ΓΣ Μεσσήνης – Σπαρτιατικός 73 – 74 (βίντεο)

0
105

Το βίντεο είναι του basketpress.gr

telos_7is_basket_vathmologia_A

O Σπαρτιατικός μετά τη νίκη επί του Α.Ο. Καλαμάτας πέτυχε άλλη μια σημαντική νίκη με 74 – 73 στη Μεσσήνη επί της τοπικής ομάδας.

Μια νίκη με την οποία η ομάδα ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς.

Σε ένα μοιρασμένο και αμφίρροπο αγώνα που ευχαρίστησε τους φιλάθλους ο Σπαρτιατικός ήταν ο τελικός νικητής με κορυφαίο παίκτη τον Κάτσαρη οποίος χωρίς να έχει σημειώσει πόντο στην 1η περίοδο τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους (4 τρίποντα)!

Οι φιλοξενούμενοι παρότι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 52 – 40 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, στην 4η περίοδο δέχτηκαν σερί 18 – 1 από την ομάδα της Μεσσήνης η οποία προηγήθηκε στο σκορ και τελείωσε την περίοδο με 33 πόντους!

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο με τους Κουβελιώτη και Κάτσαρη να σφραγίζουν τη νίκη της ομάδας.

Επόμενος αγώνας για τον Σπαρτιατικό εντός έδρας με τον Παναθηναϊκό Καλαμάτας το Σάββατο 24 Ιανουαρίου στις 18:00.

Αξιοσημείωτο επίσης για τον Σπαρτιατικό το γεγονός ότι νίκησε την προηγούμενη αγωνιστική την μοναδική αήττητη ομάδα τον Α.Ο. Καλαμάτας ενώ αυτή τον ΓΣ Μεσσήνης ο οποίος είχε μόνοα μία ήττα σε 6 αγωνιστικές.

Δεκάλεπτα: 19-22, 10-19, 11-11, 33-22

ΓΣ Μεσσήνης (Μπακογιάννης): Σπυρόπουλος 6(2), Πολυζωγόπουλος 12(2), Χαραλαμπόπουλος, Μπακογιάννης 17, Στωικίδης, Δημητρακόπουλος, Τσιμπούρης 17(3), Ζιοβίρης, Αρβανίτης 2, Γεωργακόπουλος, Ξυπόλυτος 2, Νώντας 17(1).

Σπαρτιατικός (Τσώνης): Θεοδωρόπουλος 3(1), Ρηγάκος, Κοντος, Μανιατάκος 8, Αργυρούλης 15 (1), Κάτσαρης 27(4), Αλεξόπουλος, Ζύγουρας, Σταθάκος 11, Κουβελιώτης 10(1)

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να δείτε όλα τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής το πρόγραμμα της 8ης