Ελλάδα – Μολδαβία 10 – 5, σκόρερ και εξέλιξη αγώνα

0
91

vathmologiaaethniki

Στους 16 των προκριματικών της Ευρωπαϊκής Ζώνης για το Παγκόσμιου Κύπελλου πέρασε η Εθνική ποδοσφαίρου άμμου μετά τη νίκη της με 10 – 5 επί της Μολδαβίας. Εφτασε τους 3 βαθμούς στον όμιλο και περνά στη δεύτερη φάση όπου θα οι ομάδες θα χωριστούν σε ομίλους των 4. Στο Μουντιάλ θα περάσει η πρώτη ομάδα κάθε ομίλου.  Συγχαρητήρια για την πρόκριση στην επόμενη φάση στους παίκτες, στον προπονητή Στέφανο Σοϊλεμέ και όσους απαρτίζουν την αποστολή της ομάδας στην Ιταλία.

Εξέλιξη αγώνα:

πρώτο 12λεπτο: 4 – 1

δεύτερο 12λεπτο: 7 – 2

τρίτο 12λεπτο: 10 – 5

Γκολ: Kαφαντάρης το 1 – 1, Γκρίτζαλης το 2 – 1, Καρακάσης το 3 – 1, Καφαντάρης το 4 – 1, Τριανταφυλλίδης 5 – 1, Καφαντάρης το 6 – 1, Θωμάς (τερματοφύλακας) το 7 – 2, Παπασταθόπουλος το 8 – 3,  Τριανταφυλλίδης το 9 – 4, Τριανταφυλλίδης το 10 – 4.

Σε μια καταπληκτική εμφάνιση χθες απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα της Ιταλία< η οποία έπαιζε στην έδρα της, η Εθνική μας ομάδα πήρε την ισοπαλία 3 – 3 στην κανονική διάρκεια και λύγισε 3 – 2 στα πέναλτι.  Στο πρώτο 12λεπτο το σκορ άνοιξαν οι Ιταλοί με την Εθνική να ισοφαρίζει 1 – 1. Στο δεύτερο 12λεπτο προηγηθήκαμε 3 – 1. Οι Ιταλοι ισοφάρισαν 3 – 3 και πήραν τους 2 βαθμούς επικρατώντας στα πέναλτι.  Μια μεγάλη εμφάνιση από τους παίκτες της Εθνικής που έδειξαν ότι ανήκουν στις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης στο ποδόσφαιρο άμμου. Σήμερα Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου στις 11:15 αντιμετωπίζουμε την Μολδαβία, σε αγώνα όπου επιβάλλεται να νικήσουμε για να περάσουμε στη φάση των 16 ως μία από τις 4 καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων. Τον αγώνα θα έχετε την δυνατότητα να τον παρακολουθήσετε μέσω του συγκεκριμένου άρθρου. H βαθμολογία του ομίλου Α’ μετά από δύο αγώνες:

Ο Άκης Λιγνός λόγω τραυματισμού δεν αγωνίστηκε χθες και δεν θα είναι ούτε σήμερα στην 10άδα του Σοϊλεμέ.