Ανάλυση Βέλγιο-Ρωσία

0
95
Με την αναμέτρηση ανάμεσα σε Βέλγιο και Ρωσία, ξεκινάει η δεύτερη αγωνιστική για τον όγδοο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο αγώνας διεξάγεται στο Estadio Jornalista Mario Fihlo (Maracana) του Rio De Janeiro, στις 19:00 ώρα Ελλάδος (22/6) και θα μεταδοθεί ζωντανά από τη ΝΕΡΙΤ.
Στοιχημα Μουντιαλ

Διαιτητής της αναμέτρησης, θα είναι ο Γερμανός Φέλιξ Μπριτς, με βοηθούς τους συμπατριώτες του, Μπορς και Λουπ. Ο Εκουαδόριος Κάρλος Βέρα, θα είναι ο τέταρτος διαιτητής.

Προϊστορία:
Τα τελευταία χρόνια, οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί δύο φορές μεταξύ τους, με τους Βέλγους να έχουν κάνει το 2/2. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2002, με τους Βέλγους να επικρατούν με 3-2 (μάλιστα, ο σημερινός προπονητής των Βέλγων, Μαρκ Βίλμοτς, σκόραρε στον αγώνα αυτόν). Σε φιλικό που έγινε το 2010, οι Βέλγοι κέρδισαν με 0-2, με τον Λουκάκου να σκοράρει δις.

βελγιο μουντιαλΒέλγιο

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε η ομάδα του Βελγίου, στο πρώτο της παιχνίδι στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας, χωρίς όμως να πείσει. Οι Βέλγοι αντιμετώπισαν την σκληροτράχηλη Αλγερία, την οποία κέρδισαν με 2-1. Οι ”κόκκινοι διάβολοι” ξεκίνησαν το παιχνίδι αγχωμένοι και το άριστο αμυντικό στήσιμο της Αλγερίας, από τον Χαλίλχοτζιτς, τους άγχωσε ακόμα περισσότερο. Οι Αλγερινοί ευτύχησαν να προηγηθούν στο 25′, με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φεγκουλί. Οι Βέλγοι στο πρώτο ημίχρονο έδειχναν βραχυκυκλωμένοι και το ημίχρονο έληξε χωρίς κάτι αξιοσημείωτο. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βίλμοτς πέρασε αρχικά τον Μέρτενς και λίγο αργότερα τον Φελαϊνί και η ομάδα του έδειχνε καλύτερη. Στην θέση του άφαντου Λουκάκου, πέρασε τον πολύ γρήγορο επιθετικό της Λιλ, Ορίτζι. Οι Βέλγοι απειλούσαν από στημένα, ενώ η Αλγερία έχασε μία καλή ευκαιρία, με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ. Στο 70′, ο Φελαϊνί με πολύ ωραία και δύσκολη κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Η έτερη αλλαγή του Βίλμοτς, ο βιρτουόζος Μέρτενς, ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Βέλγους. Οι ”κόκκινοι διάβολοι” έκλεψαν την μπάλα και βγήκαν σε ωραία αντεπίθεση με τον Μέρτενς να σκοράρει (80′). Οι Αλγερινοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και το παιχνίδι έληξε 2-1.

Αγωνιστικά νέα:

Ο τεχνικός του Βελγίου, Μαρκ Βίλμοτς, δεν έμεινε ικανοποιημένος από την ομάδα του, στο πρώτο της παιχνίδι στην διοργάνωση. Ο Βίλμοτς δήλωσε ότι οι αλλαγές γύρισαν τον αγώνα, όμως τόνισε πως θα ήταν λάθος να ξεκινούσαν ως βασικοί. Ο στόχος που έθεσε για την ομάδα του, είναι να φτάσει το Βέλγιο στα προημιτελικά. Το Βέλγιο θα παραταχθεί με αλλαγές στην ενδεκάδα, στον αγώνα με την Ρωσία. Ο Τσαντλί με την Αλγερία ήταν απογοητευτικός και ο Μέρτενς θα πάρει θέση βασικού, ενώ το ίδιο αναμένεται να γίνει με τον Ντεμπελέ και τον Φελαϊνί. Ο Λουκάκου θα ξεκινήσει κανονικά παρά την πολύ άσχημη εμφάνιση του με την Αλγερία (είναι χαρακτηριστικό, ότι δεν κατάφερε να αγγίξει την μπάλα εντός περιοχής, στα λεπτά που αγωνίστηκε). Σημαντική απουσία για τον Βίλμοτς, αυτή του αρχηγού Κομπανί. Ο άσσος της Μάντσεστερ Σίτι, αποκόμισε μυϊκό τραυματισμό από τον αγώνα με την Αλγερία και όπως δήλωσε ο προπονητής του, θα κάνει δύο μέρες ατομικό και δεν πρόκειται να ρισκάρει την συμμετοχή του, με την Ρωσία. Εάν όντως δεν πάρει το ρίσκο με τον Κομπανί, ο Βίλμοτς, στην θέση του θα χρησιμοποιήσει τον Βερμάελεν. Για την Ρωσία, ο Βίλμοτς τόνισε πως είναι μία πολύ επικίνδυνη ομάδα στις αντεπιθέσεις, όμως η ομάδα του θα πρέπει να κάνει το παιχνίδι της και να έχει αυτή την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Απουσίες: Κομπανί (?) (62/4)

