0
61

4-1-3-2 με Μπεργκ στον πάγκο!

Μπορεί να ήταν σίγουρος για βασικός, μπορεί να εκπροσώπησε τους συμπαίκτες του στην επίσημη συνέντευξη Τύπου(9.5 στις 10 πηγαίνει παίκτης που προορίζεται για ενδεκάδα), ωστόσο, ο Μάρκους Μπεργκ έμεινε στον πάγκο. Πιθανότατα ενός κρυώματος που τον ταλαιπωρεί τις τελευταίες μέρες.

Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Στιλ, αριστερό μπακ ο Νάνο, δεξί ο Τριανταφυλλόπουλος και στο κέντρο της άμυνας ο Σίλντενφελντ με τον Μέντες. Ο Λαγός σε ρόλο αμυντικού μέσου, μπροστά του ο Πράνιτς, αριστερό χαφ ο Ατζαγκούν και δεξί ο Ζέκα. Καρέλης και Πέτριτς στην κορυφή της επίθεσης, όπου ανάλογα την περίπτωση ο ένας έπαιζε πιο πίσω στο 4-1-3-2 του Αναστασίου.

Χωρίς εκπλήξεις ο Κοκού

Από κει και πέρα, και όσον αφορά την PSV ο Φιλίπ Κοκού επέλεξε το… κλασσικό 4-3-3 και δεν είχε κάποια έκπληξη στα πρόσωπα της ενδεκάδας. Ο Ζοέτ υπερασπίστηκε την εστία των Ολλανδών. Στα δεξιά της άμυνας ο Αρίας, αριστερά ο Βίλεμς και δίδυμο στα στόπερ ο Ρέκικ με τον Μιρίν. Ο Γκουαρδάδο ως εξάρι, με εσωτερικούς μέσους Μάχερ και Βαϊνάλντουμ. Στο δεξί «φτερό» ο Νάρσιν, στο αριστερό ο Ντεπάι και στην κορυφή της επίθεσης ο Ντε Γιονγκ.

Κυνικότατος!

Ιδανικό ξεκίνημα. Όπως το είχε φανταστεί και σχεδιάσει ο Αναστασίου. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά σε μία Λεωφόρο που… έκαιγε, κυνήγησε το γρήγορο γκολ και δικαιώθηκε! Δράστης ο Ατζαγκούν. Μόλις στο 11′ ο Νιγηριανός με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και ενώ ο πορτιέρο των Ολλανδών είχε εξουδετερωθεί, έστειλε την μπάλα να «τινάξει» το πλεκτό και 1-0 για το «τριφύλλι».

Στην συνέχεια, οι «πράσινοι» έδωσαν χώρο στους φιλοξενούμενους. Με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Στιλ, όμως, ήταν ανίκητος. Μέχρι το 23′. Μία λανθασμένη προβολή του Τριανταφυλλόπουλου, έβγαλε τον Μέμφις μόνο του και απλά δεν χανόταν η φάση αυτή από τον νεαρό εξτρέμ.

Η PSV συνέχισε να έχει την κατοχή, ο Παναθηναϊκός δεν είχε λύσεις στο εξαιρετικό πρέσινγκ της ομάδας του Κοκού και δίνοντας μπάλα, προσπάθησε να χτυπήσει στην… κόντρα! Μια επιλογή από τον πάγκο που αποδείχθηκε πέρα και πέρα σωστή. Λίγο πριν βγει το ημίχρονο, ο Καρέλης πήρε την κεφαλιά και ο Μλάντεν Πέτριτς έκανε κατάθεση κλάσης στο 43′. Με ένα αριστερό πάνω στην κίνηση, νίκησε τον Ζοέτ και ξέσπασε, καθώς επέστρεψε στα γκολ μετά από αρκετό καιρό!

Ο Παναθηναικός για πρώτη φορά φέτος ήταν κυνικότατος! Δημιούργησε δύο ευκαιρίες, τις έκανε αμφότερες γκολ! Σε αυτά τα παιχνίδια, σε αυτό το επίπεδο δεν πρέπει να χαρίζεσαι και το «τριφύλλι» έδειξε την καλύτερη δυνατή αντίδραση, παίρνοντας προβάδισμα σε ένα κομβικότατο για την ψυχολογία σημείο.

Αδίκησε τον εαυτό του!

