται πολύ άσχημα για τους Σπαρτιάτες οι οποίοι την 33η αγωνιστική ταξιδεύουν στη Δράμα να παίξουν με την Δόξα και την τελευταία αγωνιστική στο Ηράκλειο να παίξουν με τον ΟΦΗ.

Το σκορ άνοιξε στο 45+2′ με εκτέλεση πέναλτι ο Διαμαντόπουλος, ο Πασάς διπλασίασε με πλασέ το προβάδισμα του Άρη στο 63′ και ο Διαμαντόπουλος έγραψε το τελικό 0-3 στο 76′.

Στη συνέντευξη τύπου μετά τη λήξη του αγώνα ο παραιτήθηκε ο προπονητής των γηπεδούχων, Μάρκος Στεφανίδης.

Η στιγμή της διακοπής στο χρονικό σημείο του βίντεο 06:35

Στο 41ο λεπτό ο Άρης έχει κερδίσει κόρνερ από την αριστερή πλευρά με τον Μπαργκάν. Πριν την εκτέλεση του κόρνερ o διαιτητής της αναμέτρησης Μαρκαντωνάτος κάνει συστάσεις στους ποδοσφαιριστές να μην κρατούν τους αντιπάλους τους. Αφού εκτελείται το κόρνερ ο αρχηγός της Σπάρτης Οικονομόπουλος κρατά τον κεντρικό αμυντικό του Άρη, Δεληζήση και ο Μαρκαντωνάτος υποδεικνύει πέναλτι. Ο Διαμαντόπουλος αναλαμβάνει να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών και δεν δυσκολεύεται να ανοίξει το σκορ για τους κίτρινους.

Αμέσως μετά την εκτέλεση, ο τερματοφύλακας της Σπάρτης, Μακρυωνίτης, πήρε στο κυνήγι τον διαιτητή. και άλλοι ποδοσφαιριστές της Σπάρτης να διαμαρτύρονται και ανθρώπους της ομάδας να προσπαθούν να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Ο διαιτητής φώναξε κοντά του τους βοηθούς, πήγε στο κέντρο του γηπέδου, ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και οδήγησαν τον διαιτητή και τους βοηθούς στα αποδυτήρια όπου παρέμειναν για 10 λεπτά. Μετά την διακοπή αυτή ο Μαρκαντωνάτος επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο και μετά από ένα λεπτό ποδοσφαίρου σφύριξε την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η ζωντανή ενημέρωση του αγώνα από το isports.gr

Σπάρτη 0 – 3 τελικό Άρης (0 – 1 ημίχ)

Γκολ: Διαμαντόπουλος το 0 – 1 στο 45+2′, Πασάς το 0 – 2 στο 63′,

Διαμαντόπουλος το 0 – 3 στο 76′,

Στατιστικά: Κόρνερ 5-9, Κάρτες: 3-5

Σπάρτη (Μάρκος Στεφανίδης): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Νιάρος, Σάββα, Οικονομόπουλος, Γραικός, Δεινόπαπας (11′ Συμεωνίδης(57′ Κολτσίδας)), Παναγιώτου, Τσιόφου, Γουόρντεν (52′ Μουζακίτης), Φουρτάδο.

Βοσνακίδης, Κολτσίδας, Μουζακίτης, Κολτσίδας, Συμεωνίδης

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, 27 Τζανακάκης, 66 Κανακούδης, 5 Δεληζήσης, 4 Μαραγκός, 6 Μουμίν, 83 Νίκιτς, 21 Πασάς, 89 Χαντί (73′ Λώττας), 11 Μπαργκάν (Τσουμάνης), 19 Διαμαντόπουλος (80′ Μπαστακός).

13 Μαντζάρης, 8 Ιντζόγλου, 9 Μπαστακός, 14 Παυλίδης, 18 Τσουμάνης, 33 Λώττας, 80 Κλιγγόπουλος.

Διαιτητής: Μαρκαντωνάτος Γεώργιος (Ηλείας), Βοηθοί: Οικονόμου Σπήλιος (Αχαΐας), Φαρμάκης Κωνσταντίνος (Δυτικής Αττικής), Tέταρτος: Κορδολαίμης Ευαγγέλος (Ανατολικής Αττικής), παρατηρητής ο Μιχαηλίδης Πέτρος του συνδέσμου Αθηνών.

O Άρης στη 2η θέση της βαθμολογίας με 76 βαθμούς και η Σπάρτη στην 11η με 40 βαθμούς.

Α’ ημίχρονο

6′ Διαμαντόπουλος έπιασε κεφαλιά από πολύ καλή θέση, μπλόκαρε ο Μακρυωνίτης.

11′ Αναγκαστική αλλαγή με τον Συμεωνίδη να αντικαθιστά τον Δεινόπαπα

23′ Δεληζήσης με προβολή, μπλοκάρει ο Μακρυωνίτης.

25′ Διαμαντόπουλος δεν βρήκε στόχο με κεφαλιά.

Έχει την κατοχή ο Άρης

27′ Πολύ καλή στιγμή για τη Σπάρτη με τον Τσιοφού πολύ ωραία κίνηση και σουτ αφού μπήκε στην περιοχή, διώχνει ο Καντιμοίρης

28′ Κίτρινη ο Χαντί για αγκωνιά στον Γραικό

29′ Εκτέλεση φάουλ από τον Παναγιώτου, δεν μπορεί να πιάσει κεφαλιά ο Οικονομόπουλος

34′ Διαμαντόπουλος μόνος του από την μικρή περιοχή, αστόχησε

45′ Ο Άρης είχε κερδίσει κόρνερ από αριστερά, εκτέλεσε ο Μπαργκάν, ο Οικονομόπουλος κράτησε τον Δεληζήση και ο Μαρκαντωνάτος υπέδειξε το πέναλτι, Διαμαντόπουλος εκτέλεσε και άνοιξε το σκορ για τον Άρη

Κίτρινη ο Μακρυωνίτης, Παναγιώτου για διαμαρτυρία

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

Μετά την διακοπή 10 λεπτών ο Μαρκαντωνάτος έδειξε κίτρινες στους Νιάρο και Ζουλιώτη

Β’ ημίχρονο

47′ Οικονομόπουλος πετάχτηκε αλλά το πλασέ του πάνω από την εστία του Καντιμοίρη

49′ Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τη Σπάρτη με τον Μουζακίτη να αντικαθιστά τον Γουόρντεν

53′ Κίτρινη ο Πασάς για κράτημα στον Οικονομόπουλο

57′ Τρίτη αναγκαστική αλλαγή ο Κολτσίδας αντικαθιστά τον Συμεωνίδη

63′  Λάθος του Νιάρου που δεν μπόρεσε να κοντρολάρει την μπάλα, ο Πασάς επωφελήθηκε και με πλασέ διπλασίασε το προβάδισμα του Άρη

67′ Μπαργκάν σουτάρει από αριστέρα, απέκρουσε ο Μακρυωνίτης με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι

70′ Χαντί μεγάλη ευκαιρία για το 0 – 3 μετά από πάσα του Πασά

71′ Νιάρος πολύ ωραίο σουτ, λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Καντιμοίρη

76′ Πασάς έφυγε πολύ ωραία σε αντεπίθεση, βρήκε τον Διαμαντόπουλο ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει το 0 – 3

80′ Φουρτάδο πλασάρει μέσα από την περιοχή αλλά δεν βρίσκει στόχο

89′ Οικονομόπουλος σουτάρει, διώχνει σε κόρνερ ο Καντιμοίρης.

93′ Λώττας πολύ καλό σουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μακρυωνίτη