Στους 16 του Wimbledon ο Ελληνοαυστραλός Κύργιος, παίζει με Ναδάλ τη Δευτέρα !

0
77

To μαγικό ταξίδι του Νίκολας Κύργιου στα χορτάρινα courts του All England Club, συνεχίζεται! Δικαιώνοντας για μια ακόμη φορά τους διοργανωτές που του έδωσαν wild card, ο εξαιρετικός Ελληνοαυστραλός, επικράτησε 3-1 σετ του Γίρι Βέσελι και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Wimbledon, όπου θα συναντήσει τον σπουδαίο Ράφαελ Ναδάλ!

Για πρώτη φορά στην καριέρα του και μόλις στην πρώτη του συμμετοχή σε κυρίως ταμπλό του Wimbledon, ο Νικ Κύργιος παίρνει την πρόκριση για τον 4ο γύρο Grand Slam διοργάνωσης!

Ο 19χρονος Ελληνοαυστραλός, πρόσθεσε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση στο ενεργητικό του και κατάφερε να ανατρέψει το προβάδισμα του Γίρι Βέσελι, πανηγυρίζοντας ακόμη μια σπουδαία νίκη στο Λονδίνο.

Δύο μέρες μετά την επική νίκη επί του Ρισάρ Γκασκέ, σώζοντας και 9 match points του Γάλλου Νο13 του ταμπλό, ο Κύργιος επιβλήθηκε 3-6, 6-3, 7-5, 6-2του επίσης ανερχόμενου Τσέχου και σφράγισε το μεγάλο ραντεβού με τον Ράφαελ Ναδάλ, στη φάση των “16” του τρίτου Major της χρονιάς.

Με 26 άσους έναντι 8 του αντιπάλου του, εξαιρετικά ποσοστά από τη γραμμή του σερβίς, 63 winners συνολικά έναντι 39 του Βέσελι και τέσσερα breaks έναντι μόλις ενός του Τσέχου, ο Κύργιος ήταν κυρίαρχος στο Court 17 και μόνο στο εναρκτήριο σετ της αναμέτρησης, δεν μπόρεσε να επιβάλλει το ρυθμό του.

Στα υπόλοιπα τρία σετ, ο Κύργιος δεν επέτρεψε στον Βέσελι να δημιουργήσει καν ευκαιρία για break ενώ ο ίδιος ήταν αρκετά πιεστικός στο σερβίς του 20χρονου αντιπάλου του, παίζοντας σούπερ επιθετικά, δυναμικά και γεμάτο ένταση και πάθος τένις.

Το πιο καθοριστικό break του στο ματς, ο Ελληνοαυστραλός το σημείωσε στο 11ο game (6-5) του 3ου σετ και αφού στη συνέχεια σέρβιρε επιτυχημένα για το προβάδισμα με 2-1 σετ, στο 4ο σετ ήταν απόλυτος αργηχός του αγώνα, σπάζοντας άλλες δύο φορές το σερβίς του Βέσελι για να φτάσει στην τελική επικράτηση μετά από 2 ώρες και 4 λεπτά αγώνα.

Πλέον, ο Κύργιος έχει μπροστά του μια τεράστια πρόκληση, αντιμετωπίζοντας έναν από τους κορυφαίους τενίστας όλων των εποχών, για την πρόκριση στην 8αδα του Wimbledon.

Κύργιος και Ναδάλ θα συναντηθούν για πρώτη φορά, με τον Ισπανό να προβληματίζει με τις εμφανίσεις του στο Λονδίνο, τουλάχιστον ξεκίνημα κάθε αγώνα που έχει δώσει στο Championships και τον Νικ να διατηρεί τις δικές του ελπίδες για τη μεγάλη υπέρβαση.