Οι Ολλανδοί ήταν δεδομένο πως θα πιέσουν. Αυτό κι έκαναν. Ο Αναστασίου θέλησε να έχει έναν… καθαρό αμυντικό μέσο στο κέντρο και για αυτό άλλαξε τον Λαγό που είχε κίτρινη κάρτα με τον Δώνη. Η PSV ανέβασε ταχύτητα και επίπεδο στην απόδοσή της και στο 65′ ισοφάρισαν τον Ντε Γιονγκ, σε μία φάση όπου ο Ολλανδός επιθετικός φαίνεται να είναι σε θέση οφ-σάιντ.

Παρά το… πάγωμα από το 2-2, ο Παναθηναϊκός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έψαξε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Σε εκείνο το σημείο κρίθηκε το ματς. Ο Ατζαγκούν και ο Καρέλης δεν κατάφεραν σε μεγάλες στιγμές να στείλουν την μπάλα μέσα και σε μία στιγμιαία αδράνεια ο Βαϊνάλουμ έφερε το ματς… τούμπα για την ομάδα του στο 78′.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η «πράσινη» πίεση δεν έφερε αποτέλεσμα. Η ομάδα του Κοκού είχε τις απαντήσεις στα προβλήματα που έβαζαν οι παίκτες του Αναστασίου, κράτησαν μέχρι τέλους και επιστρέφουν στην Ολλανδία με την πρόκριση στις αποσκευές.

MAN OF THE MATCH: Αυτός ο παίκτης, το… αργότερο του χρόνου θα βρίσκεται σε μεγάλο ευρωπαϊκό κλαμπ. Η επιτομή του σύγχρονου κεντρικού μέσου. Ο Τζορτζίνιο Βαϊνάλουμ ανεβάζει επίπεδο την PSV με την παρουσία του στον άξονα. Τρομερό παιχνίδι τόσο δημιουργικά όσο και ανασταλτικά από τον πιτσιρικά που ξέχωρα από την γενική του εμφάνιση, κάνει και διαφορά στο ματς με το γκολ που σημειώνει για το 3-2.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Aτζαγκούν. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Νιγηριανό πόυ τα έδωσε όλα μέσα στο γήπεδο. Άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό με ωραίο τελείωμα, πίεσε ασταμάτητα και είχε μια σπουδαία φάση για να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Αντικαταστάθηκε αν και ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, μιας και έμεινε από δυνάμεις.

Στο ύψος του, φυσικά, και ο Λουκ Στιλ. Δεν φέρει ευθύνη σε καανένα από τα τέρματα που δέχεται και καταγράφει εξαιρετικές αποκρούσεις σε αρκετές μεγάλες στιγμές της PSV. Συγκινητικός ο Ζέκα που αγωνιζόταν τραυματίας στο τελευταίο δεκάλεπτο!

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Παναθηναϊκός είχε το 2-1 από το πρώτο ημίχρονο, όμως, δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το υπέρ του αποτέλεσμα. Δεν είχε την απαραίτητη συγκέντρωση στην ανασταλτική του συμπεριφορά, δέχθηκε δύο φθηνά γκολ. Το ένα από την γνωστή… ασθένεια του αμυντικού τρανζίσιον και το άλλο από μία στημένη «μπάλα».

Η ΓΚΑΦΑ: Γενικότερα δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ και αντιμετώπισε μαζί με τον Ζέκα πολλά προβλήματα από την… εκρηκτική αριστερή πτέρυγα των Ολλανδών με Βίλεμς και Μέμφις. Ο Κώστας Τριανταφυλλόπουλος έκανε το λάθος στην φάση που οι Ολλανδοί ισοφάρισαν, διώχνοντας την μπάλα σε σημείο που στρώθηκε… λουκούμι στο μεγάλο αστέρι της PSV.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Μάριο Στραχόνια από την Κροατία σφύριξε αρκετά ανάποδα φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων και εκνεύρισε την κερκίδα με τις αποφάσεις του. Στο 1-2 των Ολλανδών είναι σε θέση οφ-σάιντ ο σκόρερ Ντε Γιονγκ. Από τη μοναδική επανάληψη της φάσης φαίνεται να είναι πιο μπροστά από τον τελευταίο παίκτη της άμυνας των «πρασίνων».

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: O Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του και απόψε. Έκανε το ιδανικό πρώτο ημίχρονο, ήταν καλύτερος από την PSV αλλά το παιχνίδι λήγει στο 90′ και η συνολική ανωτερότητα των Ολλανδών ήταν εμφανής. Οι αμυντικές αδράνειες στοίχισαν στην ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, όπως και το λάθος του επόπτη, και το τελικό 3-2 αφήνει εκτός συνέχειας Europa League το «τριφύλλι».
πηγή: gazzetta.gr