Χρυσή γενιά για… χάλκινο μετάλλιο

0
87

Πάλεψε, αλλά στις λεπτομέρειες η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε με 60-55 από τη Σερβία στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ικονίου. Με Τουρκία ή Κροατία την Κυριακή για το χάλκινο.

Μια μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ικονίου έχασε η Εθνική Εφήβων. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχασε με 60-55 από τη Σερβία και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό της Κυριακής (18:30) απέναντι στον ηττημένο του Τουρκία-Κροατία.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν από την αρχή σε τεντωμένο σχοινί, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Η Εθνική που προηγήθηκε με τέσσερις νωρίς (3-7) βρέθηκε προσωρινά στο -2 (11-9) και έκλεισε προπορευόμενη το πρώτο δεκάλεπτο (11-14) με βασική αιχμή τον Μήτογλου. Το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου ήταν εφιαλτικό για την Ελλάδα, που με κακές επιλογές και αστοχία στην επίθεση, δέχτηκε ένα 12-0 από τη Σερβία που χάρη κυρίως στους Τζόκοβιτς και Ντόκοβιτς έφτασε στο 23-14. Χρειάστηκε να περάσουν 4:52 για να σπάσει το ρόδι με γκολ-φάουλ ο Σταμάτης (23-17) και να αφυπνιστεί η Εθνική μειώνοντας αρχικά στους τρεις (23-20) και προσπερνώντας με τέσσερις διαδοχικές βολές του Χαραλαμπόπουλου στη συνέχεια (27-28) για να λήξει το πρώτο μέρος σε απόλυτη ισορροπία, 28-28.

Οι ισορροπίες ήταν πολύ λεπτές στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου (36-36), αλλά στη συνέχεια η Σερβία είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση κι έφτασε στο 45-38. Με δύο τρίποντα του Τζόκοβιτς, οι «πλάβι» έφτασαν και στο 52-42 οκτώμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά η Εθνική μείωσε κατά το ήμισυ στα τέσσερα λεπτά (54-49). Το τρίποντο του Σταμάτη στα 46’’ πριν το φινάλε μείωσε στους τρεις (58-55) κι έδωσε νέες ελπίδες στην ελληνική ομάδα, αλλά μετά το επιθετικό φάουλ του Ντόκοβιτς, ο Χαραλαμπόπουλος απέτυχε να ισοφαρίσει σε νέα προσπάθεια για τρεις και οι Σέρβοι με 2/4 βολές πήραν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-14, 28-28, 46-40, 60-55.

Σερβία (Μπούτσαν): Πένο, Σίμιτς, Όστοϊτς 5, Τζόκοβιτς 21 (2), Μαρίνκοβιτς 2, Ντόκοβιτς 13 (1), Λαζάρεβιτς 16, Πάβλοβιτς, Ραντοβάνοβιτς 1, Βούτσετιτς 2.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Κόνιαρης 5, Κώττας, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 9, Μουράτος, Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 22 (1), Παπαγιάννης 10, Χαραλαμπόπουλος 9.