Σπάρτη: Διέσυρε τον Ηρόδοτo! Πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ!

Η Σπάρτη διέσυρε τον Ηρόδοτο με δύο γκολ από τον Νίκο Καινούργιο (φωτογραφία) και ένα με κεφαλιά από τον Βλαχομήτρο.  To 3-0 είναι πολύ φτωχό, οι Σπαρτιάτες αν ήταν πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια θα είχαν πετύχει πολλά περισσότερα γκολ.

Η Σπάρτη μπήκε με νέα διοίκηση και εκπληκτική εμφάνιση στο 2019, σημειώνοντας τρία γκολ κόντρα στον Ηρόδοτο και ανέβηκε στους 11 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο μάλιστα το σκορ θα μπορούσε να ήταν κάλλιστα 3-0, 4-0. Πολύ φτωχό το 1 – 0 για τις φάσεις που δημιούργησαν οι Σπαρτιάτες του Τσερνίσοφ μπροστά από την εστία του Τσιλιγγίρη.  Ένα ημίχρονο όπου μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο.

Το πρώτο γκολ της Σπάρτης ήρθε στο 38ο λεπτό μετά από ωραίο γύρισμα του Νάτση στον Καινούργιο, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρόδοτος προσπάθησε να απειλήσει αλλά χωρίς ουσία.  Η Σπάρτη πέτυχε άλλα δύο γκολ και πήρε μια εύκολη νίκη.

Το 2-0 έγινε με κεφαλιά του Βλαχομήτρου στο 55’ και το τελικό 3-0 με σουτ του Καινούργιου στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά την λήξη της αναμέτρησης ο κόσμος της ομάδας αποθέωσε τον Τσερνίσοφ και τους ποδοσφαιριστές του.

Την επόμενη αγωνιστική η Σπάρτη αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Δόξα Δράμας την Κυριακή 13 Ιανουαρίου.

Σπάρτη: Πάντος, Αρώνης, Φραγκούλης, Κολτσίδας, Καλούσης, Παυλής, Κωνσταντινόπουλος, Νάτσης (76′ Kοζάκης), Βλαχομήτρος, Καινούργιος, Καψάσκης (46′ Ζαχαριουδάκης)

Σταματόπουλος, Ντούσκας, Γκιάτας, Ζαχαριουδάκης, Μπέζας, Κοζάκης.

Ηρόδοτος: Τσιλιγγίρης, Χατζηλιάδης, Γραικός, Δαμιανάκης (79′ Σιαλμάς), Κανδυλάκης, Αργκιλέσι, Κασαπάκης, Φραγκουλάκης (83′ Κλινάκης), Φουρκαράκης (70′ Αμαραντίδης), Κονέ, Νύκταρης.

21 Σιαλμάς, 99 Αμανατίδης, 2 Προβιδάκης, 24 Χονδρογιάννης, 94 Μασάδο, Αμαραντίνης.