Aνάλυση και προτάσεις αγώνων Γερμανίας Κυριακής 31/8 από matchmoney

0
95
ΜΑΪΝΤΣ – ΑΝΝΟΒΕΡΟ
*** Στο 2,15 ο άσος, στο 3,30 το διπλό.
ΜΑΪΝΤΣ: Γεμάτο δύναμη και πάθος το ματς με την Πάντερμπορν, φινάλε – «θρίλερ» με τη γηπεδούχο να σκοράρει το 2-1 στο 87’ και της Μάιντς να διαμορφώνει με πέναλτι στο 94’ το τελικό 2-2. Δίκαιο το αποτέλεσμα, λίγες οι ευκαιρίες του αγώνα, στο 33’ ο Οκαζάκι έκανε το 0-1, η Πάντερμπορν «απάντησε» στο 37’.

«Ημασταν αρκετά νευρικοί στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά βρήκαμε το κουράγιο να ανακάμψουμε στο τέλος», είπε ο Κάσπερ Χιούλμαντ, που μετά τους αποκλεισμούς από Γιουρόπα Λιγκ και κύπελλο χρειαζόταν ως… οξυγόνο αυτό το γκολ στην εκπνοή.

Ακολούθησε μεταγραφικό ντεμαράζ με τρεις νέες προσθήκες, πρώτη εκ των οποίων ο «δήμιος» της Μάιντς στο Γιουρόπα Λιγκ, Πάμπλο Ντε Μπλάσις, που αποκτήθηκε από τον Αστέρα Τρίπολης με 2,5 εκατ. ευρώ. Εδωσε άλλα 3,5 εκατ. ευρώ για τον διεθνή με την Ελπίδων της Ισπανίας Χάιρο Σαμπέιρο που είχε πέρσι τέσσερα γκολ σε 25 συμμετοχές με τη Σεβίλλη, ενώ με 500.000 ευρώ πήρε πίσω από τη Χέρτα τον Τυνήσιο φορ Σάμι Αλαγκί (είχε παίξει στη Μάιντς τη διετία 2010-12).

Αγνωστο αν θα είναι στην αποστολή οι τρεις νεοαποκτηθέντες στην αποστολή, το βέβαιο είναι ότι τέθηκαν εκτός λόγω τραυματισμού ο αρχηγός / στόπερ Νοβέσκι και ο αριστερός μπακ Παρκ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Κάριους – Μπροζίνσκι, Μπελ, Μπούνγκερτ, Ζούνιορ Ντίας – Γκάις, Μπαουμγκάρτλινγκερ – Μόριτς, Τζούρισιτς, Κο – Οκαζάκι.
ΑΝΝΟΒΕΡΟ: Δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες κόντρα στη Σάλκε και έμοιαζε πολύ δύσκολο να επιστρέψει μετά το 0-1 του 47’, όλα ήρθαν τούμπα όμως μέσα σε τρία λεπτά (67’ – 70’), με τον Πριμπ να κάνει την αρχή και τον νεοφερμένο φορ Χοσέλου να ολοκληρώνει την ανατροπή. Εκτοτε αμύνθηκε υποδειγματικά και κράτησε τη μεγάλη νίκη, επιτρέποντας μόνο τρεις ευκαιρίες συνολικά στη Σάλκε.

«Με χαρακτήρα και σούπερ νοοτροπία καταφέραμε κάτι που δεν έμοιαζε καθόλου εύκολο», είπε ο Ταϊφούν Κορκούτ. Θα μείνει καιρό έξω ο αρχηγός / χαφ Στιντλ, τραυματίστηκε και ο πολύτιμος κεντρικός χαφ Πριμπ, έτοιμος για ενδεκαδάτο ντεμπούτο ο νεοφερμένος (απ’ τη Νυρεμβέργη) επιτελικός μέσος Κιοτάκε. Ανέτοιμος ακόμα ο νεοαποκτηθείς από τη Λιόν Τζίμι Μπριάν.

«Εχουμε προετοιμαστεί πολύ καλά για αυτό το παιχνίδι, αν παίξουμε βάσει των δυνατοτήτων μας είμαστε η καλύτερη ομάδα», δήλωσε ο Τούρκος τεχνικός, που στο τέλος της περσινής σεζόν βοήθησε το Αννόβερο να αποβάλει το εκτός έδρας κόμπλεξ του (οχτώ ήττες σε ισάριθμα ματς στον α’ γύρο).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Τσίλερ – Σακάι, Μαρσέλο, Σουλτς, Πάντερ – Σμίντεμπαχ, Αντρέασεν – Μπιτενκούρ, Κιοτάκε, Αλμπορνός – Χοσέλου.
ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ (No bet): Ρέστα για μια νίκη που θα αποτελέσει βάλσαμο στις πληγές της θα παίξει η Μάιντς, το Αννόβερο όμως ήταν πειθαρχημένο και στιβαρό στην πρεμιέρα, παρακινδυνευμένο το όποιο ποντάρισμα.
ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ – ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ
*** Στο 3,10 ο άσος, στο 2,25+ το διπλό.
ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Με πρωτόγνωρο άκρως επιθετικό στιλ προσπάθησε να φύγει με το τρίποντο από τη Φρανκφούρτη δεν βρήκε όμως ποτέ την απάντηση στο γκολ που δέχτηκε, κόντρα στη ροή του ματς, στο 19’. Είχε πάνω από 75% κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο (τελείωσε με 64%), αλλά δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, η ισοπαλία θα ήταν το δίκαιο αποτέλεσμα.

