992

1218

24

Ο Ν.Ο. ΠΥΛΟΥ έχει 1 μηδενισμό και -2 βαθμούς

Με το ξεκίνημα του αγώνα και με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου όλα έδειχναν ότι ο ΑΓΟΝΓ αν συνέχιζε στο ίδιο αγωνιστικό επίπεδο θα είχε μια άνετη επικράτηση καθώς έκλεισε τη πρώτη περίοδο με το υπέρ του 20 – 12. Όμως στη δεύτερη περίοδο οι παίχτες του Δημήτρη Πρόκου έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους, υπέπεσαν σε πολλά λάθη και με τα σφυρίγματα των διαιτητών η Μεσσήνη κάλυψε τη διαφορά πολύ γρήγορα. Στα αρνητικά της δεύτερης περιόδου για τον ΑΓΟΝΓ προστίθεται και το 4 φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Παπαδάκος, ο οποίος τη μισή δεύτερη περίοδο τη παρακολούθησε από το πάγκο της ομάδας του. Στα μισά ακριβώς το σκορ ήταν 25-25, από εκεί και πέρα άρχισε ο μονόλογος της Μεσσήνης, με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι να προηγούνται με 28 – 40.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα. Οι παίχτες του ΑΓΟΝΓ προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δυστυχώς δεν κατάφεραν να επανέλθουν και να παίξουν το πολύ καλό μπάσκετ της πρώτης περιόδου. Η ήττα αναπόφευκτη και πολύ βαριά όπως δηλώνει και το τελικό σκόρ. Να σημειωθεί οτι λόγω απουσιών ο Δημήτρης Πρόκος σε όλο σχεδόν το παιχνίδι στη πεντάδα του χρησιμοποιούσε 2 παίχτες κάτω των 20 ετών. Ενώ στα τελευταία λεπτά του αγώνα όλη η πεντάδα του Λάκωνα ήταν από παίχτες κάτω των 20 ετών.

Δεκάλεπτα 20 – 12, 8 – 28, 15 – 23, 16 – 17
Λάκωνας ΑΓΟΝ Γυθείου: Μ. Καραβασίλης 6(2), Τσουμάκος 3, Αποστολάκος, Μπαγιώκος 10(1), Παπαδάκος 21(1), Μητσάκος, Κυριφίδης 4, Λ. Λιακάκος 5(1), Νικολακάκος 6, Αναγνωστάκος 4.
ΓΣ Μεσσήνης: Νόντας 2, Γεωγακόπουλος 17(4), Αρβανίτης 6, Παπαδέας 7, Τσιμπούρης 15(3), Δημητρακόπουλος 2, Τόσκα 6(2), Μπακογιάννης 14, Χαραλαμπόπουλος, Πολυζωγόπουλος 11(1), Σπυρόπουλος.