Μπάσκετ Παίδων: Φιλαθλητικός – Λακωνικός 53 – 66, Λακωνικός – Σπαρτιατικός 50 – 23

0
147

Πλήρης η αγωνιστική δράση για το παιδικό τμήμα του συλλόγου μας και αυτό το Σαββατοκύριακο.
Αναλυτικότερα το Σάββατο σε ένα πολύ όμορφο και άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι επικράτησε του Φιλαθλητικού δύσκολα όπως δείχνει και το τελικό σκορ 53-66 .Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας με το 1 δεκάλεπτο να λήγει 10-22.Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Φιλαθλητικού βελτίωσε την άμυνα της και με αντεπίθεση διαρκείας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 29-26.Η αντίδραση της ομάδας μας δεν άργησε να έρθει και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με πίεση διαρκείας πήρε τα ηνία του σκορ,με το 3 δεκάλεπτο να τη βρίσκει προηγούμενη 38-52.Διαφορά ασφαλείας την οποία και διατήρησε μέχρι και το τέλος του αγώνα παρά τις αξιόλογες προσπάθειες για αντεπίθεση από την νεαρή και μαχητική ομάδα του Γ. Μπουγάδη .Τελικό σκορ 53-66.

ΣΑΒΒΑΤΟ 13/12/2014
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ-ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ : 53-66 (Ημ.. 29-26)
Δεκάλεπτα (Α.10-22) , (Β.19-04) , (Γ.9-26) , (Δ.15-14)

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Μπουγάδης) : ΚΑΨΑΛΑΚΟΣ Π. , ΔΑΡΑΒΙΓΚΑΣ Χ. 2 , ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Θ. 7 , ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ Δ. , ΛΑΜΠΡΙΝΟΣ Θ. , ΑΙΔΙΝΗΣ Χ. , ΝΙΚΙΑΣ ΑΝ. 7 (1) , ΤΣΟΥΣΗΣ Λ. 2 , ΜΠΟΥΖΟΥΚΑΣ Ζ. 18(1) , ΚΑΝΕΛΟΠΟΥΛΟΣ Κ. 17 , ΓΕΩΡΓΟΥΤΣΟΣ Γ.

ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ (Σφυρής-Σκιαδάς) : ΑΓΓΟΥΡΑΣ ΧΡ. 5 , ΚΟΥΤΡΑΚΟΣ ΔΗΜ.5(1) , ΜΠΑΧΑ ΜΙΧ. 15(1) , ΡΗΓΑΚΟΣ ΣΤ.5 , ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΟΣ ΛΑΜ. 8, ΛΙΝΑΡΔΑΚΗΣ ΝΙΚ. 6(2), ΜΕΤΟΥΣΙ ΜΗΝ. 10 , ΟΡΦΑΝΟΣ ΝΙΚ. , ΧΑΛΟΥΛΟΣ ΔΗΜ.2 , ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝ. , ΚΥΡΚΙΡΗΣ Ε. , ΚΟΝΤΟΣ ΕΥΑΓ. 10.

Ανάλογο το σκηνικό και στον αγώνα της Κυριακής με την ομάδα μας να μπαίνει δυνατά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού , αλλά να επαναπαύεται στη συνέχεια .Λίγο η αστοχία στην επίθεση , λίγο ο ενθουσιασμός των παιχτών του Σπαρτιατικού οδήγησε στην ισοφάριση του σκορ στο 15 περίπου λεπτό αλλά με μία γρήγορη μικρή αντεπίθεση της ομάδας μας αποκαταστήθηκαν οι ισορροπίες ανοίγοντας μαζί και την ψαλίδα της διαφοράς .Το δεύτερο ημίχρονο συνεχιστικέ στους ίδιους ρυθμούς με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά .Τελικό σκορ 50-23.

ΚΥΡΙΑΚΗ 14/12/2014
ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ – ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ : 50-23 (Ημ.. 25-15)
Δεκάλεπτα (Α.09-07) , (Β.16-08) , (Γ.14-02) , (Δ.11-06)

ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ (Σφυρής-Σκιαδάς) : ΑΓΓΟΥΡΑΣ ΧΡ.7 , ΚΟΥΤΡΑΚΟΣ ΔΗΜ.5 , ΜΠΑΧΑ ΜΙΧ. 9 , ΡΗΓΑΚΟΣ ΣΤ.2 , ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΟΣ ΛΑΜ. 8(1), ΛΙΝΑΡΔΑΚΗΣ ΝΙΚ. 10, ΜΑΖΗΣ Δ. , ΟΡΦΑΝΟΣ ΝΙΚ. 4, ΧΑΛΟΥΛΟΣ ΔΗΜ.2 , ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝ.3 , ΚΥΡΚΙΡΗΣ Ε. , ΜΠΑΡΤΑΙΑ Κ.

ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ (Τσώνης) : ΝΤΟΙ Α. 8 , ΔΕΜΟΙΡΑΚΟΣ Μ. 2, ΒΑΡΖΑΚΑΚΟΣ Ε. 4 , ΜΕΝΤΗΣ Π.7 , ΚΑΡΤΕΡΟΥΛΗΣ Σ. , ΚΟΥΤΡΟΥΒΙΔΗΣ Α. , ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ Β. , ΒΕΡΓΑΔΟΣ Χ. , ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΟΣ Κ. 1, ΚΟΛΛΙΑΣ Κ. 1, ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ Σ.

Την επόμενη αγωνιστική ,και πιο συγκεκριμένα το Σάββατο, η ομάδα μας ταξιδεύει στο Βλαχιώτη όπου και θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Γυθείου , σε έναν αγώνα στον οποίο θα κριθεί η δεύτερη προνομιούχο θέση με τον νικητή του αγώνα να παίρνει κατά ένα μεγάλο ποσοστό και το εισιτήριο για την επόμενη φάση.