Τελικός Σχολικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Λακωνίας

0
102

10847929_360602680786545_193864767697977292_n

Η Selfie των Νικητών

Την Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου διεξήχθη o τελικός του Σχολικού Πρωταθλήματος Λακωνίας μεταξύ του 1ου Γενικού Λυκείου Σπάρτης και του Γενικού Λυκείου Σκάλας.

Ο αγώνας ήταν προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 12:30, αλλά λόγω μή έγκαιρης προσέλευσης του γιατρού ξεκίνησε με 10 λεπτά καθυστέρηση.

Ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε κακή κατάσταση λόγω της συνεχής βροχόπτωσης.

Να σημειώσουμε εδώ ότι το γήπεδο είχε φιλοξενήσει την Τρίτη τον σχολικό ημιτελικό μεταξύ 1ου και 2ου Γενικού Λυκείου Σπάρτης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι αναπόφευκτα ο αγώνας ήταν μια μονομαχία στο χώρο του κέντρου με την μπάλα να κολλάει συνεχώς.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του Λυκείου Σκάλας στο 7′ και απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του 1ου Λυκείου Σπάρτης, Κυριάκος Λαμπρόπουλος.

Στη τελευταία φάση του 1ου ημιχρόνου η ομάδα του 1ου Λυκείου Σπάρτης ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ του Στέφανου Ρασσιά όταν σε διώξιμο συμπαίκτη του από την άμυνα η μπάλα έφτασε σε αυτόν και περνώντας και τον τερματοφύλακα άνοιξε το σκορ.

‘Ιδιο σκηνικό σε χειρότερο αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο.

Πέντε λεπτά πριν από την λήξη απίστευτο αυτογκόλ έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Λυκείου Σκάλας να ισοφαρίσει.

Το ματς μετά την λήξη του ισόπαλου αποτελέσματος στην κανονική διάρκεια οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.

Ο τίτλος πήγε στα χέρια του Γενικού Λυκείου Σκάλας που επικράτησε στα πέναλτι 5 – 4.

Αν η κατάσταση του γηπέδου ήταν καλή θα ήταν σίγουρα ένας ποιοτικός ΤΕΛΙΚΟΣ και όχι αυτό που παρακολουθήσαμε.

Δεν καταλαβαίνουμε για ποιο λόγο δεν ανεβλήθη η δεν άλλαξε το γήπεδο διεξαγωγής.

Πρέπει να σημειωθεί ότι κάποιοι από τους ποδοσφαιριστές έχουν παίξει Κυριακή τοπικό πρωτάθλημα, Τρίτη ημιτελικό Σχολικών, Τετάρτη εκτός έδρας στο Άργος με την μικτή ΕΠΣ Λακωνίας και σήμερα τον τελικό Σχολικών και σε 2 ημέρες έχει πάλι τοπικό πρωτάθλημα!!!

Συγχαρητήρια στην πρωταθλήτρια ομάδα και καλή συνέχεια στους επόμενους αγώνες της.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και των δύο Λυκείων που κατάφεραν να ολοκληρώσουν τον αγώνα σε αυτό τον αγωνιστικό χώρο.