Ημιτελικός Κυπέλλου: Α.Ο. Δαφνίου – Μολαϊκός 2 – 1 (φωτογραφίες)

Α.Ο. Δαφνίου: Τσαρούχας Τ., Κουτσοβασίλης Π., Κανελλάκος Γ., Γιαννόπουλος Ν., Τσαρούχας Μ., Ιατρίδης Σ., Νικολόπουλος Π., Παναγιωτακάκος Π., Στρατάκος Χ., Τσαρούχας Σπ., Κυπρής Αλ.

Μολαϊκός: Φιφλής, Τραιφόρος Ν. (46′ Κλέαρχος Τζώρτζης), Αβδούλος, Ζώταλης, Βουλτσίδης, Ρουμάνης (46′ Διαμαντάκης), Αναστασάκος, Χατζησημιώτης (Κελεμένι), Βλάχος, Χρηστάκης, Κοντάκος.

Διαιτητής: Αλειφερόπουλος Ν., Βοηθοί: Μανωλακάκη Ε., Κολοκούρης Σ.

Γκολ: αυτογκολ το 1 – 0, Ιατρίδης το 2 – 0, Χριστάκης το 2 – 1 στο 88′.

O A.O. Δαφνίου έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την εντυπωσιακή πορεία του στο Κύπελλο Λακωνίας.

Στον επαναληπτικό στην έδρα του για τα ημιτελικά του θεσμού νίκησε 2 – 1 τον Μολαϊκό, μια ομάδα που ανήκει στις 3 καλύτερες ομάδες της Α’ κατηγορίας Λακωνίας μαζί με την Α.Ε. Σπάρτη και τον Ολυμπιακό Γυθείου.

Και αυτή η νίκη ήρθε με την ομάδα του Δαφνίου να αγωνίζεται με 10 παίκτες για περισσότερο από 25′ λεπτά και με την πρόκριση να παίζεται ουσιαστικά μέχρι το 88′ όπου το σκορ ήταν 2 – 0.

Ο Μολαϊκός έχοντας ένα καλό σκορ με την επικράτησή του στον πρώτο ημιτελικό με 3 – 0 σήμερα είχε τον πρώτο λόγο για την πρόκριση αλλά δεν είχε καλή απόδοση με το μυαλό των παικτών να βρίσκεται ήδη στο τελικό.

Μια πρόκριση που μέχρι το 88′ δεν ήταν εξασφαλισμένη αφού ένα γκολ των γηπεδούχων έστελνε το αγώνα σε ημίωρη παράταση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής του Μολαϊκού Αναγνωστόπουλος έκανε 3 αλλαγές ταυτόχρονα.

Oι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1 – 0 στο πρώτο ημίχρονο από αυτογκόλ παίκτη του Μολαϊκού.

Διπλασίασαν το προβάδισμά τους στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ιατρίδη και πλησίασαν στο 3 – 0, ένα σκορ που θα οδηγούσε τον αγώνα στη παράταση.

Για τους γηπεδούχους αποβλήθηκε ο 21χρονος Σπύρος Τσαρούχας με δύο κίτρινες. Ο διαιτητής Αλειφερόπουλος υπέδεξε την δεύτερη κίτρινη  για διαμαρτυρία μετά από λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ της βοηθού όπως πιστεύουν οι γηπεδούχοι. Στην συγκεκριμένη φάση δύο παίκτες των γηπεδούχων έβγαιναν τετ α τετ για να κάνουν το 3 – 0 με τον τερματοφύλακα Φιφλή.

Το τελικό 2 – 1 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Χριστάκης στο 88′.

Ο Α.Ο. Δαφνίου με τις εμφανίσεις και τα αποτελέσματα αποτέλεσε την έκπληξη του φετινού Κυπέλλου αποκλείοντας στον δρόμο για τα ημιτελικά 3 ομάδες της Α1′ κατηγορίας και παίρνοντας μια μεγάλη νίκη στα ημιτελικά επί του Μολαϊκού.

Και το σημαντικότερο όλων είναι ο χαμηλός μέσος όρος ηλικίας των παικτών της ομάδας. Στον σημερινό ημιτελικό ο μεγαλύτερος σε ηλικία ποδοσφαιριστής είναι 26 χρονών, με 7 παίκτες να είναι μικρότεροι από 18!

Πρώτος στόχος για την ομάδα του Δαφνίου είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας και η άνοδος στην Α1′ κατηγορία. Ο Α.Ο. Δαφνίου βρίσκεται στους 37 βαθμούς 7 αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος με τον Σελλασιακό στους 32 και την Α.Ε. Λογκανίκου στους 31 στην 2η και 3η θέση αντίστοιχα. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο πρωτοπόρος του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας εκτός από το πλεονέκτημα των 5 βαθμών έχει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 44 γκολ και την καλύτερη άμυνα με 11 γκολ παθητικό. Την Κυριακή 15 Φεβρουαρίου αντιμετωπίζει για την 16η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας εκτός τον Α.Ο. Χρυσάφων.

Ο Μολαϊκός τη Κυριακή 15 Φεβρουαρίου πηγαίνει στη Γλυκόβρυση για να αντιμετωπίσει στο ντέρμπι των Λεωνίδα.
_DSC9074 _DSC9076_DSC9077 _DSC9086 _DSC9087 _DSC9085 _DSC9082 _DSC9088 _DSC9096 _DSC9095 _DSC9093 _DSC9091 _DSC9090 _DSC9097 _DSC9098 _DSC9099 _DSC9100

O Moλαϊκός συμμετέχει στον τελικό για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και του δίνεται η δυνατότητα να κατακτήσει το Κύπελλο μετά την κατάκτηση του 1989-1990 όπου ο σημερινός προπονητής Αναγνωστόπουλος και o γενικός αρχηγός Κολλιάκος αγωνιζόντουσαν ως παίκτες της ομάδας (φωτογραφία).

10616315_863038197042357_996417059187914015_n

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΛΑΚΩΝΙΑΣ.,ΜΟΛΑΙΚΟΣ-ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΣΠΑΡΤΗΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΣΚΑΛΑΣ 4 – 1 ΠΕΡΙΟΔΟ 1989-1990!

Πάνω από αριστερά: Γιαννιός, Αλεξανδρής, Αναγνωστόπουλος, Μπόκος, Μαστοράκος, Τονονίδης, Τουρλομούσης, Δούκας. Προπονητής: Κώστας Νεστορίδης

Κάτω απο αριστερά: Ρουμάνης, Λιανός, Νικολακάκης, Νικολακάκος, Γεώργας, Κολλιάκος, Χαδιάρης