Εργοτέλης-Αστέρας 1-4: ΤΕΤΡΑΣΤΕΡΟΣ! Ολα τα γκολ της αγωνιστικής στην Σουπερλίγκα (βίντεο)

0
73

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να δείτε όλα τα γκολ της αγωνιστικής στην Σουπερλίγκα

Μπαλωθιές αντεπίθεσης από τον Αστέρα μέσα στο Παγκρήτιο! Το ξέσπασμα που αναζητούσε η ομάδα ήρθε με εκκωφαντικό τρόπο απέναντι στον Εργοτέλη (1-4) χάρη στα τέρματα των Μπαράλες (22′), Νίκο (48′), Γιαννιώτα (51′) και Πάρα (88′).

Ένας Αστέρας να τον πιες στο ποτήρι πέρασε σαν αέρας από το Παγκρήτιο επιστρέφοντας στις νίκες στο πρωτάθλημα. Οι κιτρινομπλέ συνέτριψαν με 4-1 τον Εργοτέλη, έκαναν το 3/3 φέτος στην Κρήτη και ανέβηκαν στους 17 βαθμούς, στοχεύοντας την ερχόμενη Πέμπτη σε ένα ακόμα διπλό απέναντι στη Νίκη μέσα στο Βόλο.

Ο Στάικος Βεργέτης ξεκίνησε την αναμέτρηση με δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της Πέμπτης απέναντι στη Μπεσίκτας. Ο Τιε Μπι πήρε θέση δίπλα στον Κουρμπέλη αντί του Ζησόπουλου, ενώ ο Μπαράλες στην κορυφή της επίθεσης αντί του Πάρα. Στο τέρμα ο Κοσίτσκι, στην τετράδα της άμυνας οι Λούι, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Παντελιάδης και πίσω από τον Μπαράλες, οι Μάσα, Νίκο και Γιαννιώτας στο 4-2-3-1 του Έλληνα τεχνικού.

Ο Αστέρας ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παιχνίδι μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο Παγκρήτιο. Οι παίκτες του Βεργέτη γύριζαν την μπάλα με υπομονή, προσπαθώντας να βρουν τρόπο να διασπάσουν την Κρητική άμυνα. Την πρώτη φορά που το κατάφεραν, κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γιαννιώτα, μετά από έξοχη κάθετη πάσα του Μάσα. Ο Μπαράλες άνοιξε το σκορ (22′), ωστόσο το προβάδισμα των φιλοξενούμενων κράτησε λίγο. Ο Εργοτέλης βρήκε γρήγορη απάντηση σε στημένη φάση, με τη δυνατή κεφαλιά του προωθημένου Γιοβάνοβιτς (27′).

Μετά το 1-1, ο αγώνας συνεχίστηκε με τους Αρκάδες να έχουν μία άκαρπη υπεροχή και τους γηπεδούχους να χάνουν τεράστια… τριπλή ευκαιρία στο 42′: Ο Κοζίτσκι σταμάτησε πρώτα τον Μπογκντάνοφ και στη συνέχεια τον Παμλίδη, με τον Γιουσούφ να ολοκληρώνει τη φάση, σουτάροντας άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες αλλά με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Αστέρα που χτύπησε σε χρόνο-ρεκόρ με δύο αντεπιθέσεις. Πρώτα με τον Νίκο να σκοράρει στο 48′ (1-2) και έπειτα με το καταπληκτικό γκολ του Γιαννιώτα στο 51′ (1-3). Ο Μπαράλες παραλίγο να σκοράρει σε νέα αντεπίθεση (54′) με τον Κοζίτσκι να λέει και πάλι διπλό “όχι” σε Μπογκντάνοφ και Γιουσούφ (57′).

Έχοντας πλέον προβάδισμα δύο τερμάτων, οι φιλοξενούμενοι έδωσαν χώρο στον Εργοτέλη. Ο Χαντί είχε μία καλή στιγμή στο 62′, όπως και ο Νίκο σε άλλη μία αντεπίθεση στο 75′. Τα υπόλοιπα λεπτά πέρασαν με τους κιτρινομπλέ, όχι μόνο να μην κινδυνεύουν, αλλά να ανεβάζουν το σκορ σε διαστάσεις θριάμβου με τον Πάρα στο 88′ (1-4).

πηγή: arcadiasports.gr