Πανγυθεατικός – Α.Ε. Σπάρτη 0 – 3 (βίντεο, περιγραφή, ανάλυση)

Η φωτογραφία του Πανγυθεατικού από το githio-click

sparti_me_pellana_ektos

Το βίντεο και η φωτογραφία είναι από το report24.gr

telos_17is_analitiki_A_sosto

Γκολ: Τσούκλης το 0 – 1 στο 37′, Σεμερτζίδης το 0 – 2 στο 42′, Αναστασάκος το 0 – 3 στο 58′.

Πανγυθεατικός: Κιοσέ, Iliv, Χρυσικάκος, Κουβαράκης Ν, Μανουσόπουλος (67′ Τζανετάκος), Κούρταλης, Cocaj, Κουβαράκης Δ, Tomorri (58′ Μπουτεράκος), Ανδρεάκος (71′ Καμίτσης), Λιγνός.

Α.Ε. Σπάρτη: Γαρόζης, Πρασσάς, Πετρόπουλος, Κόπελας, Σπηλιωτόπουλος, Σεμερτζίδης, Τσούκλης, Πολυκρέτης (66′ Ντορίν), Γεωργακόπουλος (55′ Κορώνης), Χαλίλι (22′ Αρνιώτης), Αναστασάκος.

Πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε ο Ηλίας Αναστασάκος από τον Πανγυθεατικό. Ο αρχηγός του Πανγυθεατικού Νίκος Κουβαράκης έδωσε στον Ηλία Αναστασάκο ένα κασκόλ και ένα λαβαράκι του Πανγυθεατικού. Και οι δύο ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν την περίοδο 1992-1993 στην ιστορική ομάδα του Γυθείου.

41332

Στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας Λακωνίας o Πανγυθεατικός υποδέχτηκε την Α.Ε. Σπάρτη την Κυριακή 8 Φεβρουαρίου.

Περιγραφή

Την 14η νίκη της σημείωσε η Α.Ε. Σπάρτη στο Γύθειο και έφτασε τους 43 βαθμούς ξεφεύγοντας 4 βαθμούς από τον δεύτερο Ολυμπιακό Γυθείου.

Οι γηπεδούχοι στημένοι αμυντικά γύρισαν την μπάλα και προσπάθησαν για το καλύτερο απέναντι σε ένα ανώτερο αντίπαλο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τσούκλη με κεφαλιά στο 37′ μετά απο εκτέλεση φάουλ του Σεμερτζίδη.

Μετά από 5 λεπτά διπλασίασαν το προβάδισμά τους πριν το ημίχρονο με φοβερό σουτ του Σεμερτζίδη έξω από την περιοχή.

Το τελικό 0 – 3 διαμόρφωσε ο Ηλίας Αναστασάκος με ωραία ενέργεια με το 4ο του γκολ στο πρωτάθλημα μετά από συνδυασμό με τον Κορώνη.

Δοκάρι για τους φιλοξενούμενους ο Γεωργακόπουλος στο 10′ και ο Τσούκλης στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίκτες της Α.Ε. Σπάρτη θα μπορούσαν να έχουν πετύχει περισσότερα γκολ.

Τριπλή απόκρουση από τον τερματοφύλακα τον γηπεδούχων Κιοσσέ στο 90′ σε σουτ του Τσούκλη.

Ανάλυση Α.Ε. Σπάρτη

Ο Κατσίχτης με την αλλαγή του Κορώνη και δίνοντας διαφορετικό ρόλο στον Σεμερτζίδη έδειξε ότι η ανάπτυξη της Α.Ε. Σπάρτη έχει εναλλακτικές λύσεις. Και φυσικά στην επιθετική λειτουργία των Σπαρτιατών θα μπει και ο Ντορίν.

Πολύ καλός για τους φιλοξενούμενους  ο “απλός” σήμερα Σεμερτζίδης.

Ο Κορώνης μοίρασε παιχνίδι και ήταν θετικός αντικαθιστώντας τον επίσης καλό Γεωργακόπουλο.

Φυσικά ο Ηλίας Αναστασάκος και σήμερα ήταν πολύ καλός ανεβαίνει αγώνα με τον αγώνα και με την κλάση του ανεβάζει επίπεδο την Α.Ε. Σπάρτη.

Ο Κουβαράκης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για τους γηπεδούχους που είχαν για άλλο ένα αγώνα διακριθέντα τον πολύ καλό τερματοφύλακα Κιοσσέ.

Ο Χαλίλι έγινε αναγκαστική αλλαγή, θα μείνει περίπου 15 ημέρες εκτός αγωνιστικής δράσης, ελαφρύ διάστρεμμα.

Επόμενοι αγώνες

Ο Πανγυθεατικός την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Αστέρα Βλαχιώτη το Σάββατο 14 Φεβρουαρίου για την 18η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας Λακωνίας.

Την Τετάρτη 11 Φεβρουαρίου η Α.Ε. Σπάρτη υποδέχεται την Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου για τον 2ο ημιτελικό του Κυπέλλου Λακωνίας.

Ο ημιτελικός ξεκινά στις 14:15 στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης.