Εθνικός Βατίκων: Ισοπαλία στο τοπικό ντέρμπι με τον Βοία και πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου (φωτογραφίες)

Με 1-1 έληξε το τοπικό ντέρμπι Εθνικός Βατίκων – Βοίας Νεάπολης, με το αποτέλεσμα αυτό να δίνει την πρόκριση στην ομάδα μας για τη φάση των «16» του Κυπέλλου της ΕΠΣ Λακωνίας. Ο επόμενος γύρος θα βρει την ομάδα μας αντιμέτωπη με τον Ατρόμητο Συκιάς εντός έδρας, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου το Σάββατο 27-10-2018.

Στα του αγώνα, τα πρώτα 20 λεπτά δεν βρήκαν κάποια ομάδα να έχει μεγάλη υπεροχή, ώσπου στα μέσα του ημιχρόνου η ομάδα μας πήρε το προβάδισμα. Ο Γιώργος Ρέκκας έπαιξε το κόρνερ από τα δεξιά με κοντινή πάσα στον Γιώργο Ηριωτάκη, ο οποίος με σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και στο ύψος του πέναλτι, βρήκε τον Άρη Τσιχουρίδη, ο οποίος με όμορφο γυριστό σουτ στη γωνία του τέρματος, «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του κάνοντας το 1-0. Η χαρά όμως δεν κράτησε για πολύ, μιας και 5 λεπτά αργότερα ο Βοίας ισοφάρισε σε 1-1 με καρφωτή κεφαλιά του Παναγιώτη Λιβανού μετά από κόρνερ, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα της ομάδας μας Θανάση Δρακάκη. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 1-1, με το Βοία να κερδίζει στο όριο τις εντυπώσεις, έχοντας τη μερίδα του λέοντος στις φάσεις, με τον Θανάση Δρακάκη να αντιδρά σωστά σε όλες τις περιπτώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ξεκίνησε έχοντας την κατοχή και δημιουργώντας φάσεις μέχρι το 60ο λεπτό, «χαλώντας» όμως τις όποιες ενέργειες στην τελευταία και κρίσιμη πάσα. Από εκεί και έπειτα ο Βοίας πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία της ομάδα μας, με τον τερματοφύλακα μας να σώζει την κατάσταση σε αρκετές περιπτώσεις, με κυριότερη την απόκρουση σε τετ α τετ με τον Τάσο Λέκκα στις καθυστερήσεις.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας το Σάββατο 13-10-2018 και ώρα 16:00 εντός έδρας με τον Α.Ο. Δαφνίου, για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ελπίζουμε να υπάρχει ανάλογη παρουσία φιλάθλων και σε αυτό το παιχνίδι!

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να επισκεφθείτε το site του Εθνικού Βατίκων και να δείτε φωτογραφίες από τον αγώνα