Πάρτι των SPURS στο Μiami το σκορ της σειράς στο 3-1

0
89

Tο San Antonio ξεκίνησε το παιχνίδι χάνοντας τα πρώτα του δύο σουτ. Όσα είχε χάσει δηλαδή σε ολόκληρο το πρώτο δωδεκάλεπτο του τρίτου Τελικού. Κάπου εκεί οι φίλοι των Heat πρέπει να πίστεψαν ότι ο τέταρτος Τελικός δεν θα θύμιζε σε τίποτα τον προηγούμενο αγώνα των δύο ομάδων, όπου το San Antonio τελείωσε το πρώτο ημίχρονο σουτάροντας με 75.8%, έχοντας προβάδισμα με 71-50. Και είχαν δίκιο, αφού το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Spurs να σουτάρουν με 55.6% και να προηγούνται με 55-36. Κοινώς… στο ίδιο έργο θεατές.

Το San Antonio κατάφερε για δεύτερο σερί Τελικό στο Miami να παίξει το δικό του παιχνίδι, να εκτελέσει το σύστημά του με… χειρουργική ακρίβεια και τελικά να κάνει πάρτι κόντρα στους Heat. Ένα πάρτι για το οποίο ήταν υπεύθυνοι όλοι οι παίκτες των Σπιρουνιών, οι οποίοι έκαναν την απόλυτη εμφάνιση ΟΜΑΔΑΣ, με τον καθένα να προσφέρει τον… οβολό του σε αυτή τη νίκη. Από τον εκπληκτικό Kawhi Leonard (20 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και τον Tony Parker (19 πόντοι), μέχρι τον εκπληκτικό Boris Diaw (8 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), τον αγέραστο Tim Duncan (10 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και τον εκρηκτικό Patty Mills (14 πόντοι).

Ένας LeBron δεν φέρνει την άνοιξη…

Όσο για το Miami, το να πει κανείς ότι ήταν απογοητευτικό θα είναι λίγο. Οι Heat σημείωσαν το πρώτο καλάθι του αγώνα, κάνοντας το 2-0 και στην συνέχεια… εξαφανίστηκαν, βλέποντας τους Spurs να κάνουν ό,τι θέλουν μέσα στο γήπεδο. Ήταν τόσο κακοί που άκουσαν τους φιλάθλους τους να τους γιουχάρουν πριν ακόμα τελειώσει το πρώτο ημίχρονο!

Κάπως έτσι έμεινε μόνος του ο LeBron James να παλεύει, τελειώνοντας τον αγώνα με 28 πόντους, 19 εκ των οποίων στην τρίτη περίοδο. Από εκεί και πέρα, όμως, υπήρχε το… χάος, με τον Chris Bosh να έχει 12 πόντους και τον Dwyane Wade 10 πόντους, με τους τρεις σταρ της ομάδας να είναι και οι μοναδικοί παίκτες των Heat που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ένα διαστημικό πρώτο ημίχρονο

Οι Spurs έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους για ακόμα μία φορά. Τα Σπιρούνια επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους, ξεφεύγοντας αρχικά με 13-4 και λίγο αργότερα με 22-13, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 26-17. Και η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το San Antonio ξέφυγε με 31-17, με τους παίκτες του να κάνουν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, κόντρα σε ένα Miami που… αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν. Αποτέλεσμα; Η διαφορά να έχει ανοδικές τάσεις, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν ακόμα και με 22 πόντους διαφορά (55-33) λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, μέχρι να έρθει ο LeBron James με τρίποντο να μειώσει σε 55-36, διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Πάλεψε για λίγο το Miami, αλλά…

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε το Miami να μπαίνει με φόρα στο παιχνίδι. Με τον LeBron να σκοράρει συνεχώς, οι Heat κατάφεραν γρήγορα-γρήγορα να μειώσουν σε 61-48, δείχνοντας έτοιμοι να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι. Όπως αποδείχτηκε βέβαια στη συνέχεια, αυτή η αντεπίθεση των Heat ήταν και ο επιθανάτιος ρόγχος τους.

Το San Antonio απάντησε άμεσα με ένα επιμέρους σκορ 12-1, ξεφεύγοντας εκ νέου με 73-49, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 81-57. Έκτοτε το Miami φάνηκε ότι δεν είχε κουράγιο να παλέψει άλλο, με τους παίκτες του να αποδέχονται τη… μοίρα τους. Μία μοίρα που αποδέχτηκαν γρήγορα και οι φίλοι των Heat, που άρχισαν να αποχωρούν από το γήπεδο από τα μέσα της τέταρτης περιόδου.

Έγραψε ιστορία ο Duncan

Κατά την διάρκεια του αγώνα ο Tim Duncan πρόσθεσε ακόμα δύο παράσημα στην γεμάτη ρεκόρ καριέρα του. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, λοιπόν, το Τοτέμ των Spurs ξεπέρασε τον Kareem Abdul-Jabbar σε λεπτά συμμετοχής στα πλέι-οφ, όντας πλέον μόνος του στην κορυφή της συγκεκριμένης λίστας. O άλλοτε Θρύλος των Lakers είχε αγωνιστεί 8.851 λεπτά σε αγώνες πλέι-οφ, με τον Duncan να χρειάζεται 14 λεπτά για να τον ξεπεράσει, παίζοντας τελικά 31 λεπτά, γράφοντας (πάλι) ιστορία. Δεν έμεινε όμως εκεί, αφού λίγο αργότερα έφτασε τους 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, κάνοντας το 158ο double-double στην καριέρα του στα πλέι-οφ, ξεπερνώντας τον Magic Johnson στην πρώτη θέση της συγκεκριμένης λίστας.

Καλύτεροι από ότι στο τρίτο παιχνίδι”

Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός των Spurs, Gregg Popovich, ήταν μεν χαρούμενος, αλλά αρκετά συγκρατημένος: “Νομίζω ότι κάναμε καλύτερη δουλειά στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού από ότι στον τρίτο αγώνα της σειράς. Δεν ξέρω με τί ποσοστά σουτάραμε. Δεν κοιτάζω το φύλλο της στατιτικής”. Όταν μάλιστα κλήθηκε να σχολιάσει τα δύο ρεκόρ που έκανε ο Duncan, τόνισε με νόημα: “Μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι δεν τον ενδιαφέρει καθόλου”.

πηγή:sport24.gr