Α.Ε. Σπάρτη – Ολυμπιακός Γυθείου 1 – 1. Δηλώσεις Γιάννη Βουζιώτη και Βασίλη Τζανετάκου μετά το ντέρμπι. (βίντεο)

telos_20is_A-vath

Γκολ: Τσούκλης το 1 – 0 στο 55′, Βλάχος το 1 – 1 στο 83′.

8_mar_aes_gutheio

ΠΗΓΗ: ΕΠΣ Λακωνίας

ΠΗΓΗ βίντεο: report24.gr

Ισόπαλο έληξε το μεγάλο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής μεταξύ της Α.Ε. Σπάρτη και του Ολυμπιακού Γυθείου.

Με αυτή την ισοπαλία η Α.Ε. Σπάρτη έφτασε τους 50 βαθμούς και είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για το τίτλο του πρωταθλητή Λακωνίας. Με αέρα 7 βαθμών το μυαλό είναι στα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική.

Για την Α.Ε. Σπάρτη δεν αγωνίστηκε σήμερα ο Τόνι Χαλίλι, ο Πανάκης.

Αυτή ήταν η 2η ισοπαλία εντός έδρας για την Α.Ε. Σπάρτη μετά από αυτή της 1ης αγωνιστικής με την Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου.

Οι φιλοξενούμενοι που ήθελαν μόνο νίκη στο σημερινό αγώνα για να μειώσουν στους 4 βαθμούς έφτασαν τους 43 βαθμούς στη 2η θέση της κατηγορίας.

Παρά τα προβλήματα τους και κόντρα στα προγνωστικά πήραν την ισοπαλία στην καλύτερη έδρα του πρωταθλήματος που πέρυσι είχαν πανηγυρίσει τη νίκη 1 – 0 την τελευταία αγωνιστική. Υπενθυμίζουμε ότι σήμερα ήταν εκτός αποστολής ο Νταμίν Λάνσο, ο Γιάννης Μπουρελάκος, τιμωρημένος ο Γιώργος Σαμπατάκος, και ο Δασκαλάκης. Πολύ σημαντικές απουσίες στην επίθεση του Ολυμπιακού Γυθείου.

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι στο πάγκο του Ολυμπιακού Γυθείου ήταν 5 παίκτες γεννημένοι από το 1997 έως το 1999!

Ο Σεμερτζίδης αντικαταστάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω θλάσης στο δικέφαλο.

Το σκορ άνοιξε με καταπληκτικό γκολ ο Παναγιώτης Τσούκλης ο οποίος έφτασε τα 17 γκολ στο πρωτάθλημα και ισοφάρισε σε αντεπίθεση ο Περικλής Βλάχος για τον Ολυμπιακό Γυθείου.

Την επόμενη αγωνιστική η Α.Ε. Σπάρτη έχει ρεπό ενώ ο Ολυμπιακός Γυθείου υποδέχεται στο ντέρμπι του Γυθείου τον Πανγυθεατικό με τους τυπικά φιλοξενούμενους να καίγονται για βαθμούς.

Πολύ καλή η διαιτησία του Γιώργου Παλαμίδα και των βοηθών.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η Πρόεδρος του Ολυμπιακού Γυθείου δήλωσε στο isports.gr μετά το ισόπαλο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής μεταξύ της Α.Ε. Σπάρτη και του Ολυμπιακού Γυθείου.

Ο Oλυμπιακός Γυθείου έδειξε τι αξίζει για ακόμα μια φορά. Παρ’ολα τα σημαντικά προπονητικά, διοικητικά και άλλα προβλήματα που αντιμετωπίζει η ομάδα το τελευταίο καιρό. Οι παίκτες τα έδωσαν όλα και τα κατάφεραν. Για εμάς η σημερινή ισοπαλία ήταν νίκη, το ζήσαμε , το ευχαριστηθήκαμε και πήραμε αυτό που θέλαμε.

Oι δικές μας ατυχείς στιγμές έκριναν το φετινό πρωτάθλημα.

Καλή συνέχεια στην Α.Ε. ΣΠΑΡΤΗ και πλέον να της ευχηθούμε καλή επιτυχία και στα μπαράζ για την άνοδο.

Μετά το σημερινό ισόπαλο ντέρμπι, ο Πρόεδρος της Α.Ε. Σπάρτη Γιάννης Βουζιώτης δήλωσε στο isports.gr:

‘Hταν ένα μέτριο παιχνίδι όπου δεν κάναμε καλή εμφάνιση. Στόχος μας είναι τα μπαράζ και για αυτό δουλεύουμε, το κλίμα στην ομάδα είναι μια χαρά.

DSC_0722

Ο εμβληματικός αρχηγός του Ολυμπιακού Γυθείου Βασίλης Τζανετάκος, ο οποίος σήμερα εκτελούσε και καθήκοντα προπονητή δήλωσε:

Πήγαμε να παίξουμε το ντέρμπι με παρά πολλές απουσίες και πολλά διοικητικά και αγωνιστικά προβλήματα. ‘Ηταν ένας δυνατός αγώνας.  Παρόλα αυτά ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις του. Παίξαμε αμυντικά γιατί δεν θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε το ρυθμό των γηπεδούχων. Στο τέλος το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Ευχαριστούμε το κόσμο που μας συμπαραστάθηκε σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι. Συνεχίζουμε έως το τέλος παρότι το πρωτάθλημα έχει κριθεί.

Σας θυμίζουμε τη LIVE ενημέρωση του isports.gr για το ντέρμπι.

aespartiA.E. Σπάρτη  1 – 1 τελικό  anoixtoxromo_olympiakosgitheiou Ολυμπιακός Γυθείου (0 – 0  ημίχρ)

Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης

Αρκετός κόσμος στο γήπεδο, παρά την πιθανότητα βροχής ο κόσμος ήρθε να παρακολουθήσει το ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής.

Α’ ημίχρονο

5′ Από εκτέλεση φάουλ του Σεμερτζίδη Γκίτζιας γυριστή σουτ λίγο έξω.

9′ Σουτ ο Γκίτζιας πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

24′ Ντορίν τη πάσα στο Σεμερτζίδη από την άκρη της περιοχής σουτάρει λίγο έξω.

25′ Διώχνει εντυπωσιακά ο Τρακάκης σουτ του Γεωργακόπουλου.

40′ Σεμερτζίδης σουτάρει, Τρακάκης εκτός εστίας, σώζει αμυντικός του Ολυμπιακού

Β’ ημίχρονο

55′ 1 – 0, πολύ ωραίο γκολ για τους γηπεδούχους με ανάποδο ψαλίδι του Τσούκλη.

62′ Αναγκαστική αλλαγή ο Σεμερζίδης, μπήκε ο Κορώνης, αναγκαστική αλλαγή.

65′ Ο Αρνιώτης αντικαθιστά τον Γκίτζια

67′ Γεωργακόπουλος σουτ, λίγο έξω

84′ Βλάχος το 1 – 1 για τον Ολυμπιακό Γυθείου.

Α.Ε. Σπάρτη:  Γαρόζης, Κόπελας, Σπηλιωτόπουλος, Πρασσάς, Πετρόπουλος, Γκίτζιας (Αρνιώτης), Ντορίν, Γεωργακόπουλος, Σεμερτζίδης (Κορώνης), Τσούκλης, Αναστασάκος.

Ολυμπιακός Γυθείου: Τρακάκης, Καζιάνης, Νάκος, Πολιτάκος, Φωτόπουλος, Μπουρελάκος Λαζ., Βλάχος, Λιγνός, Καρνιάτης, Τζανετάκος, Σουκούλι.