Α.Ο. Κυπαρισσίας – Α.Ε. Σπάρτη 1 – 0. Δηλώσεις προπονητών. (βίντεο, φωτογραφίες)

Το βίντεο ολόκληρου του αγώνα και οι δηλώσεις των δύο προπονητών

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να δείτε την βαθμολογία του ομίλου και τις πρόγραμμα των 6 αγωνιστικών

Γκολ: Παναγόπουλος το 1 – 0 στο 31′.

ΣκορOμάδα  Βαθμολογία Κόρνερ Προσπάθειες Kάρτες Κατοχή
 Θέση ΒαθμοίΕντός εστίας Εκτός εστίας Κίτρινες Κόκκινες
 1kyparissias2 Α.Ο. Κυπαρισσίας       1 322 21 30
 0 Α.Ε. Σπάρτη 4 0210 5  70

A.O. Kυπαρισσίας: Ντουγέρογλου, Ανδρούσης, Γιαννόπουλος, Μιτρόφ (Γεωργιόπουλος), Γαργαρώνης, Λυδιώτης, Σίντι, Παναγόπουλος Γ. (55′ Κόλλιας), Παναγόπουλος Φ., Παπαγεωργίου Χρ., Καρατζούλιας (Θεοδωρακόπουλος)

A.E. Σπάρτη: Γαρόζης, Πρασσάς (80′ Γκολέμης), Κόπελας, Πανάκης (73′ Πολυκρέτης), Σπηλιωτόπουλος, Σεμερτζίδης, Χοτζάϊ, Τσούκλης, Ντορίν, Γεωργακόπουλος (85′ Γκίτζιας), Αναστασάκος

Την Κυριακή 10 Μαϊου ο Α.Ο. Κυπαρισσίας υποδέχτηκε την Α.Ε. Σπάρτη στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πρωταθλητριών ΕΠΣ.
Περισσότερα από 1000 άτομα έδωσαν βροντερό παρών με τους οπαδούς των δύο ομάδων να κάθονται δίπλα και να έχουν δημιουργήσει μια καταπληκτική ατμόσφαιρα.
Περισσότεροι από 400 Σπαρτιάτες ακολούθησαν την ομάδα και βρίσκονταν στη θέση τους μία ώρα πριν την έναρξη του αγώνα.
Ο Α.Ο. Κυπαρισσίας κατάφερε να αντέξει την παθιασμένη αντεπίθεση διαρκείας που εξαπέλυσαν οι φιλοξενούμενοι και με το γκολ του Φώτη Παναγόπουλου να πάρει τους τρεις πρώτους βαθμούς σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα.
Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη αναγκάστηκε να κάνει 3 αλλαγές λόγω τραυματισμού.
Η Σπάρτη από την πλευρά της άξιζε να μην χάσει, μια απλή ματιά στα στατιστικά να ρίξει κάποιος βλέπει τις πολλές ευκαιρίες των φιλοξενούμενων. Οι προσπάθειες τους ξεπερνούν τις 10 εντός εστίας!
Δεν υπάρχει χρόνος όμως, η ομάδα της Λακωνίας αφήνει το κακό αποτέλεσμα πίσω της και κοιτά τον αγώνα με τον Πανθυρεατικό όπου δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα εκτός της νίκης.

