Λεωνίδας Σπάρτης – Α.Ε. Σπάρτη: Τελευταία νέα, σκόρερ, πρόγραμμα, προϊστορία

0
117

telos_18is_analitiki

Λεωνίδας Σπάρτης

Ο Λεωνίδας Σπάρτης βρίσκεται στην 12η θέση με 11 βαθμούς. Την προηγούμενη αγωνιστική πέτυχε σημαντική νίκη 2 – 1 στους Μολάους επί του Κάστρου Μονεμβασιάς.  Στο αυριανό αγώνα που ξεκινά στις 15:00 αντιμετωπίζει στο Σαϊνοπούλειο με την Α.Ε. Σπάρτη.  Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει τον Πανγυθεατικό εκτός έδρας.

sparti_sto_teliko

Α.Ε. Σπάρτη

Η Α.Ε. Σπάρτη βρίσκεται στην 1η θέση του πρωταθλήματος με 46 βαθμούς.  ‘Εχει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 57 γκολ καθώς και την καλύτερη άμυνα με 9 γκολ παθητικό. Προέρχεται από την κατάκτηση του Κυπέλλου Λακωνίας με τη νίκη της 2 – 1 επί του Μολαϊκού το Σάββατο 21 Φεβρουαρίου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Ο Αργύρης Κατσίχτης δεν υπολογίζει για το συγκεκριμένο αγώνα τους Χαλίλι, Χοτζάϊ, o Γεωργακόπουλος επέστρεψε στις προπονήσεις αλλά όπως και ο Πανάκης δεν αναμένεται να χρησιμοποιηθούν.

Ο Βασίλης Γκίτζιας ο οποίος αντικαταστάθηκε στο τελικό λόγω τραυματισμού στο μάτι είναι εντάξει και βρίσκεται στη διάθεση του προπονητή.

Εξάλλου την Κυριακή 8 Μαρτίου η Α.Ε. Σπάρτη υποδέχεται στον αγώνα που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τον πρωταθλητή Λακωνίας τον Ολυμπιακό Γυθείου.

Προϊστορία

Πέρυσι η Α.Ε. Σπάρτη είχε επικρατήσει 4 – 1 του Λεωνίδα Σπάρτης, την περίοδο 2012-2013 η Α.Ε. Σπάρτη νίκη με 1 – 0, την περίοδο 2011 – 2012 ισοπαλία 1 – 1.