Πετοσφαίριση Παίδων: Νίκη-πρόκριση σε αγώνες μπαράζ

0
101

Σε μια μεγάλη νίκη προχώρησαν σήμερα το μεσημέρι οι παίδες του Σπαρτιατικού επικρατώντας του Παμβοχαϊκού με 3-2 σετ, σφραγίζοντας έτσι (ξανά) την συμμετοχή σε αγώνες μπαράζ σε ένα ματς που υπήρξε πολύ γκρίνια.

Στο πρώτο σετ οι 2 ομάδες ξεκίνησαν αρκετά μουδιασμένες με αρκετά χαμένα σερβίς με αποτέλεσμα μέχρι το 13-13 το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο. Σε εκείνο το σημείο ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε και κατέκτησε το σετ 17-25.

Στο δεύτερο σετ ο Σπαρτιατικός μπήκε δυνατά και πήρε μια διαφορά ασφαλείας 6-1  και με απόλυτους πρωταγωνιστές τον Αλατσά στο σερβίς και τους Βαμβακάρη-Ρηγάκο στην επίθεση κατέκτησε με χαρακτηριστική ευκολία το σετ και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ όλα κύλησαν ρόδινα για  την ομάδα του Σπαρτιατικού και έχοντας εξαιρετικούς τους Δρακάκη, Ρηγάκο, Αλατσά, Λαμπράκο, Ρετσινά, Μπάσο, Βαμβακάρη γύρισε το ματς σε 2-1 υπέρ του.

Στο τέταρτο σετ το σκηνικό άλλαξε. Ο Παμβοχαϊκός με άριστη υποδοχή και δυνατές επιθέσεις έκανε το σκορ 17-7. Παρόλα αυτά όμως ο Σπαρτιατικός έδειξε για ακόμη μια φορά γιατί δεν άξιζε να μείνει εκτός 4 και μείωσε ταχύτατα σε 19-17 και 21-19. Και θα είχε καταφέρει να πάρει εκεί την νίκη αν έλειπαν οι ουκ ολίγες λανθασμένες αποφάσεις του διαιτητή οι οποίες εξόργισαν τους παίχτες και τον κόσμο. Φανερά επηρεασμένος ο αρχηγός της ομάδας του Σπαρτιατικού έκανε κακή επίθεση και στην αμέσως επόμενη φάση οι παίχτες με κακή ψυχολογία δέχθηκαν έναν εύκολο άσσο για να πάρει ο Παμβοχαϊκός το σετ με 25-20.

Στις ειδικές καταστάσεις του ται μπρέηκ ο Σπαρτιατικός έδειξε ότι φέτος δεν έχει αντίπαλο. Ξεπερνώντας γρήγορα τις προηγούμενες φάσεις μπήκε δυνατά και φάνηκε να καθαρίζει το σετ όμως ο Δρακάκης (εξαιρετικός σε όλη την διάρκεια του αγώνα) σε μια φαινομενικά εύκολη φάση κάρφωσε άουτ. Στο 13-13 ο προπονητής του Σπαρτιατικού κάλεσε ταιμ άουτ ψυχολογίας, οι παίχες του Σπαρτιατικού μπήκαν μέσα τέλειωσαν το σετ και πήραν την πρόκριση για να ξεκινήσουν τα πανηγύρια αλλά και μια νέα δόση γκρίνιας από τους παράγοντες του αντιπάλου… 15-13 ο Σπαρτιατικός ξανά σε αγώνες μπαράζ.