Ολυμπιακός Γυθείου – Απόλλων Ξηροκαμπίου 4 – 2 (ανάλυση, στατιστικά, πρόγραμμα)

0
151

πηγή: ΕΠΣ Λακωνίας

vath_a_agonistiki_telos_2is

Mετά την λήξη της δεύτερης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός Γυθείου κατέχει ένα μοναδικό ρεκόρ έχοντας την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 8 γκολ και την χειρότερη άμυνα με 6 γκολ παθητικό.  Πριν την έναρξη του αγώνα ο αρχηγός του Ολυμπιακού Γυθείου Βασίλης Τζανετάκος παρέδωσε τιμητική πλακέτα στο ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα Ξηροκαμπίου Λεωνίδα Λιακάκο για τη πολυετή προσφορά του στην ομάδα της πόλης μας.

Σήμερα υποδεχόμενος τον Απόλλων Ξηροκαμπίου επικράτησε 4-2 έχοντας προηγηθεί 2-0 στο 20′ και 3-1 στο 41′.

Κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα ο δυνατός αέρας ο οποίος επικρατούσε σε πολλά γήπεδα της Λακωνίας.

Η ομάδα του Ολυμπιακού Γυθείου με αυτή τη νίκη της ισοβαθμεί στην 2η θέση του πρωταθλήματος μαζί με την Α.Ε. Σπάρτη και την Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου.

Πολύ σημαντικός αγώνας το ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας στους Μολάους απέναντι στον πρωτοπόρο Μολαϊκό.

Ο Ολυμπιακός Γυθείου υπενθυμίζουμε ότι την 5η αγωνιστική υποδέχεται την Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου και την 7η την Α.Ε. Σπάρτη σε ένα πολύ δύσκολο πρόγαμμα τις επόμενες 5 αγωνιστικές.

Ο Μάκης Σαμπατάκος αλλάζοντας την 11αδα του σε σχέση με τον εκτός έδρας αγώνα στη Λογγάστρα, χρησιμοποίησε τον Καβαλιώτη στο τέρμα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μόλις στο 5′ με τον Λεωνίδα Λυμπερόπουλο. Ο Λάζαρος Μπουρελάκος διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 20′.

Στο 25′ ο διαιτητής υποδεικνύει πέναλτι σε χέρι του Πολιτάκου την εκτέλεση του οποίου αναλαμβάνει ο Διαμαντάκος ο οποίος μειώνει σε 2-1.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41′ ο Σουκούλι κάνει το 3-1 και ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Διαμαντάκος κάνει το 3-2 για την ομάδα του Ξηροκαμπίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Γυθείου έχασε πολλές ευκαιρίες με τον αρχηγό Βασίλη Τζανετάκο να γράφει το τελικό 4-2 σε μια αναμέτρηση που στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν 5 γκολ από τις δύο ομάδες!

Για τον Ολυμπιακό Γυθείου μπήκε αλλαγή ο Θανάσης Νάκος στη θέση του Τέλη Φωτόπουλου στο 46′, ο Βασίλης Ξανθάκος στο 70′ στη θέση του Γιάννη Μπουρελάκου και ο Χρήστος Κουτράκος στο 88′ στη θέση του Λάζαρου Μπουρελάκου.

Πρόγραμμα Ομάδων

programma_olympiakou_telos_2is

programma_apollon_ksiro_telos_2is

ΓκολΛυμπερόπουλος στο 5′ το 1-0, Λάζαρος Μπουρελάκος το 2-0 στο 20′. Διαμαντάκος μειώνει με πέναλτι σε 2-1 στο 25′, Σουκούλι το 3-1 στο 41′, Διαμαντάκος το 3-2 στο 44′.  Δοκάρι ο Τζανετάκος. Τζανετάκος με απευθείας φάουλ το 4-2′ στο 81′.