Λεωνίδας Γλυκόβρυσης – Πανγυθεατικός 2 – 3

πανγυθεατικος

Γκολ: Λιγνός το 0 – 1 στο 20′, Λιγνός με πέναλτι το 0 – 2 με πέναλτι στο 37′,

Λεϊμονίτης το 1 – 2 με πέναλτι στο 49′, Λεϊμονίτης το 2 – 2 με πέναλτι στο 69′,

Τομόρι το 2 – 3 στο 85′ .

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε σήμερα Κυριακή 29 Μαρτίου 2015, ο Πανγυθεατικός με αντίπαλο το Λεωνίδα Γλυκόβρυσης. Αυτή η νίκη είναι η δεύτερη νίκη εκτός έδρας που πετυχαίνει ο Πανγυθεατικός στο φετινό πρωτάθλημα, μετά τη νίκη επί του Αστέρα Βλαχιώτη στο πρώτο γύρο. Επιπλέον αυτή η μεγάλη νίκη του δίνει και το εισιτήριο της παραμονής στην Α’ κατηγορία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους μπλέ της πόλης καθώς στο 20′ ο Λιγνός σε μια αντεπίθεση βγήκε τετ-α-τετ με το τερματοφύλακα Μπέμπη ανοίγοντας το σκορ. Στο 37′ ο Μπέμπης ανέτρεψε το Σταυρόπουλο και αμέσως ο διαιτητής Αλειφερόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Λιγνός που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα προσωπικά του, βάζοντας γερά τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση του Πανγυθεατικού. Το 0-2 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίχτες της Γλυκόβρυσης μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Μείωσαν αρχικά στο 49′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λεϊμονίτη και ισοφάρισαν με τον ίδιο παίχτη και με τον ίδιο τρόπο στο 69′. Στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκε και ο αρχηγός του Πανγυθεατικού Νίκος Κουβαράκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο χρόνος κυλούσε και η υπεροχή των γηπεδούχων γινόταν όλο και πιο αισθητή παίζοντας πλέον και με παίχτη παραπάνω. Στο 85′ όμως της αναμέτρησης ο Πανγυθεατικός κέρδισε ένα φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Μπέμπη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Tomorri Adriatik που έστειλε τη μπάλα αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέμπη και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας του. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι σημάδεψαν οι πολλές αποβολές στο 89′ και στο 94′ αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα οι Βενετσιάνος και Λεϊμονίτης για τους γηπεδούχους ενώ για τους φιλοξενούμενους στο 94′ οι Χρυσικάκος και Iliev. Το τελικό σφύριγμα από το κ. Αλειφερόπουλο βρήκε τους παίχτες και το προπονητικό επιτελείο του Πανγυθεατικού αγκαλιασμένοι όλοι μαζί ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη της ομάδας.

Πλέον στη βαθμολογία η ιστορική ομάδα του Γυθείου βρίσκεται τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος στην 9η θέση με 25 βαθμούς.