Aνάλυση Ελβετία-Γαλλία

0
100
Αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου, για το Μουντιάλ της Βραζιλίαςανάμεσα στην Ελβετία και τη Γαλλία. Ο νικητής της αναμέτρησης λογικά θα κερδίσει και την πρώτη θέση του ομίλου. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στο γήπεδο Αρένα Φόντε Νόβα (51.900) που βρίσκεται στο Σαλβαδόρ. Ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από τη ΝΕΡΙΤ (22:00).

'' Μουντιάλ, Ελβετία - Γαλλία ''
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ολλανδός Bjorn Kuipers, με βοηθούς τους επίσης Ολλανδούς Sander Van Roekel και Erwin Zeinstra. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Νορβηγός Svein Oddvar Moen.
Προϊστορία:
Πλούσια η προϊστορία μεταξύ των δύο ομάδων καθώς έχουν αναμετρηθεί συνολικά 36 φορές είτε σε επίσημα είτε σε φιλικά παιχνίδια. Η Ελβετία μετράει 12 νίκες, η Γαλλία 15 νίκες, ενώ 9 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα χωρίς νικητή. Τα τέρματα μεταξύ τους σε αυτά τα παιχνίδια είναι 58-62 υπέρ των ” τρικολόρ ”.

'' Μουντιάλ Ελβετία ''Ελβετία
Σε ένα δραματικό παιχνίδι όσον αφορά την εξέλιξή του η Ελβετία κατάφερε να κλέψει τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα απέναντι στον Ισημερινό (2-1) και να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με προσπάθειες του Ινλέρ και του Σακιρί. Ωστόσο την διαφορά στο παιχνίδι την έκαναν στο δεύτερο μέρος οι αλλαγές του Χίτσφελντ. Αρχικά ο Μεχμέντι 3 λεπτά αφότου πέρασε στο παιχνίδι με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σεφέροβιτς, που είχε περάσει και αυτός σαν αλλαγή με μετά από πολύ ωραία και γρήγορη αντεπίθεση έδωσε τη νίκη και τους 3 βαθμούς στην ομάδα του. Ενδιαφέροντα στοιχεία είναι πως η Ελβετία έχει σκοράρει τα 7 από τα 9 γκολ της σε Παγκόσμιο Κύπελλο στο δεύτερο ημίχρονο.

Αγωνιστικά νέα:
Ενδιαφέρον έχει να δούμε αν ο προπονητής της Ελβετίας Ότμαρ Χίτσφελντ πραγματοποιήσει κάποιες αλλαγές στη βασική ενδεκάδα, θέλοντας να επιβραβεύσει τους παίχτες που μπήκαν ως αλλαγή στο παιχνίδι με τον Ισημερινό και έκαναν την διαφορά, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα τους. Ο Στόκερ ήταν αναποτελεσματικός στα πρώτα 45′ που αγωνίστηκε, ενώ και ο Ξάκα δεν απέδωσε τα αναμενόμενα στον ρόλο του επιτελικού πίσω από τον επιθετικό Ντρίμιτς. Από το ρεπορτάζ πάντως προκύπτει ότι και ο Μεχμέντι, αλλά και ο Σεφέροβιτς θα ξεκινήσουν και αυτό το παιχνίδι από τον πάγκο καθώς ο Χίτσφελντ εμπιστεύεται και τον Ξάκα, αλλά και τον Ντρίμιτς που έκανε πολύ καλή χρονιά με τη Νυρεμβέργη. Η πιο πιθανή αλλαγή στην ενδεκάδα είναι ο Σαρ που θα πάρει λογικά τη θέση του Τζουρού, που δέχθηκε κριτική για την αδράνειά του στο γκολ που πέτυχε ο Ισημερινός. Αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν για την Ελβετία.

