Ανάλυση Κροατία – Μεξικό

0
87
Αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ανάμεσα σε Κροατία και Μεξικό. Ο αγώνας διεξάγεται στο Estadio Joaquim Americo Guimaraes της Curitiba, στις 23:00 ώρα Ελλάδος και θα μεταδοθεί ζωντανά από τη ΝΕΡΙΤ SPORTS.
Στοιχημα Μουντιαλ

Διαιτητής της αναμέτρησης, θα είναι ο Ουζμπέκος Ρασβάν Ιρμάτοφ, με βοηθούς τον Ουζμπέκο Ρασούλοφ και τον Κοτσάκοφ από το Κυργιστάν. Ο Καμερουνέζος Αλιούμ, θα είναι ο τέταρτος διαιτητής.

Προϊστορία:
Oι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν μεταξύ τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2002, με το Μεξικό να επικρατεί με  1-0.

κροατια μουντιαλΚροατία

Η Κροατία μετά την ήττα από την Βραζιλία στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, πέτυχε μία εύκολη νίκη με 4-0, κόντρα στο Καμερούν. Οι Κροάτες μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και στην πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ, με το κοντινό πλασέ του Ίβιτσα Όλιτς στο 11′, έπειτα από την ασίστ του Πέρισιτς. Ο τελευταίος έχασε μία καλή ευκαιρία στο 16′, και απείλησε ξανά στο 36′, με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν στο 40′, όταν ο Σονγκ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο άσσος της Μπαρτσελόνα, απάντησε σε χτύπημα εκτός φάσης του Μάντζουκιτς, και είδε την κόκκινη του Προένσα. Η μοναδική καλή φάση για το Καμερούν στο πρώτο μέρος ήταν στις καθυστερήσεις με το μακρινό σουτ του Αμπουμπακάρ. Μόλις τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο χρειάστηκε η Κροατία για να διπλασιάσει το προβάδισμά της, με τον Πέρισιτς να κάνει το 0-2 έπειτα από κούρσα από αριστερά και πλασέ στην κλειστή γωνία του Ιτάνζ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μάντζουκιτς αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον άλλοτε τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, ενώ στην απέναντι εστία ο Νουνκέ με σουτ στην κίνηση, έχασε μια καλή ευκαιρία για τους Αφρικανούς.Ο Μάριο Μάντζουκιτς στο ντεμπούτο του στο Μουντιάλ, σκόραρε για το 0-3 στο 61′ με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Πράνιτς, ενώ ο άσος της Μπάγερν σκόραρε ξανά στο 73′ σε κενή εστία για το 0-4.

Αγωνιστικά νέα:

Ο Νίκο Κόβατς είδε την ομάδα του να αποδίδει καλά και να κερδίζει εύκολα το Καμερούν με 4-0. Η Κροατία με την παρουσία του Μάριο Μάντζουκιτς, ανεβαίνει επίπεδο επιθετικά και γίνεται πολύ πιο αποτελεσματική. Τα δεδομένα για την Κροατία είναι ξεκάθαρα. Με ήττα δικιά της, αποκλείεται, ενώ αν φέρει ισοπαλία, για να πάρει την πρόκριση, θα πρέπει να ηττηθεί η Βραζιλία από το Καμερούν. Ουσιαστικά, με νίκη δικιά της επί του Μεξικό, εξασφαλίζει και την πρόκριση. Ο Νίκο Κόβατς, δεν έχει μείνει ικανοποιημένος από την απόδοση του Ματέο Κόβασιτς και αναμένεται να τον αφήσει στον πάγκο, περνώντας τον Σαμίρ στην θέση του. Ο Κόβατς δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών και θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή εντεκάδα. Ο Ράκιτιτς, σε δηλώσεις του τόνισε πως νιώθουν έτοιμοι για την πολύ δύσκολη αναμέτρηση με το Μεξικό και ότι οφείλουν να κάνουν το τέλειο παιχνίδι και είναι αισιόδοξος για την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Απουσίες:-

Πιθανή ενδεκάδα (4-2-3-1)
: Πλετίκοσα – Πράνιτς, Λόβρεν, Τσόρλουκα, Σρνα – Μόντρις, Ράκιτιτς – Όλιτς, Σαμίρ, Πέρισιτς – Μάντζουκιτς