«Κάναμε πολλά πράγματα σωστά, όχι όμως τα πάντα αφού μας έλειψε το γκολ. Η εικόνα της ομάδας ήταν πάντως ελκυστική», δήλωσε ο Κρίστιαν Στράιχ. Δύο ήταν οι νεοαποκτηθέντες στο αρχικό σχήμα, ο στόπερ Κεμπφ και ο αμυντικός χαφ Φραντς, μόνο ο πρώτος ικανοποίησε.

Νέα προσθήκη ο αρχηγός της Καϊζερσλάουτερν, ο Ισπανός στόπερ Τορεχόν, που αποκτήθηκε με 500.000 ευρώ, θα ακολουθήσει μάλλον ο φορ της Μάιντς, Σαχίν. Πέντε σερί εντός έδρας νίκες μετράει απέναντι στην Γκλάντμπαχ η Φράιμπουργκ και ο Κρίστιαν Στράιχ το σχολίασε εμμέσως πλην σαφώς όταν ρωτήθηκε πώς θα σταματήσει μια επίθεση που την Πέμπτη εκπυρσοκρότησε εφτά φορές.

«Ξέρουμε ότι η Γκλάντμπαχ είναι πολύ καλή ομάδα, αλλά ξέρουμε επίσης ότι αν τα δώσουμε όλα για 90 λεπτά θα έχουμε τις ίδιες πιθανότητες νίκες. Εχουμε αντιμετωπίσει κάποιες φορές την Γκλάντμπαχ και ξέρουμε ακριβώς τον τρόπο που προπονεί και παίζει ο Λουσιέν Φαβρ», δήλωσε δίκην… mind games ο τεχνικός της γηπεδούχου.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή των μπακ Μουΐτζα και Ρίτερ, που απουσίασαν και από την πρεμιέρα. Εκτός παραμένει ο επιθετικός Φράιζ, ενώ με δύο αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο επιθετικός Γκουεντέ. Ο Τογκολέζος χτύπησε εκτός φάσης στο στομάχι αντίπαλο στο ματς με την Αϊντραχτ και τον «τσίμπησε» μέσω βίντεο η ομοσπονδία, μολονότι έμεινε ατιμώρητος από τον διαιτητή.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-1-4-1): Μπούρκι – Ζοργκ, Κρμας, Κεμπφ, Γκούντερ – Σούστερ – Νταρίντα, Κλάους, Σμιντ, Φραντς – Μεμέντι.
ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σε «πάρτι» με εφτά γκολ εξελίχτηκε ο επαναληπτικός με τη Σαράγεβο, έστω και αν στη Βοσνία είχε επικρατήσει πολύ δύσκολα με 3-2. Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 20’, έως το 34’ είχε γίνει το 3-0 και ακολούθησαν τέσσερα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Χατ-τρικ πέτυχε ο Χργκότα, με απευθείας χτύπημα φάουλ έκανε το 7-0 ο νεοφερμένος Τόργκαν Αζάρ, μικρός αδερφός του Εντέν.

Την περασμένη Κυριακή χρειάστηκε ένα γκολ στο 90’ για να αποτρέψει την ήττα (1-1) κόντρα στη Στουτγάρδη, μολονότι είχε την υπεροχή. Δημιούργησε δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 48’ έχασε τη μεγαλύτερη του αγώνα.

Τρία λεπτά μετά δέχτηκε το 0-1 στη μία από τις δύο μόνο φάσεις που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι και η Γκλάντμπαχ ενέτεινε ακολούθως την πίεση στα καρέ τους. «Αγγιξε» το 1-1 στο 74’ (δοκάρι) και δικαιώθηκε εν τέλει για την επιμονή της στην εκπνοή. Κ

ανένα αγωνιστικό πρόβλημα, ο πολύτιμος φορ Κρούζε επανήλθε στις προπονήσεις και θα είναι στην αποστολή.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-1-1): Ζόμερ – Κορμπ, Στραντσλ, Γιάντσκε, Αλβαρο Ντομίνγκεθ – Κράμερ, Ξάκα, Χαν, Τραορέ – Ράφαελ – Χργκότα.
ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ (1Χ): Παρά την ήττα η εικόνα της Φράιμπουργκ στη Φρανκφούρτη ήταν τέτοια που μας οδηγεί να πάμε με το μέρος της σε αποδόσεις καθαρού αουτσάιντερ. Ούτε στο Σαράγεβο, ούτε με τη Στουτγάρδη έδειξε η Γκλάντμπαχ ότι αξίζει τέτοιο φαβοριτισμό στο «Μάγκε Ζόλαρ». Ενισχυτικό της κόντρας ότι τα «πουλάρια» μετρούν πέντε σερί ήττες εκεί! Στο 3,22/3,42 το 1Χ.