Σπάρτη: Μπορούσε την ισοπαλία με Βόλο!

Η Σπάρτη υποδέχθηκε τον Βόλο στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Football League και βρέθηκε 4-5 λεπτά μακριά από το θετικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 3-1 πετυχαίνοντας δύο γκολ μετά το 88′. Για άλλο ένα αγώνα οι παίκτες του Τσερνίσοφ ικανοποίησαν με την εμφάνισή τους και προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Βλαχομήτρο να νικά από κοντά τον Καραγκιολίδη.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο 22′ με εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία έφεραν το ματς στα ίσια.
Στο δεύτερο ημίχρονο στο 71′ ο Πέντα είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα και ο Βόλος συνέχισε στο παιχνίδι με παίκτη λιγότερο. Όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα τελείωσε ισόπαλος μέχρι το 89′ λεπτό όπου ο Πίσπας, ο οποίος αφού πέρασε ως αλλαγή, έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και στο 90+1′ με πανέμορφο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.
Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Θεσσαλίας έφτασε τους 16 βαθμούς και με το +3 από την ένσταση που κερδίζει πάει κορυφή.

Η Σπάρτη έμεινε στους 5 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Αήττητο Σπάτων.

ΣΠΑΡΤΗ (Αντρέι Τσερνίσοφ): Σταματόπουλος, Καλούσης, Κολτσίδας, Βλάχος, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καινούργιος (66′ Αρώνης), Παυλής (54′ Ρομπίνιο), Κωνσταντινόπουλος (75′ Ρούμπος), Βλαχομήτρος.
ΠΑΕ BΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Ουνγιαλίδης, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Πέντα, Καμπαγιέρο (86′ Πίσπας), Κότο, Μάντζης, Πίτου Γκαρσία (67′ Φράγκος), Λούκας (61′ Ηλιόπουλος)