Στο 89′ με γκολάρα του Ταχτσίδη πήρε τη νίκη η Βερόνα! (βίντεο)

0
69

Την προηγούμενη εβδομάδα η Βερόνα υπέστη την πρώτη φετινή ήττα (2-0 από Ρόμα) ενώ η Κάλιαρι έκανε το… ασύλληπτο στο Μιλάνο (1-4 την Ιντερ). Οι γηπεδούχοι ήθελαν να επιστρέψουν στις επιτυχίες, οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να δώσουν συνέχεια στον άθλο του «Μεάτσα» αλλά το ματς πήγαινε ολοταχώς για 0-0, παρά τις πάμπολλες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Μέχρι που ήρθε, στο 89′, η ρουκέτα του Ταχτσίδη για το 1-0, με το οποίο η Ελλάς παραμένει στις ψηλές θέσεις και δείχνει να μην έχει επηρεαστεί από τις καλοκαιρινές πωλήσεις των Ιτούρμπε και Ρόμουλο. Βασικός και ο Βαγγέλης Μόρας, που έπαιξε όλο το 90λεπτο.

Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα του, με την Κάλιαρι να χάνει δύο καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά με τον Ιμπάρμπο και την Βερόνα να διαμαρτύρεται στο 26′ για το γεγονός ότι ακυρώθηκε ως οφσάιντ -κακώς όπως φάνηκε στο ριπλέι- το γκολ του Τόνι. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω συνεχώς και η μία ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη εκατέρωθεν, με τους Βερονέζους και τους Σάρδους όμως να μην μπορούν με τίποτα να βρουν δίχτυα.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι σε ό,τι αφορά τον τρόπο παιχνιδιού των δύο ομάδων με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες να συνεχίζονται. Οι Ιμπάρμπο και Τσεπιτέλι θα μπορούσαν σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις να κάνουν το 0-1 αλλά δεν το έκαναν, οι Γιάνκοβιτς και Τόνι άγγιξαν το 1-0 αλλά τους σταμάτησαν τα δοκάρια και τελικά η λύση για την Βερόνα δόθηκε στο 89′ με τον κεραυνό του Ταχτσίδη που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κράνιο!

Βερόνα (Αντρέα Μαντορλίνι): Ράφαελ, Μάρκες, Μαρκέζ, Μόρας, Αγκοστίνι, Ιονίτα, Ταχτσίδης, Καμπανιάρο (67′ Χάλφρεντσον), Νίκο Λόπες (67′ Γιάνκοβιτς), Τόνι, Γκόμες Ταλέμπ (88′ Νενέ).

Κάλιαρι (Ζντένεκ Ζέμαν): Κράνιο, Μπαλτσάνο, Τσεπιτέλι, Ροσετίνι, Αβελάρ, Ντεσένα (76′ Ζοάο Πέδρο), Κρίσετιγκ, Εκνταλ, Ιμπάρμπο, Σάου (61′ Λόνγκο), Κόσου (76′ Φαρίας).