Aνάλυση Ονδούρα-Ισημερινός

0
91
Με την αναμέτρηση ανάμεσα σε Ονδούρα και Εκουαδόρ, ολοκληρώνεται η δεύτερη αγωνιστική για τον πέμπτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο αγώνας διεξάγεται στο Estádio Joaquim Américo Guimarães της Curitiba, στις 01:00 ώρα Ελλάδος (21/6) και θα μεταδοθεί ζωντανά από τη ΝΕΡΙΤ.
Στοιχημα Μουντιαλ

Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αυστραλός Μπέντζαμιν Γουίλιαμς, με βοηθούς τους συμπατριώτες του, Κριμ και Ανάζ. Ο Ιάπωνας Γιουίτσι Νισιμούρα θα είναι ο τέταρτος διαιτητής.

Προϊστορία:
Τα τελευταία χρόνια, οι ομάδες έχουν αναμετρηθεί 5 φορές μεταξύ τους. Όλες οι αναμετρήσεις είχαν φιλικό χαρακτήρα. Το Εκουαδόρ έχει δύο νίκες, η Ονδούρα μία, ενώ δύο αγώνες έληξαν ισόπαλοι.

Μουντιαλ ΟνδουραΟνδούρα

Όπως αναμενόταν, η Ονδούρα ξεκίνησε με το ”αριστερό” τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Η ομάδα της Ονδούρας ηττήθηκε με 3-0 από την Γαλλία. Η Ονδούρα με την βοήθεια των δοκαριών, άντεξε στην πίεση της Γαλλίας για 43′. Στο χρονικό αυτό σημείο, οι Γάλλοι κέρδισαν πέναλτι και ταυτόχρονα το αριθμητικό πλεονέκτημα. Ίσως ο καλύτερος ποδοσφαιριστής της Ονδούρας, ο Παλάσιος δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αγώνας από τα πρώτα λεπτά πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι Γάλλοι διπλασίασαν στο 48′ τα τέρματα τους. Το τελικό 3-0 έγινε στο 72′ και το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο, με τους Γάλλους να χάνουν πολλές ευκαιρίες.

Αγωνιστικά νέα:

Ο τεχνικός της Ονδούρας, Λουίς Φερνάντο Σουάρεζ, πριν το πρώτο παιχνίδι είχε δηλώσει πως στόχος για την ομάδα του είναι η πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς ο όμιλος δεν τον φοβίζει. Ο έμπειρος τεχνικός, μετά την εύκολη ήττα από την Γαλλία, αναπροσάρμοσε τον στόχο για την ομάδα του, στην επίτευξη ενός τέρματος και την κατάκτηση μίας νίκης. Θυμίζουμε ότι η Ονδούρα, συμμετέχει στο τρίτο της Μουντιάλ και δεν έχει γευτεί την χαρά της νίκης (0Ν-3Ι-4Η), αλλά ούτε έχει καταφέρει να πανηγυρίσει κάποιο τέρμα. Ο Σουάρεζ δεν θα έχει στην διάθεση του, τον Γουίλσον Παλάσιος, ο οποίος αποβλήθηκε στον αγώνα με την Γαλλία. Την θέση του έμπειρου μέσου της Στόουκ, Γ. Παλάσιος, θα την πάρει ένας εκ των Γκαρσία και Τσάβες. Ο Κολομβιανός τεχνικός, Λουίς Φερνάντο Σουάρεζ, ήταν προπονητής της εθνικής του Εκουαδόρ στο διάστημα 2004 με 2007 και οδήγησε την χώρα στο Μουντιάλ του 2006.
Απουσίες: Γ. Παλάσιος (60/3)

Πιθανή ενδεκάδα (4-4-2)
: Βαγιαντάρες – Μπεκέλες, Φιγκερόα, Μπερνάντεζ, Ιζαγκουίρε – Ναχάρ, Γκαρίδο, Γκαρσία (Τσάβες), Εσπινόζα – Κόστλι, Μπέγκστον