Πιθανή ενδεκάδα (4-3-2-1)
: Κουρτουά – Αλντεβέιρελντ, Φαν Μπούιτεν, Βερμάελεν, Φερτόγκεν – Βίτσελ, Φελαϊνί, Ντε Μπρούινε – Μέρτενς, Αζάρ – Λουκάκου

ρωσια μουντιαλΡωσία

Με ισοπαλία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της, στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, η Ρωσία. Η ομάδα του Καπέλο δεν κατάφερε να επικρατήσει της Νότιας Κορέας και ήρθε ισόπαλη 1-1. Η Ρωσία ξεκίνησε το παιχνίδι αρκετά νωθρά, και στο ίδιο μήκος κύματος κυμάνθηκε και η Νότια Κορέα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν βαρετό και ανάλατο, με τις δύο ομάδες να μην κάνουν ούτε μία επικίνδυνη φάση. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες αποφάσισαν να ανοιχτούν και να ψάξουν το γκολ. Η Νότια Κορέα προηγήθηκε στο 68′, με την γκάφα του τερματοφύλακα της Ρωσίας, Ακινφέεφ. Ο Ρώσος τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα σε δυνατό σουτ και δέχτηκε ένα τέρμα από το πουθενά. Ο Καπέλο πέρασε στο παιχνίδι τον Κερζακόφ και ο τελευταίος, έξι λεπτά αργότερα, ισοφάρισε σε 1-1. Ο αγώνας έληξε χωρίς άλλη εξέλιξη, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.
Δεν ήταν καλή η Ρωσία κόντρα στην Νότια Κορέα και ο βαθμός της ισοπαλίας, μπορεί να χαρακτηρισθεί δίκαιος. Ο αγώνας με το Βέλγιο, είναι θεωρητικά ο πιο δύσκολος που θα δώσει η Ρωσία στον όμιλο και θα προσπαθήσει να μην χάσει, ώστε να διατηρήσει πολλές ελπίδες πρόκρισης. Ο Ακινφέεφ έχει γίνει στόχος μεγάλης κριτικής για το τέρμα που δέχτηκε και πολλές ποδοσφαιρικές και μη ”φωνές” στην Ρωσία, επιμένουν στην χρησιμοποίηση του Λοντίγκιν στην θέση του. Ο Φάμπιο Καπέλο πάντως υπεραμύνθηκε τον ποδοσφαιριστή του και ο έμπειρος Ιταλός προπονητής, δύσκολα δεν θα ξεκινήσει και πάλι με τον Ακινφέεφ. Ο Καπέλο αναμένεται να ξεκινήσει βασικό τον Κερζακόφ, ο οποίος έφτασε τα 26 γκολ με την εθνική και έγινε πρώτος σκόρερ στην ιστορία της (ισοβαθμεί με τον Μπεσάστνικ).

Απουσίες: –

Πιθανή ενδεκάδα (4-2-3-1): Ακινφέεφ – Γεντσέκοφ, Ιγκνασέβιτς, Μπερεζούτσκι, Κομπάροφ – Ντενίσοφ, Φαϊζούλιν – Σαμέντοφ, Ντζαγκόεφ, Κοκόριν – Κερζακόφ

Betting Tips:
* Με τερματοφύλακα τον Κουρτουά, το Βέλγιο δεν έχει γνωρίσει την ήττα (12Ν-6Ι-0Η).
* Το Βέλγιο έχει σκοράρει και στα 5 τελευταία του παιχνίδια (φιλικά και το πρώτο του Μουντιάλ) και μάλιστα τουλάχιστον 2 τέρματα στα 4 από τους 5 αγώνες.
* Η Ρωσία έχει σκοράρει και στα 5 τελευταία της παιχνίδια (φιλικά και το πρώτο του Μουντιάλ).
* Τα 5 τελευταία παιχνίδια της Ρωσίας (φιλικά και το πρώτο του Μουντιάλ), έχουν έρθει under και τα 3 no-goal.

Εκτίμηση: Δυσκολεύτηκαν και οι δύο ομάδες στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το Βέλγιο κατάφερε και έκανε την ανατροπή με την Αλγερία και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Η ομάδα του Βίλμοτς δεν απέδωσε τόσο καλά, όμως οι αλλαγές ήταν αυτές που έκριναν το αποτέλεσμα. Οι Μέρτενς και Φελαϊνί θα ξεκινήσουν βασικοί αυτήν την φορά. Η Ρωσία ήταν αρκετά νωθρή στον πρώτο της αγώνα και η ομάδα του Καπέλο οφείλει να δείξει καλύτερο πρόσωπο, για να έχει ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Οι Ρώσοι θέλουν οπωσδήποτε θετικό αποτέλεσμα και με τον Κερζακόφ στην επίθεση έχουν πολλές πιθανότητες να το πετύχουν.  πηγή: foxbet.gr