Παρτιζάν – Ερυθρός Αστέρας 1-0 (βίντεο)

0
104

Το 147ο ντέρμπι πήγε στην Παρτιζάν, η οποία επικράτησε 1-0 του Ερυθρού Αστέρα και πήγε στο +4. Επεισόδια στην έναρξη του ματς.

Κλίμα ενότητας μπορεί να μην υπήρχε, ωστόσο εκτός από μεμονωμένα επεισόδια στην αρχή του ματς, το ντέρμπι δεν είχε άλλες δυσάρεστες εκπλήξεις. Η Παρτιζάν ήταν πιο ουσιαστική, επικράτησε 1-0 του Αστέρα και βρέθηκε στο +4 από τον αιώνιο αντίπαλό του και με ματς λιγότερο. Τι και αν το ματς άρχισε πολύ δυνατά, η διακοπή στο 7′ λόγω φωτοβολίδων και επίθεσης στους οπαδούς του Αστέρα (επενέβη άμεσα η αστυνομία) έριξε το ρυθμό και το α’ 45λεπτο είχε ελάχιστες φάσεις. Καλύτερος ο Αστέρας, αλλά χωρίς ουσία στην επίθεση, με τον Γιόβιτς και τον Μπόσαντιτς να μην μπορούν να σκοράρουν. Χωρίς θέαμα και στην επανάληψη, η αντίπαλος του Αστέρα Τρίπολης είχε την υπεροχή, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» τις ευκαιρίες. Σε μια από αυτές ο Ράκιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει.

Η Παρτιζάν στην καλύτερή της φάση πήρε το ματς, με τον Ντρίνσιτς στο 77′ να διαμορφώνει το 1-0! Ο Αστέρας βγήκε όλος μπροστά, με την Παρτιζάν να έχει χώρους και να χάνει σπουδαία ευκαιρία με τον Σκούλετιτς για ένα δεύτερο τέρμα.