Γαλλία – Ισπανία 1-0 (βίντεο)

0
90

Έπρεπε να περάσουν οχτώ χρόνια για να κάνει… σεφτέ απέναντι στους Ισπανούς η Γαλλία, που με γκολ του Ρεμί νίκησε 1-0 σε φιλικό στο Παρίσι.

Από το Μουντιάλ του 2006 στη Γερμανία είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ και μέτρησε τέσσερις ήττες και μία ισοπαλία, μέχρι να… γυρίσει το φύλλο και να σπάσει την άσχημη παράδοση που είχε απέναντι στους Ίβηρες.

Οι διοργανωτές του ερχόμενου Euro πραγματοποίησαν αρκετά καλή εμφάνιση στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Σταντ ντε Φρανς» του Παρισιού, ήταν ανώτεροι από την ισπανική ομάδα και δίκαια έφτασαν στη νίκη, χάριν στο γκολ του Ρεμί, έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό των Μπενζεμά, Σισοκό, Βαλμπουενά και πολύ όμορφη ασίστ του τελευταίου στον άσο της Τσέλσι στο 73ο λεπτό της συνάντησης.

Τον δρόμο προς τα δίχτυα πάντως τον είχαν βρει και νωρίτερα οι «τρικολόρ», όμως το γκολ του Καρίμ Μπενζεμά στο 5οο λεπτό του αγώνα ακυρώθηκε, ενώ ο ίδιος είχε ακόμα μία πολύ καλή στιγμή νωρίτερα.

Γαλλία (Ντεσάμπ): Γιορίς, Ντεμπισί, Εβρά (68’ Ντιν), Βαράν, Σακό, Πογκμπά, Ματουιντί (68’ Καμπάιγ), Βαλμπουενά (75’ Κ. Ρεμί), Γκριζμάν (58’ Λ. Ρεμί), Σισοκό (78’ Σνάιντερλιν), Μπενζεμά

Ισπανία (Ντελ Μπόσκε): Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Αθπιλικουέτα, Σαν Χοσέ, Ράμος, Μπουσκέτς (46’ Ιτουράσπε), Φάμπρεγας (69’ Πέντρο), Κόκε, Καθόρλα (78’ Ίσκο), Ραούλ Γκαρσία (58’ Ντ. Σίλβα), Ντ. Κόστα (67’ Αλκαθέρ)