Β’ φάση Μπάσκετ Παίδων: ΑΠΟΕΛ – ΣΕΦΑ Αρκαδικός 70 – 49 (βίντεο)

Β’ φάση πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, 2014-15

3η αγωνιστική

ΑΠΟΕΛ – ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 70-49

Από νωρίς μπήκε δυνατά ο ΑΠΟΕΛ. Προηγήθηκε 9-2 και στο 15′ είχε ήδη πάρει προβάδισμα 18 πόντων. Ο Αρκαδικός δοκίμασε γρήγορο παιχνίδι, μείωσε στους 9 (31-22), που ήταν κι η τελευταία φορά που κατάφερε να κρατήσει την εις βάρος του διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Το ημίχρονο βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να έχει σημειώσει 35 πόντους, έναντι 22 του Αρκαδικού, σχεδόν όσους είχε πετύχει μέχρι εκείνη τη στιγμή από μόνος του ο Βασίλης Σταματάκος.

Στο 2ο μισό του αγώνα χαμήλωσαν οι τόνοι, αλλά υπήρξαν αξιόλογες προσπάθειες και “πολυφωνία” κι από τις 2 ομάδες.

Ευχάριστο απόγευμα για τους φίλους των γηπεδούχων, που δεν ήταν και λίγοι. Ξεχώρισαν για τους νικητές οι πόντοι κι οι ασίστ του Σταματάκου, τα κλεψίματα του Ντανάκα κι Κατσινόπουλος που ξεσήκωσε την κερκίδα τα τελευταία λεπτά.

Από την ομάδα του Γεωργακόπουλου ξεχωρίσαμε κυρίως τον Τσέλλο που παίζοντας γρήγορα σε κατα μέτωπον επιθέσεις, φόρτωσε αρκετά φάουλ τους αντιπάλους του και τον Χρονόπουλο που έφερε πιο κοντά στο σκορ την ομάδα του όταν ο ΑΠΟΕΛ είχε ξεφύγει.

Ο Αρκαδικός επέστρεψε στην Τρίπολη με δυνατή βροχή. Ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στο τιμόνι του βαθμολογικού πίνακα.

Δεκάλεπτα: 12-8, 35-22, 52-35, 70-49.

Συμμετοχή είχαν και οι 23 παίκτες που εμφανίστηκαν στο γήπεδο.

ΑΠΟΕΛ: (Παπαδάκης)

Σταματάκος Β. 27 (1τρ), Γκοβάτσος 8, Σταματάκος Γ. 2, Κατσινόπουλος 8, Ανδρικόπουλος Γ., Ντανάκας 15, Σταθάκης, Πουλάκης 4, Τσαρουχάς, Μανωλάκος 4, Ανδρικόπουλος Π., Φαφλιάς.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: (Γεωργακόπουλος)

Τσέλλος 19, Θαλασσινός, Καρακούρτης, Χρονόπουλος 9 (2τρ.), Μπιρμπίλης 5, Μιαούλης 7 (1τρ.), Πατρινέλης, Μάρκου 3 (1 τρ.), Σταματόπουλος, Σουντρής 2, Πραχαλιας 4.

Διαιτητές: Α’ Κωνσταντίνος Μπακετέας, Β’ Φοίβος Γεωργόπουλος.

Ευχάριστο απόγευμα είχαν οι διαιτητές που δε δέχθηκαν σοβαρά παράπονα. Καταλόγισαν 19 φάουλ στους γηπεδούχους και 8 στους φιλοξενούμενους.