Μπάσκετ Ανδρών: Α.Ε. Σπάρτη – Παναθηναϊκός Καλαματάς 53 – 58

0
273

pao1

Γαρίνης και Τσέκας, οι δυο πολύπειροι παίκτες των “Πρασίνων” ήταν τα πρόσωπα της αναμέτρησης μεταξύ της ΑΕ Σπάρτη και του Παναθηναϊκού με τελικό νικητή την ομάδα τουΓιώργου Γεωργακίλα με σκορ 53-58. Το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά ήταν πολύ κακό με το σκορ κολλημένο στο 4-4 για πάνω από πέντε λεπτά, μέχρι την στιγμή που μπήκε στο παρκέ για την ΑΕΣ ο Γιώργος Παπαδόπουλος, ο οποίος με 7 συνεχόμενους πόντους ξύπνησε επιθετικά την ομάδα του. Η καλή εικόνα των γηπεδούχου συνεχίστηκε για κάποια λεπτά και στο 2ο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 25-17.

Στην επανάληψη όμως ο ΠΑΟ αφυπνίστηκε, παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο και μπροστάρη τον αρχηγό του Βαγγέλη Γαρίνη έκανε την μεγάλη ανατροπή, μειώνοντας στον πόντο 27-26. Στο σημείο εκείνο η ΑΕΣ με τρεις πολύ καλές άμυνες και με 2 τρίποντα του Μπεμπέτσου, έτρεξε ένα σερί 8-0, αλλά μέχρι εκεί. Ο Γαρίνης στην επίθεση έκανε ότι ήθελε την άμυνα του αντιπάλου με τα γνωστα του side pick n roll και είτε εκτελούσε ο ίδιος, είτε έδινε έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του. Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο μέχρι και το τέλος με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν, αλλά τους “πράσινους” να είναι πιο ψύχραιμοι στις τελικές προσπάθειες, φτάνοντας έτσι σε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-6, 12-11, 15-22, 13-19

ΑΕ Σπάρτη (Μπεμπέτσος Παντελής): Λιόντος, Γιάτρας 2, Ψυλλάς 2, Παπαδόπουλος 17(3), Μπεμπέτσος Β. 13(2), Πουλοκέφαλος, Λυραντζής, Μιχαλάκος 2, Σπυράκος 9, Κατσίχτης, Γκλέκας 9(1).

Παναθηναϊκός (Γεωργακίλας Γιώργος): Μεϊμετέας 1, Γαρίνης 12, Σισίου 2, Ζάγουρας, Γερμανός 3, Σπηλιώτης 2, Αντωνόπουλος, Τσέκας 16(2), Σταθάκης 11, Αναστασόπουλος 2, Παλαμίδης 6(1), Παπασταθόπουλος.