Ημιτελικός Κυπέλλου: Α.Ε. Σπάρτη – Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου 6 – 0 (βίντεο)

130

pellana_11ada_2014

Το βίντεο από το report24.gr

Γκολ: Τσούκλης το 1 – 0, Αναστασάκος το 2 – 0, Αναστασάκος το 3 – 0,

Σεμερτζίδης το 4 – 0, Τσούκλης το 5 – 0 στο 78′, Γεωργακόπουλος το 6 – 0  στο 85′.

Την Τετάρτη 11 Φεβρουαρίου η Α.Ε. Σπάρτη υποδέχτηκε την Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Λακωνίας.

Το φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου διπλασίασε τις νίκες του επί της ‘Ενωσης για τον θεσμό του Κυπέλλου με τελικό σκορ 6 – 0.

Ο Κατσίχτης δεν είχε στη διάθεσή τους Χαλίλι και Χοτζάϊ.

Η Α.Ε. Πελλάνας παρατάχθηκε με τον Πλατάνα να ξεκουράζει βασικούς παίκτες αλλά είχε την ατυχία να χάσει νωρίς με τραυματισμό τον Ζώη και στο δεύτερο ημίχρονο τους Διαμαντή και Ρηγόπουλο.

Μετά τον τραυματισμό του Διαμαντή που δεν μπόρεσε να συνεχίσει, οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να συνεχίσουν με 10 παίκτες αφού είχαν εξαντλήσει τις αλλαγές.  Και στη συνέχεια αγωνίστηκαν με 9 παίκτες αφού αποχώρησε και ο Ρηγόπουλος λόγω τραυματισμού.

Καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο και πιάνοντας καλή απόδοση προηγήθηκε νωρίς με τον Τσούκλη και στη συνέχεια ο Αναστασάκος με δύο γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3 – 0.

Πολύ ωραίος συνδυασμός στο τρίτο γκολ με Κορώνη, Σεμερτζίδη τακουνάκι του Τσούκλη και τον Αναστασάκο να σκοράρει.

Ο Σεμερτζίδης διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου 4 – 0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έριξαν ταχύτητα και ο Κατσίχτης αντικατέστησε τον Αναστασάκο με τον Ντορίν και τον Πρασσά με τον Αϊβαλιώτη.

Οι παίκτες των γηπεδούχων συνέχισαν να αυξάνουν το δείκτη του σκορ με τον Τσούκλη να κάνει το 5 – 0 και τον Γεωργακόπουλο να διαμορφώνει το τελικό 6 – 0.

Την πρώτη του εμφάνιση με τα χρώματα της Α.Ε. Σπάρτη έκανε ο Πετράκος, αμυντικός ο οποίος αποκτήθηκε κατά την χειμερινή μεταγραφική περίοδο.

Η Α.Ε. Σπάρτη προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο τελικό του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον Μολαϊκό ο οποίος ηττήθηκε στον δεύτερο αγώνα στο Δαφνί από την έκπληξη της διοργάνωσης με 1 – 2. Η ομάδα των Μολάων πήρε τη πρόκριση λόγω της επικράτησής της στο πρώτο αγώνα με 3 – 0.

Υπενθυμίζουμε ότι πέρυσι με γκολ του Γκέρτσου στο 91′ την 1η Μαρτίου επικράτησε του Μολαϊκού με σκορ 1 – 0 και κατέκτησε το Κύπελλο Λακωνίας στο Βλαχιώτη.

DSC00120

Το βίντεο του γκολ του Σταύρου Γκέρτσου από το pakialakonias.gr

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να διαβάσετε το άρθρο με τίτλο Κύπελλο Λακωνίας: Ημερομηνία και γήπεδο τελικού.

To Σάββατο η Α.Ε. Σπάρτη στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδέχεται το φορμαρισμένο Ατρόμητο Συκέας.

Η Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου μια ημέρα μετά αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό Γυθείου στο Καστόρι.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να διαβάσετε για τον πρώτο αγώνα Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου – Α.Ε. Σπάρτη 1 – 2

aespartiΑ.Ε. Σπάρτη     6   –   0   τελικό pellanaΑ.Ε. Πελλάνας Καστορείου  (4 – 0 ημίχρονο)

Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης, πρώτος αγώνας στο Καστόρι Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου – Α.Ε. Σπάρτη 1 – 2

Α’ ημίχρονο

Τσούκλης το 1 – 0 στο 4 ‘,

αναγκαστική αλλαγή ο Ζώης μπήκε ο Τσάκωνας,

Αναστασάκος το 2 – 0 στο 28′,

Αναστασάκος το 3 – 0 ωραία συνεργασία με Κορώνη, Σεμερτζίδη, Τσούκλη,

Σεμερτζίδης το 4 – 0  στο 45′.

Δύο γκολ ο Αναστασάκος στο πρώτο ημίχρονο, ένα ο Σεμερτζίδης και ένα ο Τσούκλης.

Η ‘Ενωση είχε την άτυχη στιγμή με τον Ζώη (σφίξιμο στο τετρακέφαλο)