Σπάρτη: «Πάτησε» τα Τρίκαλα με επιβλητική εμφάνιση!

Η πρώτη νίκη της Σπάρτης ήρθε την 5η αγωνιστική στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης με αντίπαλο τα Τρίκαλα. Με μια επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο οι Σπαρτιάτες πέτυχαν δυο γκολ με τους Φραγκούλη και Βλαχομήτρο και πήραν το πρώτο τρίποντο στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος της Football League. Οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Τσερνίσοφ ήταν πολύ ανώτεροι από τους αντιπάλους και δίκαια κατέκτησαν την νίκη βγάζοντας πάθος στον αγωνιστικό χώρο και «πατώντας» ουσιαστικά τους αντιπάλους τους.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες στιγμές για τις δύο ομάδες.

Με την έναρξη του δευτέρου όμως η Σπάρτη μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη. Το τελικό 2-0 είναι φτωχό αφού στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει εύκολα άλλα δύο γκολ σε πολύ μεγάλες ευκαιρίες μετά το 1-0 και βγαίνοντας περισσότεροι σε πολλές αντεπιθέσεις.

Με ένα σοβαρό λάθος η διαιτησία δεν έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Καψάσκη στο δεύτερο ημίχρονο.  Από το πρώτο δευτερόλεπτο της φετινής Football League η Σπάρτη έχει απέναντί τους τους διαιτητές που έχουν δώσει κατά της 4, πέναλτι σε 5 αγώνες!

Καλύτερος παίκτης των Τρικάλων ο τερματοφύλακας Ταϊρης ο οποίος κράτησε χαμηλό το δείκτη του σκορ ενώ για τους γηπεδούχους όλοι οι ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν με πάθος και ψυχή σαν Σπαρτιάτες!

Η σημαντική παρουσία των φιλάθλων της Σπάρτης σε άλλο ένα αγώνα ώθησε την ομάδα στη νίκη και απέδειξε την δυναμική του Δημοτικού Σταδίου Σπάρτης.

Στον αγώνα με τα Τρίκαλα ο διαιτητής Γιουματζίδης (Πέλλας) έκλεισε τα μάτια σε καθαρή περίπτωση ανατροπής αφού ο Καψάσκης είχε περάσει όλους τους αντιπάλους του και βρίσκεται μόνος του στο ένα μέτρο από τον τερματοφύλακα των Τρικάλων!

Με αυτή τη νίκη η Σπάρτη έφτασε τους 5 βαθμούς και βρίσκεται στην 11η θέση ισόβαθμη με τον Αήττητο Σπάτων.

Την επόμενη αγωνιστική, την Κυριακή 25 Νοεμβρίου η Σπάρτη αγωνίζεται εκτός έδρας με τον Ηρακλή.

Σπάρτη: Σταματόπουλος, Κοζάκης, Κολτσίδας, Καλούσης (81′ Αρώνης), Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καψάσκης, Καινούργιος (84′ Παυλής), Κωνσταντινόπουλος, Μαντζίρης (50′ Βλαχομήτρος).

Πάντος, Βλαχομήτρος, Αρώνης, Παυλής, Γκιάτας, Ρούμπος, Νάτσης

Τρίκαλα: Τσιάρας, Γκόλιας, Γκότοβος, Πάνος, Τσιάρας, Γκουγκούδης, Τριανταφυλλάκος (73′ Ρούνει), Γιούκαρης (56′ Κάπος), Μακρίδης, Συμελίδης, Σταματάκος.

Ρούνεϊ, Γιδόπουλος, Γκατζολάρι, Κέζος, Καπός, Νιάρος,  Συριόπουλος.