Πετοσφαίριση Παίδων: ΓΣ ‘Αργος – Σπαρτιατικός 2 – 3

0
105

telos_6is_vath_paidon_volei

Τι και αν βρέθηκαν να χάνουν πάλι με 2-0 σετ; Τι και αν η ομάδα κατέβηκε χωρίς βασικό κεντρικό; Τι και αν η αποστολή στο Άργος ήταν λειψή χωρίς βασικούς παίχτες λόγω υποχρεώσεων (Γ Λυκείου) ; Η ομάδα του Σπαρτιατικού απέδειξε περίτρανα για ακόμη μια φορά πως η ψυχή μετράει πάνω από όλα. Στον αγώνα με τον ΓΣ Άργος ο Σπαρτιατικός βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ και εκεί που πολλοί πίστεψαν πως ο αγώνας είχε ολοκληρωθεί οι Σπαρτιάτες έκαναν ακόμη ένα ολικό comeback για να φύγουν νικητές με 2-3 σετ. Ο Σπαρτιατικός ήθελε την νίκη με σκοπό να παραμείνει μόνος δεύτερος στην βαθμολογία του Α ομίλου παίδων της ΕΣΠΕΠ και τα κατάφερε ακόμα και αν δυσκολεύτηκε αρκετά.

Στο 1ο σετ οι 2 ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο 4-3 8-6 10-9. Τα πολλά λάθη στην πρώτη μπάλα και οι κακές επιλογές στην επίθεση ήταν αυτά που στοίχησαν στην ομάδα το πρώτο σετ 25-19

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Σπαρτιατικού ήταν σαφώς καλύτερη και έφτασε να προηγείται 4-7 όμως το Άργος ισορρόπησε γρήγορα την κατάσταση και πέρασε μπροστά 23-20. Ο Σπαρτιατικός αντέδρασε και μείωσε 24-22 και 24-23. Στην τελευταία φάση όμως και ενώ ο πόντος διαρκούσε πολύ ώρα ο Στρίφας έκανε ένα τραγικό λάθος πετώντας άνευ λογου και αιτίας την μπάλα άουτ «χαρίζοντας» το σετ στην αντίπαλη ομάδα.

Ουδέν κακόν αμιγές καλού όμως. Ο προπονητής του ΓΣΑ πίστεψε πως το παιχνίδι τελείωσε και πέρασε στον αγώνα όλους τους μικρούς της ομάδας χαλώντας έτσι την χημεία μεταξύ των παιχτών του. Ο Σπαρτιατικός ξύπνησε, το σύστημα άλλαξε ολικά και παίχτες και προπονητής τα έπαιξαν όλα για όλα. Με αποτελεσματικά σερβίς των Βαμβακάρη και Αλατσά και αποτελεσματικές επιθέσεις από τους παίχτες της μπροστά ζώνης ο ΣΓΣ καθάρισε γρήγορα το τρίτο σετ με 15-25 και μείωσε σε 2-1

Το Άργος πέρασε ξανά τους βασικούς παίχτες στο γήπεδο όμως η ασυνεννοησία μεταξύ πρώτης μπάλας και πασαδώρου ήταν εμφανέστατη. Ο Ρηγάκος και ο Μουστάκης δυσκόλεψαν πολύ την πρώτη μπάλα των αντιπάλων για να γίνει το 18-20. Ο Στρίφας προσπαθούσε να διορθώσει το λάθος του και με 3 σερβίς ανάγκασε τους αντιπαλους να περάσουν με δάχτυλα την μπάλα, ώστε να έρθουν Βαμβακάρης και Σκιαδάς να καθαρίσουν τις φάσεις πάνω στο φιλέ. Ο Σπαρτιατικός πήρε το 4ο σετ με 22-25

Στο ται μπρέηκ ο Σπαρτιατικός έδειξε τα καλύτερα του στοιχεία. Με τέλειες πρώτες μπάλες από Μουστάκη, Παπαϊωάννου, Βαμβακάρη και Σκιαδά και τον Βρωμοβρυσιώτη να έχει σταθερότατα και εξειρετικά σερβις ο Σπαρτιατικός πήρε μια διαφορά 5-7 και 7-10. Ο επίλογος γράφτηκε με τα σερβίς των Στρίφα και Αλατσά να καθαρίζουν το σετ 15-8

Σε ένα ματς που άλλαξαν τα πάντα: Ο Αλατσάς αγωνίστηκε ως πασσαδώρος ως διαγώνιος και ως ακράιος. Ο Στρίφας ως πασσαδώρος ως διαγώνιος και ως κεντρικός. Ο Σκιαδάς ως κεντρικός και ως ακραίος. Ο Ρηγάκος ως κεντρικός και ως διαγώνιος. Ο Μουστάκης ως κεντρικός και ως ακραίος ο Σπαρτιατικός έδειξε αυτό που τον χαρακτηρίζει… Ψυχή