Απουσίες: –

Πιθανή Ενδεκάδα (4-2-3-1): Μπενάλιο – Ροντρίγκεζ, Σαρ, Φον Μπέργκεν, Λιχστάινερ – Μπεχράμι, Ινλέρ – Στόκερ, Ξάκα, Σακιρί – Ντρίμιτς

'' Μουντιάλ Γαλλία ''Γαλλία
Οι ” τρικολόρ ” στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας απέναντι στην Ονδούρα έσπασαν την παράδοση που τους ήθελε να μην σκοράρουν σε πρεμιέρα Μουντιάλ ( στα 3 τελευταία Μουντιάλ είχαν μείνει στο 0 στην πρεμιέρα) και κέρδισαν εύκολα την Ονδούρα σκοράροντας μάλιστα 3 φορές. Η διαφορά δυναμικότητας των 2 ομάδων ήταν εμφανής από το πρώτο λεπτό με τη Γαλλία να κυριαρχεί να έχει 2 δοκάρια και τελικά πριν το τέλος του ημιχρόνου να κερδίζει πέναλτι και αποβολή, με την υπόθεση νίκη να γίνεται πλέον πολύ απλή. Οι ” τρικολόρ ” πέτυχαν μία εύκολη νίκη με τον Μπενζεμά να σκοράρει 2 φορές και να επιχειρεί τα 7 από τα 20 συνολικά σουτ των Γάλλων δείχνοντας ότι θα είναι ο ηγέτης της επιθετικής γραμμής των ” τρικολόρ ”. ” Πρέπει να μείνουμε προσγειωμένοι, το παιχνίδι με την Ελβετία θα είναι τελείως διαφορετικό ” δήλωσε ο τεχνικός της Γαλλίας Ντεσάν, μετά το τέλος του αγώνα με την Ονδούρα.
Ο Ντεσάν δεν αναμένεται να κάνει αλλαγές στη βασική ενδεκάδα και το πιο πιθανό είναι να επιλέξει τους ίδιους έντεκα που ξεκίνησαν το παιχνίδι με την Ονδούρα. Στα γαλλικά Μ.Μ.Ε γίνονταν λόγος για το αν στο παιχνίδι με την Ελβετία που είναι πιο σφιχτή ομάδα θα έπρεπε να ξεκινήσει ο Ζιρού στην κορυφή της επίθεσης και ο Μπενζεμά να παίξει έξω αριστερά. Δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο αφού ο Μπενζεμά σκόραρε 2 γκολ αλλά και ο Γκριέζμαν έκανε πολύ καλό παιχνίδι και αναπλήρωσε επάξια τον άτυχο απόντα Ριμπερί. Ο Ντεσάν δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών ενόψει της αναμέτρησης με την Ελβετία.
Απουσίες: –

Πιθανή Ενδεκάδα (4-3-3): Λορίς – Εβρά, Σακχό, Βαράν, Ντεμπισί – Ματουϊντί, Καμπάιγ, Πογκμπά – Γκριέζμαν, Μπενζεμά, Βαλμπουενά

Betting Tips:
* Τα 3 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των 2 ομάδων ανεξαρτήτου διοργάνωσης έληξαν ισόπαλα.
* Η Ελβετία έχει κερδίσει τα 4 τελευταία παιχνίδια της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.
* Τα τελευταία 3 παιχνίδι μεταξύ των 2 ομάδων ανεξαρτήτου διοργάνωσης έχουν έρθει άντερ 2.5 γκολ.
* Η Γαλλία παραμένει αήττητη στα 5 τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Ελβετία.
Εκτίμηση:
Η Ελβετία πέτυχε τεράστιας σημασίας νίκη στις καθυστερήσεις με τον Ισημερινό και ο Χίτσφελντ ξέρει καλά πως ο ένας βαθμός με τη Γαλλία ίσως αποδειχτεί χρυσάφι, καθώς την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει την Ονδούρα. Λογικά δεν θα πάρει μεγάλα ρίσκα ενώ και επιθετικά μπορεί να προβληματίσει τη Γαλλία. Από την άλλη οι ” τρικολόρ ” μπορεί να πέτυχαν 3 γκολ με την Ονδούρα, ωστόσο σπατάλησαν κάμποσες ευκαιρίες μέχρι να ανοίξουν το σκορ με πέναλτι, ευκαιρίες που σίγουρα θα βρουν λιγότερες απέναντι στην Ελβετία. Η ισοπαλία έχει τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση καθώς δεν θα δυσαρεστήσει καμία από τις 2 ομάδες, ενώ αμφότερες έχουν την ικανότητα να σκοράρουν.  πηγή: foxbet.gr