μεξικο μουντιαλΜεξικό

Τους τέσσερις βαθμούς σε δύο αγωνιστικές, έχει φτάσει το Μεξικό στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας. Μετά την νίκη με 1-0, επί του Καμερούν, το Μεξικό με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Οτσόα, κατάφερε και δεν ηττήθηκε από τους διοργανωτές Βραζιλιάνους. Στο παιχνίδι αυτό, η Βραζιλία μπήκε δυνατά και με την βοήθεια του κοινού της, προσπάθησε να πάρει νωρίς το προβάδισμα, χωρίς να δημιουργήσει πάντως την μεγάλη ευκαιρία. Το Μεξικό πολύ καλά στημένο έκλεισε τους χώρους και εκμεταλλεύτηκε το πρόβλημα ανάπτυξης που έχει η Βραζιλία στον άξονα. Η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε με τον Νεϊμάρ να πιάνει κεφαλιά και τον τερματοφύλακα του Μεξικού Οτσόα να κάνει φοβερή απόκρουση. Στο δεύτερο ημίχρονο, το Μεξικό ανέβηκε και είχε ένα καλό δεκαπεντάλεπτο στο οποίο απείλησε κυρίως με αρκετά σουτ έξω από την περιοχή. Μετά το 60′, η Βραζιλία πάτησε γκάζι και έκλεισε το Μεξικό στα καρέ του, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες αρχικά με τον Νεϊμάρ και στη συνέχεια με τον Σίλβα, με τον Οτσόα να σώζει το Μεξικό. Με την λήξη του παιχνιδιού οι Μεξικάνοι έδειχναν ικανοποιημένοι με τον βαθμό που πήραν.

Μετά την νίκη επί του Καμερούν, το Μεξικό πήρε σπουδαίο βαθμό από το παιχνίδι με την Βραζιλία, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Οτσόα. Το Μεξικό αν κερδίσει ή αν φέρει ισοπαλία προκρίνεται στην επόμενη φάση (μάλιστα αν κερδίσει με δύο γκολ παραπάνω, από ότι η Βραζιλία το Καμερούν, προκρίνεται και ως πρώτο). Απειροελάχιστες είναι οι ελπίδες του να προκριθεί με ήττα, καθώς θα πρέπει να ηττηθεί η Βραζιλία με δύο γκολ παραπάνω από ότι το Μεξικό από την Κροατία. Ο τεχνικός του Μεξικό, Ερρέρα δεν σκοπεύει να αλλάξει την εντεκάδα του στο παιχνίδι αυτό, αφού έχει μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από τους παίχτες του. Ο Ερρέρα σε δηλώσεις του, τόνισε πως θα είναι σημαντικό να σκοράρει πρώτη η ομάδα του για να μεταφέρει το άγχος στην πλευρά των Κροατών. Ο πολύπειρος αμυντικός και αρχηγός του Μεξικό, Ράφα Μάρκεζ, δήλωσε πως η ομάδα του δεν θα παίξει για την ισοπαλία, όσο και να τους εξυπηρετεί το αποτέλεσμα αυτό.

Απουσίες:-

Πιθανή ενδεκάδα (3-5-2): Οτσόα – Ροντρίγκεζ, Μάρκεζ, Μορένο – Αγκιλάρ, Ερρέρα, Βάσκεζ, Γκουαρδάδο, Λαγιούν – Περάλτα, Ντο Σάντος

Betting Tips:
* Το Μεξικό δεν έχει δεχτεί ακόμα γκολ στους δύο αγώνες που έχει δώσει στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας.
* To Μεξικό μπορεί να προκριθεί στην επόμενη φάση, έχοντας σκοράρει μόνο ένα γκολ (αυτό με το Καμερούν) στην φάση των ομίλων (αν έρθει δηλαδή 0-0 με την Κροατία)
* Τα δύο παιχνίδια που έχει δώσει η Κροατία στο Μουντιάλ ,εχουν έρθει over 2.5 αλλα και over 3.5.

Εκτίμηση: Την νίκη θέλουν οι Κροάτες για να περάσουν στην επόμενη φάση, ενώ το Μεξικό με ισοπαλία ή δική του νίκη προκρίνεται. Η ομάδα του Νίκο Κόβατς, αναμένεται να είναι επιθετική και να ψάξει το γκολ, με την όχι τόσο σταθερή άμυνα της, να έχει δύσκολη δουλειά απέναντι στο πολύ επικίνδυνο Μεξικό. Οι δύο ομάδες διαθέτουν γρήγορους ποδοσφαιριστές και πολύ ποιότητα στην επίθεση. Αναμένεται συναρπαστικός αγώνας, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν. Ο Μάριο Μάντζουκιτς, έδειξε να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, σκοράροντας και με τα δύο πόδια κόντρα στο Καμερούν.  πηγή: foxbet.gr