Ευρώτας Έλους – Μολαϊκός 0 – 1 (περιγραφή, στατιστικά)

0
112

molaikos_znto

Γκολ: Γιάννης Τραϊφόρος το 0 – 1 στο 68′.

Μόνος πρώτος ο Μολαϊκός με 24 βαθμούς συνεχίζει το νικηφόρο σερί του με 8 νίκες σε 8 αγώνες.

Η περιγραφή είναι από το site του Μολαϊκού

Την 8η φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα (έχει πετύχει και τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς στο κύπελλο) πέτυχε το Σάββατο το απόγευμα ο Μολαϊκός στο γήπεδο του Έλους επί του τοπικού Ευρώτα με 1-0 και εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 24 βαθμούς.

Οι παίκτες της ομάδας μας σπατάλησαν το πρώτο ημίχρονο με παιχνίδι κέντρου. Αν και είχαν την κατοχή της μπάλλας στη μεγαλύτερη διάρκειά του δεν δημιούργησαν πολλούς κινδύνους μπροστά στην εστία του τερματοφύλακα του Ευρώτα, Μπασουράκου, με εξαίρεση ένα δυνατό σουτ του Δημήτρη Ρουμάνη που πέρασε λίγο άουτ στο 28ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πρόσεχαν κυρίως την άμυνα τους και προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μολαϊκός εγκαταστάθηκε από το πρώτο λεπτό έξω από την μεγάλη περιοχή του Μπασουράκου, δημιούργησε και έχασε σωρεία ευκαιριών με το Διαμαντάκη, τον Τραϊφόρο, τον Κλεμένι, το Ρουμάνη και το Βουλτσίδη.

H είσοδος του Νίκου Τραϊφόρου στο παιχνίδι και η προώθηση του Γιώργου Βλάχου στα χαφ έδωσε μεγαλύτερη επιθετική ώθηση στην ομάδα και στο 68ο λεπτό η πίεση απέδωσε καρπούς όταν ο Γιάννης Τραϊφόρος μπήκε ανάμεσα στον αμυντικό του Ευρώτα Κρητικάκο και τον τερματοφύλακα Μπασουράκο “έκλεψε” την μπάλλα, ξεπέρασε τον δεύτερο και πλάσαρε στο κενό τέρμα λυτρώνοντας την ομάδα του και πραγματοποιώντας το τελικό 0-1. Το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν για να διευρυνθεί, εξ’ αιτίας της αστοχίας και της ατυχίας των επιθετικών του Μολαϊκού. Μάλιστα στα 3 λεπτά των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι απείλησαν με μακρυνές μπαλλιές στην περιοχή του Κώστα Φιφλή να ισοφαρίσουν όμως ο γκολκίπερ της ομάδας μας ήταν στη σωστή θέση μπλοκάροντας τη μπάλα.

ΜΟΛΑΙΚΟΣ : Φιφλής, Βουλτσίδης, Αβδούλος, Ζώταλης, Χατζησιμιώτης (Ν. Τραϊφόρος), Κελεμένι, Ρουμάνης, Γιάννης Τραϊφόρος, Αναστασάκος, Βλάχος, Διαμαντάκης.

Επόμενο παιχνίδι, την Κυριακή 14 Δεκεμβρίου με την Ένωση Πελλάνας – Καστορείου στο γήπεδο Μολάων στις 3.