Το φιλμ του αγώνα

Στο πρώτο μισάωρο δεν υπήρξε κάποια ευκαιρία για τις δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον συνήθη ύποπτο Παναγόπουλο στο 31′ μετά από ωραία προσπάθεια εκτέλεσε τον Γαρόζη o oποίος είχε βγει από την εστία του.
Είχε προηγηθεί γκολ της Κυπαρισσίας που ακυρώθηκε ως χέρι του Γ. Παναγόπουλου.
Μετά το γκολ η Σπάρτη ανέβασε στροφές και απείλησε στο 38′ και το 40′ με τους Τσούκλη και Ντορίν.
Στην επανάληψη η Α.Ε. Σπάρτη έχοντας χάσει τα πρώτα 45 λεπτά όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ κυνήγησε “λυσσαλέα” το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας κατοχή 80 – 20% και απείλησε σε πολλές περιπτώσεις με τους Αναστασάκο, Γεωργακόπουλο, Τσούκλη.
Στο 48′ ο Ηλίας Αναστασάκος με ατομική ενέργεια σημάδεψε το δοκάρι του κορυφαίου του γηπέδου Ντουγέρογλου ο οποίος σε πολλές περιπτώσεις αποσόβησε το γκολ.
Ανάμεσα στους διακριθέντες για τους φιλοξενούμενους οι Αναστασάκος και Γεωργακόπουλος, ο δεύτερος αντικαταστάθηκε στο 85.
Ο Αργύρης Κατσίχτης προσπάθησε με τις αλλαγές των Πολυκρέτη, Γκίτζια και Γκολέμη να πετύχει την ισοφάριση.
Οι γηπεδούχοι είχαν τρεις τραυματισμούς και ισάριθμες αναγκαστικές αλλαγές, με τα σχέδια του Ματζούνη για όποια αντίδραση και “απάντηση” στην συνεχιζόμενη πίεση των φιλοξενούμενων, να ανατρέπονται, γεγονός που αποσυντόνισε την αμυντική λειτουργία της ομάδας και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους, ιδιαίτερα στον πολύ καλό σήμερα Αναστασάκο, να γίνου απειλητικοί σε πολλές περιπτώσεις.

Η δεύτερη αγωνιστική θα διεξαχθεί της Τετάρτη 13 Μαϊου, με την Α.Ε. Σπάρτη να υποδέχεται τους Αρκάδες του Πανθυρεατικού ενώ ο Α.Ο. Κυπαρισσίας ταξιδεύει στην Αργολίδα να αντιμετωπίσει τον Π.Α.Ο.Κ Κουτσοποδίου.
Μεγάλο ερωτηματικό για τον Αλέξη Ματζούνη η σοβαρότητα των τραυματισμών των, Γ. Παναγόπουλου, Μιτρόφ (ενδέχεται να χάσει τους υπόλοιπους 5 αγώνες των μπαράζ) και Καρατζούλια, ενώ δεν ήταν μόνο αυτοί που κατά την διάρκεια του παιχνιδιού αντιμετώπισαν προβλήματα με κράμπες.
Διαιτητής του αγώνα ο κ. Βάτσιος με βοηθούς τους κ.κ Δημόπουλο και Ντζουροπάνο, αμφότεροι του συνδέσμου Αττικής.

