Λεωνίδας Σπάρτης – Μολαϊκός 1 – 3 (στατιστικά, περιγραφή)

0
95

leo_spartis_idato_201410719244_10202712182995467_1784148717_n

Η δεύτερη εικόνα είναι του Χρήστου Μπαλαμπάνου στον αγώνα Κάστρο Γερακίου – Μολαϊκός 1-4

agon2_leospa_molaikos

πηγή εικόνας: EΠΣ Λακωνίας

Μόνος πρώτος με 6 βαθμούς ο Μολαϊκός μετά το τέλος της δεύτερης αγωνιστικής.  Δεύτερη εκτός έδρας νίκη στη Σπάρτη επί του Λεωνίδα με 3-1.  Ο Λεωνίδας Σπάρτης με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πίεσε και έχασε τετ α τετ ο Γιάννης Τσάνι. Δοκάρι είχε ο Μολαϊκός. Την πρώτη αγωνιστική είχε νικήσει τον Ατρόμητο Συκέας εκτός έδρας με 2-1.

Καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο ο Μολαϊικός πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, στο γήπεδο Σπάρτης, επί του Λεωνίδα Σπάρτης με σκορ 3-1 και ανέβηκε μόνος πρώτος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

diamaΑπό το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι πάικτες του Μολαϊκού πήραν τον έλεγχο του αγώνα, βγήκαν αρκετές φορές στην επίθεση και προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με γκολ που πέτυχε  με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ ο Σωτήρης Διαμαντάκης.

roumanhsΗ πίεση προς την εστία του αντίπαλου τερματοφύλακα συνεχίστηκε και λίγα λεπτά αργότερα ο Δημήτρης Ρουμάνης πέτυχε το πιο εντυπωσιακό γκολ του αγώνα. Σε γύρισμα της μπάλλας από δεξιά έπιασε αμέσως το σουτ, πριν η μπάλλα ακουμπήσει στο έδαφος και την έστειλε στη γωνία του τέρματος για το 0-2.

voultsidhsΤο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 0-3 αφού σε εκτέλεση κόρνερ του Σωτήρη Διαμαντάκη ο συνήθης ύποπτος σε τέτοιες φάσεις Σπύρος Βουλτσίδης που είχε προωθηθεί, πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και βρήκε στόχο με κεφαλιά.

Στο δεύτερο μέρος ο Λεωνίδας μπήκε πιο δυνατά έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία με το Φρατζέσκο Νικόλαρο στο 48′ αλλά στη συνέχεια ο Μολαϊκός ανέβασε και πάλι στροφές, δημιούργησε και έχασε σωρεία ευκαιριών με τους Γιάννη Τραϊφόρο, Γιώργο Βλάχο, Τριαντάφυλλο Αβδούλο και Γιώργο Κελεμένι που είχε και σουτ στο οριζόντιο δοκάρι στο 82′. Το τελικό 1-3 σημειώθηκε στο 72ο λεπτό με μακρινή σέντρα – σουτ του Κοτρωνιά που πέρασε πάνω από τα χέρια του Κώστα Φιφλή που πραγματοποιούσε έξοδο.

Eπισκεφθείτε το site του Μολαϊκού ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ

Εντυπωσιακό το γκολ με το οποίο μείωσε ο Λεωνίδας Σπάρτης από τον Κοτρωνιά με σουτ έξω από την περιοχή στην απέναντι γωνία.

Λεωνίδας Σπάρτης: Διονύσης Σκυλλάκος, Κώστας Βασιλείου, Γιάννης Παπαδάκος, Τάσος Λιόκαυτος, Τάκης Παπακαλός, ΣάκηςΦωτόπουλος, Γιάννης Τσάνι, Γιάννης Γιαννακόπουλος, Τάσος Τσάνι, Ηλίας Μπούγας, Κοτρωνιάς Μιχαήλ – Αγγελος.

Για τον Μολαϊκό τον αγώνα ξεκίνησαν οι: Φιφλής, Νίκος Τραϊφόρος, Γιάννης Τραϊφόρος, Ζώταλης, Βουλτσίδης, Αναστασάκος, Κελεμένι, Ρουμάνης,Χατζησιμιώτης, Βλάχος, Διαμαντάκης. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Άρης Τραϊφόρος και Αβδούλος.

Επόμενο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Γυθείου στους Μολάους.

Ημίχρονο 0-3 με τον Διαμαντάκη στο 12′ να κάνει το 0-1, τον Ρουμάνη το 0-2 και τον Βουλτσίδη το 0-3.