Μολαϊκός – Α.Ε. Σπάρτη 0 – 3. Δήλωση Αναγνωστόπουλου (βίντεο)

71

anastasakos_protos_agonas

Το βίντεο και οι φωτογραφίες είναι από το report24.gr

Moλαϊκός: Φιφλής, Ζώταλης Τ., Βλάχος Γ., Μπακάρας, Δούκας Γ., Αναστασάκος, Χριστάκης Λ, Ρουμάνης Δ. (Κοντάκος), Κελεμένι (Χατζησμιιώτης), Διαμαντάκης Σ., Τζώρτζης Κλέαρχος.

A.E. Σπάρτη: Γαρόζης, Κόπελας, Σπηλιωτόπουλος, Γκίτζιας, Πρασσάς, Κορώνης, Χοτζάϊ, Σεμερτζίδης, Τσούκλης, Γκολέμης (16′ Αρνιώτης), Αναστασάκος.

Γκολ: Γκίτζιας το 0 – 1 63′, Σεμερτζίδης το 0 – 2 69′, Πολυκρέτης το 0 – 3 89′.

4_ianouariou_molaikos_sparti

πηγή: ΕΠΣ Λακωνίας

Μια αγωνιστική πριν το τέλος του 1ου γύρου βρίσκει την Α.Ε. Σπάρτη στη 1η θέση της βαθμολογίας σε τριπλή ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό Γυθείου και τον Μολαϊκό. Υπερτερεί στα γκολ για αυτό βρίσκεται στην 1η θέση. Η Α.Ε. Σπάρτη διαθέτει την καλύτερη επίθεση με 39 γκολ και την καλύτερη άμυνα με 7 γκολ παθητικό.

Το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής στους Μολάους βρήκε νικήτρια με 3 – 0 την ομάδα της Σπάρτης.

To Δημοτικό Στάδιο Μολάων γέμισε με τους οπαδούς να δημιουργούν μια ζεστή ατμόσφαιρα και να απολαμβάνουν ένα ντέρμπι με πολύ ωραία γκολ.

‘Ενας αγώνας σημαντικός για διάφορους λόγους. Εκτός της βαθμολογικής σημασίας του αγώνα, ήταν και η πρώτη εμφάνιση του Ηλία Αναστασάκου με την Α.Ε. Σπάρτη. Το μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας αγωνίστηκε για 90 λεπτά.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Μολαϊκού στο πρωτάθλημα ο οποίος υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με λίγες φάσεις με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή αλλά να μην απειλούν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άσχημα για την Α.Ε. Σπάρτη που αναγκάστηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο λόγω της δεύτερης κίτρινης του Παναγιώτη Τσούκλη.

Στη συνέχεια με 10 παίκτες κατάφερε να πετύχει τρία τέρματα με τους Γκίτζια, Σεμερτζίδη και Πολυκρέτη.

Ο Γκίτζιας άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με ωραίο σουτ, ο Σεμερτζίδης με τις συνηθισμένες γκολάρες του διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων και ο Πολυκρέτης διαμόρφωσε το τελικό 0 – 3 με ωραία ατομική ενέργεια.

Για τους φιλοξενούμενους είχε δοκάρι ο Κόπελας.

Την επόμενη αγωνιστική ο Μολαϊκός πηγαίνει στο Γύθειο να αντιμετωπίσει τον Πανγυθεατικό ενώ η Α.Ε. Σπάρτη υποδέχεται τον Ευρώτα Έλους. Και οι δύο αγωνίζονται το Σάββατο 10 Ιανουαρίου.

Ο προπονητής του Μολαϊκού Γιώργος Αναγνωστόπουλος δήλωσε:

Δίκαια η νίκη της Σπάρτης. Δεν είμασταν καλοί σήμερα, συνεχίζουμε την προσπάθειά μας, είμαστε μέσα και στους δύο στόχους.