Δηλώσεις προπονητών

Ο Αλέξης Ματζούνης στο Report 24 δήλωσε ότι: “Ήταν ένα ψυχοφθόρο ματς, η αξία του αντιπάλου καθορίζει και την εικόνα του παιχνιδιού και σήμερα είδαμε ότι αντιμετωπίσαμε έναν πολύ αξιόλογο και δυνατό αντίπαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σπάρτη ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας. Όπως είδατε έκανα τρεις αναγκαστικές αλλαγές, άλλους παίκτες ήθελα να βγάλω και άλλους έβγαλα. Δεν ψάχνω βέβαια δικαιολογίες, εμείς σήμερα δεν παίξαμε καλά και δεν είχαμε την απόδοση που περιμέναμε. Πάντως, αύριο αυτό που θα θυμάται ο κόσμος είναι το αποτέλεσμα και αυτή είναι η ουσία.
Το αποτέλεσμα μένει.
Για τους παίκτες μου δεν έχω να πως και πολλά, έχουν ήδη αφήσει και την ψυχή τους στο γήπεδο σε κάθε αγώνα και τους ευχαριστώ”.
Στον αντίποδα, ο προπονητής των φιλοξενούμενων Αργύρης Κατσίχτης δήλωσε ότι: “Σήμερα αποδείχτηκε γιατί το ποδόσφαιρο είναι ο βασιλιάς των σπορ. Συγχαίρω τους παίκτες μου για την πολύ καλή τους εμφάνιση. Θεωρώ ότι στο Β’ ημίχρονο υπήρχε μόνο μια ομάδα στο γήπεδο, παρόλα αυτά δεν πήραμε κάτι περισσότερο. Δεν θα τα βάλω με τον θεό, ο θεός θα μας δώσει μια νίκη σε κάποιον αγώνα που εμείς δεν θα παίξουμε καλά. Στο Α’ ημίχρονο ξεκινήσαμε να παίζουμε το παιχνίδι μας με την μπάλα κάτω ενώ η Κυπαρισσία έπαιζε το δικό της γνωστό στυλ, με μπαλιές από την άμυνα στην επίθεση. Σε μια φάση, αδράνησε όλη η ομάδα και το πληρώσαμε, πιστεύω ότι η Σπάρτη θα είναι η ομάδα που θα κόψει πρώτη το νήμα. Στο Β’ ημίχρονο είδαμε ένα αντιποδόσφαιρο από τους γηπεδούχους και μια κακή εφαρμογή του fair play. Σε κάθε φάση που πηγαίναμε για να ισοφαρίσουμε, έπεφταν κάτω και ζητούσαν fair play, δεν είναι κατάσταση αυτή”.
Σε σημείωση του δημοσιογράφου από το Best της Καλαμάτας ότι οι γηπεδούχοι δεν έπεφταν άσκοπα, όπως φάνηκε και από τις τρεις αναγκαστικές αλλαγές, ο προπονητής των φιλοξενούμενων “τα γύρισε” λέγοντας: “δεν θέλω να πω κάτι άλλο, εγώ θα μιλήσω για την δική μου ομάδα και θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές ου για την εμφάνισή τους”.

Σημαντικότερες ευκαιρίες αγώνα

Α’ ημίχρονο

20′ ακυρώθηκε γκολ της Κυπαρισσίας, ο διαιτητής είδε τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Παναγόπουλου

21′ κίτρινη κάρτα στο Σίντι

22′ Γιαννόπουλος εκτελεί το πρώτο κόρνερ για τους γηπεδούχους από δεξιά, μπλοκάρει ο Γαρόζης.

31′ Παναγόπουλος Φ. το 1 – 0 με τρομερό σουτ.

38′ Τσούκλης σουτάρει μετά από εκτέλεση του Σεμερτζίδη, ένα μέτρο πάνω από την εστία του Ντουγέρογλου

40′ Ντόριν ωραίο σουτ λίγο πάνω από την εστία του Ντουγέρογλου.

‘ ημίχρονο

48′ δοκάρι ο Ηλίας Αναστασάκος σε ωραία ατομική ενέργεια

53′ Γεωργακόπουλος με ωραία προσπάθεια κάνει το σουτ, μπλόκαρε ο Ντουγέρογλου

60′ Κόλλιας στη θέση του Γ. Παναγόπουλου

61′ Σουτ ο Γεωργακόπουλος, αποκρούει ο Ντουγέρογλου, στην επαναφορά Τσούκλης κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

64′ Γεωργιόπουλος στη θέση του Μιτρόφ

73′ Πολυκρέτης στη θέση του Πανάκη

73′ Δεύτερο κόρνερ για τη Κυπαρισσία

75′ διπλή χαμένη ευκαιρία για την Σπάρτη με τον Ντουγέρογλου να λέει όχι.  Αρχικά με το σουτ του Αναστασάκου και στη συνέχεια με το σουτ του Γεωργακόπουλου.

80′ Γκολέμης στη θέση του Πρασσά, δεύτερο κόρνερ από αριστερά

85′ Γκίτζιας στη θέση του Γεωργακόπουλου