Μουντιαλ ΕκουαδορΕκουαδόρ

Με το ”αριστερό” ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, το Εκουαδόρ.  Οι Νοτιοαμερικάνοι προηγήθηκαν στο 22′ επί της Ελβετίας, όταν μετά από κόρνερ του Αγιόβι, ο Βαλέντσια με κεφαλιά, σκόραρε. Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς να αλλάξει κάτι στο σκορ, καθώς οι Ελβετοί απείλησαν μόνο με μακρινά σουτ του Ινλέρ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Εκουαδόρ έχασε γρήγορα το προβάδισμα, καθώς ο Μεχμέντι ισοφάρισε στο 47′, μετά από σέντρα του Ροντρίγκεζ. Το Εκουαδόρ δεν ήταν καλό στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να κρατήσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Λίγο πριν την λήξη, στάθηκε άτυχο, καθώς στο 92′ έχασε σπουδαία ευκαιρία να πάρει την νίκη και στην αντεπίθεση, δέχτηκε το δεύτερο τέρμα με τον Σεφέροβιτς, να κάνει το τελικό 2-1 για τους Ελβετούς.
Το Εκουαδόρ δεν ικανοποίησε στον αγώνα με την Ελβετία, όμως ο τεχνικός του, Ρεϊνάλντο Ρουέλδα, προσπάθησε να τονώσει το ηθικό των παιχτών του, δηλώνοντας ότι η εμφάνιση στο πρώτο αγώνα ήταν θετική. Ο Ρουέλδα τόνισε πως πιστεύει στους παίχτες του και ότι δεν προτίθεται να κάνει αλλαγές στο βασικό σχήμα που θα παρατάξει απέναντι στην Ονδούρα. Ο Κολομβιανός τεχνικός είναι καλός γνώστης της Ονδούρας, καθώς ήταν ο ομοσπονδιακός τεχνικός της στο Μουντιάλ του 2010. Η ομάδα του Εκουαδόρ για να έχει ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση, θέλει θετικό αποτέλεσμα στα δύο παιχνίδια που απομένουν και η νίκη κόντρα στην Ονδούρα είναι μονόδρομος.
Απουσίες: –

Πιθανή ενδεκάδα (4-4-2): Ντομίνγκεζ – Παρέδες, Γκουάγκουα, Εράζο, Αγιόβι – Μοντέρο, Νομπόα, Γκρουέζο, Α.Βαλέντσια – Καϊσέδο, Ε. Βαλέντσια

Betting Tips:
* Ο αμυντικός Αγιόβι, έχει σκοράρει και στα 3 τελευταία παιχνίδια της εθνικής του κόντρα στην Ονδούρα.
* Ο επιθετικός της Πατσούκα, Ένερ Βαλέντσια , έχει σκοράρει και τα 5 τελευταία παιχνίδια του με το Εκουαδόρ.
* Το Εκουαδόρ έχει δεχτεί τέρμα και στα 6 τελευταία του παιχνίδια, ενώ η Ονδούρα στα 5 από τα τελευταία 6 παιχνίδια της.

Εκτίμηση: Πολύ ανώτερη ως ομάδα το Εκουαδόρ σε σχέση με την Ονδούρα. Μετά το άσχημο ξεκίνημα με την Ελβετία και την ήττα στις καθυστερήσεις, το Εκουαδόρ θέλει μόνο την νίκη για να έχει ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης. Η Ονδούρα είναι αδύναμη ως ομάδα και αναμένεται να έχει παθητικό ρόλο στο παιχνίδι. Η ομάδα της Ονδούρας, βασίζεται στην σωματική επαφή και στο σκληρό παιχνίδι (έως και αντιαθλητικό κάποιες φορές). Ο Γουίλσον Παλάσιος είναι σημαντική απουσία ακόμα και στο ψυχολογικό τομέα. Η απόδοση στο διπλό είναι χαμηλή, με την νίκη του Εκουαδόρ από το ημίχρονο να αξίζει να πονταριστεί. Δεν έχουν σκοράρει ποτέ σε Παγκόσμιο Κύπελλο οι Ονδούριοι, η λογική δείχνει πως και αυτή την φορά,  δύσκολα θα το καταφέρουν. πηγή: foxbet.gr