Σπαρτιατικός: Πέτυχαν έναν άθλο με δύο νίκες στην φάση των 16 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων

0
136

ΑΟ Πρέβεζας – Σπαρτιατικός ΓΣ 2-3 (17-25, 20-25, 25-19, 25-17, 11-15)

Κόντρα σε πολές αντιξοότητες οι παίκτες του Σπαρτιατικού κατάφεραν και πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στη φάση των 16 στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κάνοντας την υπέρβαση και πετυχαίνοντας ουσιαστικά ένα άθλο.

Οι παίδες του Σπαρτιατικού μπαίνοντας δυνατά και δίνοντας τα πάντα στο παρκέ κατάφεραν και προηγήθηκαν 2-0 σετ του ΑΟ Πρέβεζας.  ‘Ηθελαν νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να περάσουν στις 8 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.  Στη συνέχεια όμως με την ομάδα της Πρέβεζας να ανεβάζει απόδοση και την κούραση να επηρεάζει τους παίκτες του Σπαρτιατικού ο ΑΟ Πρέβεζας ισοφάρισε σε 2-2 σετ.  Παρά την κούραση οι παίκτες του Ρηγάκου πήραν το τάι μπρεικ και περιμένουν τον άλλο αγώνα του ομίλου για να εξαντλήσουν τις λίγες πιθανότητες για πρόκριση στους 8. Και αυτό γίνεται αν  στο επόμενο παιχνίδι ο ΣΠΑΚ κάνει την έκπληξη και νικήσει την Ελπίδα της οποίας ο πασαδόρος δεν θα αγωνιστεί λόγω τραυματισμού.

Μπράβο και πολλά συγχαρητήρια πρώτα από όλα στους παίκτες της ομάδας, μετά στον προπονητή κύριο Ρηγάκο, τον Πρόεδρο κύριο Παυλάκο, τον έφορο κύριο Παπαδάκο, τους γονείς των αθλητών και σε όσους έβαλαν το δικό τους λιθαρακάκι σε αυτή την μοναδική για την πόλη της Σπάρτης επιτυχία.

Ακόμη όλα είναι ανοικτά για την πρόκριση αφού με νίκη του ΣΠΑΚ ο Σπαρτιατικός θα περάσει ως δεύτερος.

LIVE εξέλιξη:

Αρκετά δυνατά μπήκε η ομάδα στο πρώτο σετ και το κατέκτησε με 25-17.

Έτσι κι αλλιώς δεν έχει πολλά περιθώρια αφού χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να προκριθεί.

Ισόπαλο 6-6 το σκορ στην αρχή του δεύτερου σετ.

Συνεχίζεται το ντέρμπυ 13-14 μπροστά ο ΣΓΣ.

Σημαντική διαφορά για την ομάδα μας (22-19) με ένα πανέμορφο διπλό μπλοκ από Δρακάκη-Μπάσο !

0-2 με σκορ δευτέρου σετ 20-25 μπράβο στα παιδιά που είναι ένα σετ μακριά από τον στόχο τους.

Ο Σπαρτιατικός απέχει μόλις ένα σετ από τη μεγαλύτερη επιτυχία του Συλλόγου, την είσοδο του στην 8αδα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Καλό ξεκίνημα ξανά για την ομάδα μας προηγείται 9-6

12-12 το σκορ

12-13 το σκορ. Ο Ρετσινάς στο σερβις.

Με άσσο από τον Ρηγάκο! (16-17)

Δύσκολα για την ομάδα μας που έκανε κοιλιά. (18-17)

25-19, έχασε το τρίτο σετ.

Τέταρτο σετ 11-9 πίσω η ομάδα μας. 12-10

19-13 κοντά στο 2-2 η ομάδα της Πρέβεζας.

Χάθηκε το τέταρτο σετ ,ε 25-17.

Χάθηκε το όνειρο καθώς πλέον η ομάδας μας ακόμη και με νίκη με 3-2 υστερεί στη διαφορά των σετ έναντι της Πρέβεζας και των Αμπελοκήπων.

Εκτός αν στο επόμενο παιχνίδι ο ΣΠΑΚ κάνει την έκπληξη και νικήσει την Ελπίδα της οποίας ο πασαδόρος δεν θα αγωνιστέι λόγω τραυματισμού.
Πέμπτο σετ 7-3 κερδίζει ο Σπαρτιατικός.10-7.11-8.12-9.14-9

Τελευταίος πόντος από το Ρηγάκο και μία ακόμη μεγάλη νίκη για το Σπαρτιατικό..