Β’ Εθνική: Κερδισμένοι Παναιγιάλειος, Ερμιονίδα, χαμός στο 2ο όμιλο

0
82

Συγκεκριμένα ο Παναιγιάλειος επιβλήθηκε της Καλλιθέας 3-1 στο Αίγιο και παρέμεινε στην 1η θέση της ειδικής βαθμολογίας, σε απόσταση πλέον έξι βαθμών από την αθηναϊκή ομάδα, που είναι στην 4η θέση, που οδηγεί στον υποβιβασμό.
Σημαντική νίκη για την εξασφάλιση της παραμονής πέτυχε και η Ερμιονίδα, μετά το εντός έδρας 3-1 επί του Αχαρναϊκού, ενώ την πρώτη νίκη και τους πρώτους βαθμούς στα play out πανηγύρισε ο Ηρακλής Ψαχνών, επικρατώντας της Επισκοπής 2-0 στην Εύβοια.
Στο 2ο όμιλο τέσσερις ομάδας παλεύουν για την αποφυγή μιας θέσης υποβιβασμού. Η Αναγέννηση Καρδίτσας νίκησε εντός έδρας τον Τύρναβο 2-1 κι έφθασε στους έξι βαθμούς,. Όσους έχει και ο Αγροτικός Αστέρας που κατέβαλε την αντίσταση του Πιερικού στον Εύοσμο με 1-0, ενώ η Ζάκυνθος γνώρισε τη δεύτερη ήττα της, με τον Αιγινιακό να φθάνει στο πολύτιμο 1-0 και στους 5β. Η νησιωτική ομάδα έχει «κολλήσει» στους 6β, με τους οποίους άρχισε τα play out

Tα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

1ος όμιλος

Ηρακλής Ψαχνών – Επισκοπή 2-0 (32′ Ράντι, 90′ Ενρίκο)
Ερμιονίδα-Αχαρναϊκός 3-1 (4′ Συμελίδης, 65′ Κουτσοσπύρος, 90′ Όμο – 14′ Παπατόλιος)
Παναιγιάλειος-Καλλιθέα 3-1 (57′ Μπουρλάκης, 77′ Φουρτάδο, 89′ Μίλιεβιτς – 16′ Γιαννίτσης)

2ος όμιλος
Αναγέννηση Καρδίτσας-Τύρναβος 2-1 (25΄, 58′ Τζέκος – 29′ Καραμανλής)
Αγροτικός Αστέρας-Πιερικός 1-0 (53′ Τσεμπερίδης)
Αιγινιακός-Ζάκυνθος 1-0 (44′ Γιαζιτόγλου)

Τα στοιχεία των αγώνων

1ος όμιλος
Ερμιονίδα-Αχαρναϊκός 3-1
ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Μπολάνο): Πονηρός, Ιασωνίδης, Μουσταφίδης, Σαμαράς (83′ Παπανικολάου), Τούτοριτς (46′ Στάικος), Κιοσσές, Όμο, Τσακόν (75′ Ταπέ), Δωματάς, Κουτσοσπύρος, Συμελίδης
ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Βαζάκας): Παγούδης, Εμέκα (75′ Λιαπάκης), Μωυσιάδης, Ζώνας (56′ Τσιάμης), Καλογερόπουλος, Αθανασίου, Ιωαννίδης, Παπατόλιος (87′ Χριστόπουλος), Ιορδανίδης, Ταμπάκης, Γέσιτς

Ηρακλής Ψαχνών – Επισκοπή 2-0
ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Καβακάς): Μελίσσας, Παληγεώργος, Παλαιολόγος, Σικαλιάς (46’Μπακομήτρος), Τσιμότζι, Ραπτάκης, Πατσατζόγλου, Κόσουτιτς, Ενρίκο, Ράντιτς, Πουλάκος
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βέλιτς): Γουναρίδης, Δελήμπασης (81′ Αργυρίου), Δουμάνης, Νικόλτσης, Μποτωνάκης (67′ Πετράκος), Βιγιαφάνε, Λάμπρου, Βιτώρος, Βουρβαχάκης, Νικολακάκης, Πάλλας

Παναιγιάλειος-Καλλιθέα 3-1
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Γκουτσίδης): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Σπίνουλας, Ακπαρίδης, Ιωάννου, Μωυσίδης, Πιζ (59′ Σεχολάρι), Ουρτάδο (90′ Καμινιώτης), Μπουρλάκης (88′ Σταμογιάννος), Φουρτάδο, Μίλιεβιτς.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Παντελής): Μοσχονάς, Λεβέντης, Παγώνης, Γιαννίτσης, Πίκολο, Κατσικογιάννης (80′ Τσίγκας), Τεγούσης, Μασάδο, Μιχαλόπουλος, Ντουρμισάι (58′ Τσίτας), Φράγκος (66′ Αρναρέλ)

2ος όμιλος

Αναγέννηση Καρδίτσας-Τύρναβος 2-1
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Κ. (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Γκουγκούδης, Παπαργυρίου, Φωτιάς, Οικονόμου, Νίκιτς, Μαυριάς, Κουλίδης (70′ Μπιτέλης), Τζέκος (85′ Παναγιωτόπουλος), Πέεφ, Σαΐν (74′ Βουτσιάς).
ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Χαραλαμπίδης): Πρίφτης, Στεργιανός, Λαμπρόπουλος, Καραμανλής, Σουλιώτης, Ντατίδης (64′ Όττα), Παληγεώργος (73′ Αλεξίου), Γεωργίου (57′ Ιβανίδης), Γκούρτσας, Μιλουτίνοβιτς, Ποκόνγκ.

Αιγινιακός-Ζάκυνθος 1-0
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Διγκόζης): Τόλιος, Γιαζιτζόγλου, Αραμπατζής, Λιόλιος, Ροντρίγκο, Πολύζος, Φαμπίνιο, Ζούρκος (73′ Φερέιρα), Μπονίγια (58′ Πέντα), Γουέλκαμ, Καζάκης (81′ Ρίκκα).
ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Ακίνο): Πολίτης, Κυριακίδης, Στασινόπουλος, Κρισμάρεβιτς, Καλλιβωκάς, Καμπούρης (58′ Βυθούλκας), Οικονόμου (79′ Τηλιόπουλος) Μπλέτσας, Βαρέλα, Πιτταράς (79′ Κουτσούκης), Κρολ.

Αγροτικός Αστέρας-Πιερικός 1-0
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Διλμπέρης): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Χιντζίδης, Καπίας, Καραντασιάδης, Τσεμπερίδης, Γεωργιάδης (72′ Σαμουηλίδης), Πάτο, Ναστέφσκι (46′ Μίλιτς), Καρακατσάνης, Στεφανίδης (26′ Παλάσκας).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Αλεξίου): Παπατολίκας, Λαμπάκης, Τσουμάγκας (79′ Ντόσης), Καραγιαννίδης, Καρτσαμπάς, Μπουζούκης (66′ Γιαννόπουλος), Τσιάρας, Μπαξεβάνος (51′ Παλιάτσιος), Γιαννούλης, Μυστακίδης, Σταμάτης.

ΠΗΓΗ: sentragoal.gr