Δείτε τον τελικό των 200μ, 7oς ο Λυκούργος Τσάκωνας (βίντεο, στατιστικά)

Ο Λυκούργος Τσάκωνας τρέχοντας στον 8ο (όγδοο, εξωτερικό) διάδρομο κάνοντας χρόνο 20.53 τερμάτισε στην 7η (έβδομη) θέση του τελικού του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Ζυρίχης ολοκλήρωνοντας τις εκπληκτικές εμφανίσεις αυτό το διήμερο. Συγχαρητήρια και του ευχόμαστε να κάνει ακόμη καλύτερες επιδόσεις στο μέλλον. Νικητής ο Ζεμιλί με τον καλύτερο χρόνο στην Ευρώπη φέτος με 19.98!

Ο κακός καιρός δεν εμπόδισε τους αθλητές των 200 μ., να πραγματοποιήσουν σπουδαία κούρσα. Ο Βρετανός Αντάμ Τζέμιλι έκοψε τα όνειρα του Κριστόφ Λεμετρ και με 19.98 και χάρισε ένα ακόμη χρυσό μεταλλιο στην χώρα του.
Ο Γάλλος έμεινε με την παρηγοριά της δεύτερης θέσης, την οποία συνόδευσε με 20.15, ενώ το χάλκινο μεταλλιο κατέκτησε ο Ουκρανός Σέρχι Σμέλικ με 20.30.
Ο Λυκούργος Τσάκωνας δεν κατάφερε να κυνηγήσει μια επίδοση ανάλογη του ημιτελικού και έμεινε στην έβδομη θέση με 20.53. Η παρουσία του αθλητή μας στον τελικό αποτελεί επιτυχία δεδομένο του ότι το επίπεδο του αγωνίσματος ήταν αρκετά υψηλό.