Βόλεϊ Παίδων: Αρατός 1893 – Σπαρτιατικός ΓΣ 2 – 3. ΟΣΚΑΡ ανατροπής από τους παίδες του Σπαρτιατικού!

0
89

Μετά από μια καταπληκτική επιστροφή στο 3ο σετ οι παίδες του Σπαρτιατικού πήραν μεγάλη νίκη επί του Άρατου Κιάτου με 2-3 σετ. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο αφού έχαναν με 2-0 σετ κατάφεραν βγάζοντας πάθος και ψυχή στο γήπεδο να επικρατήσουν με 2-3

1ο σετ: Τα πολλά λάθη στην πρώτη μπάλα και στην κόντρα επίθεση στοίχησαν στην ομάδα μας το πρώτο σετ 25-18 αφού μετά το19-17 δεν ανέκαμψαν.

2ο σετ: Τα πολλά χαμένα σερβίς και οι αδυναμίες στο τελείωμα των φάσεων έφεραν μοιραία το 2-0 υπέρ του Άρατου με 24-26 παρά την αξιόλογη προσπάθεια των παιχτών.

3ο σετ: Πάρά το νωθρό ξεκίνημα, μετά την αλλαγή του συστήματος και την υπεροπλία στην επίθεση: Αλατσας, Λαμπράκος, Βαμβακάρης, Σκιαδάς, Κοντογεωργάκος, Μουστάκης η ομάδα κάλυψε πολύ γρήγορα την διαφορά των 4 πόντων και έφτασε να προηγείται 12-17 και 17-22 για να κατακτήσει ,με μια μικρή κοιλιά, το σετ με 23-25

4ο σετ: Ο Άρατος μπήκε πολύ δυνατά για να καθαρίσει τον αγώνα (5-1) αλλά με τα σερβίς του Στρίφα να δυσκολεύουν την πρώτη μπάλα και τους Αλατσά και Λαμπράκο να κυριαρχούν πάνω στο φιλέ το σκορ έγινε (5-6). Σαρωτική από εκεί και έπειτα η ομάδα με τα τρομερά σερβις του Βαμβακάρη να καταστρέφουν την αντίπαλη υποδοχή, και με τους Κοντογεωργάκο και Σκιαδά και τον αρχηγό Μουστάκη να έχουν ψυχραιμότατες επιλογές στην επίθεση το σετ ολοκληρώθηκε πολύ γρήγορα 25-15

5ο σετ: Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες (2-3) (7-8).Με το σκόρ στο 14-15 υπέρ του Σπαρτιατικού το λίμπερο της ομάδας ο Δ. Ρηγάκος (μικρότερος όλων σε ηλικία) στην δεύτερη μπαλιά με μια μανσέτα έβαλε… γραμματόσημο στην μπάλα στέλνοντας την σε σημειο οπού οι αντίπαλοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και έτσι κατακτήθηκε το 5ο με 14-16.