Α.Ε. Σπάρτη – Πανθυρεατικός 2 – 0 (βίντεο, φωτογραφίες)

0
91

ΠΗΓΗ βίντεο: report24.gr

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πρωταθλητριών ΕΠΣ η Α.Ε. Σπάρτη υποδέχτηκε τον Πανθυρεατικό.

Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Ηλία Αναστασάκο ο οποίος δημιούργησε το πρώτο γκολ και πέτυχε το 2ο πήρε τη νίκη με 2 – 0 επί του αξιόμαχου Πανθυρεατικού.

Η Α.Ε. Σπάρτη ξεκίνησε πολύ δυνατά, πιέζοντας και κερδίζοντας 7 κόρνερ σε 23 λεπτά και απειλώντας την εστία του Σούρσου.  Είχε καλές στιγμές με τον Σεμερτζίδη και με κεφαλιές μετά από στημένες φάσεις και μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ.

Στη συνέχεια ο Πανθυρεατικός έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Κόπελα και Γαρόζη να αποσοβούν το γκολ.

Ο Τσούκλης μετά από εξαιρετική μπαλιά του Αναστασάκου άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 26′.

Η καλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 35′ με τον Γεωργακόπουλο να μην μπορεί να σκοράρει σε τετ α τετ με τον Σούρσο.

Στο 39′ ο Σεμερτζίδης από αριστερά βγάζει μόνο του τον Ντορίν ο οποίος βρίσκει τον ελεύθερο Αναστασάκο ο οποίος δεν δυσκολεύεται να κάνει το 2 – 0.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έριξαν το ρυθμό με το μυαλό τους να βρίσκεται στο κρίσιμο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου στο γήπεδο του Άργους.

Αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Πρασσάς ο οποίος θα λείψει από τον αγώνα της Κυριακής.

Ο κόσμος αποτέλεσε τον 12ο παίκτη της ομάδας, γεμίζοντας το Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης με την ατμόσφαιρα να είναι εκρηκτική και χειροκρότησε την προσπάθεια των παικτών.

Η Α.Ε. Σπάρτη πλέον παίζει όλη τη χρονιά τη Κυριακή στο ‘Αργος επί του ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου σε αγώνα όπου θέλει πάση θυσία τη νίκη αν την ίδια ώρα μάλιστα η Κυπαρισσία κερδίζει τον Πανθυρεατικό.

Α’ ημίχρονο

17:01 ‘Εναρξη αγώνα

1′ Ο Τσούκλης γλίστρησε και κουτσαίνει, όλα καλά συνεχίζει κανονικά

2′  Πρώτο κόρνερ από δεξιά για τους γηπεδούχους, Σεμερτζίδης την εκτέλεση, απομακρύνει η άμυνα των φιλοξενουμένων

4′ Σεμερτζίδης σουτάρει από καλή θέση λίγο έξω από το δοκάρι

6′ Κόπελας το δεύτερο κόρνερ από δεξιά

8′ ‘Εμμεσο φάουλ για την ΑΕΣ

9′ Τρίτο κόρνερ από αριστερά για την ΑΕΣ, παραλίγο απευθείας γκολ από κόρνερ με τον Σεμερτζίδη

9′ Τέταρτο κόρνερ ο Γεωργακόπουλος

11′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθυρεατικό, απομακρύνει στη γραμμή ο Κόπελας, σώνει ένα βέβαιο γκολ

13′ Πέμπτο κόρνερ με τον Σεμερτζίδη, κεφαλιά ο Χοτζάϊ αρκετά έξω

14′ Δεύτερη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, διώχνει ο Γαρόζης

22′ Έκτο κόρνερ για την ΑΕΣ με τον Σεμερτζίδη, Γκίτζιας τη κεφαλιά, πάνω στον Σούρσο.

23′ Εβδομο κόρνερ από δεξιά με τον Σεμερτζίδη, κεφαλιά ο Χοτζάϊ, άουτ

26′ ΓΚΟΛ, 1 – 0, Τσούκλης σκοράρει από εξαιρετική μπαλιά του Αναστασάκου

13_maiou_tsouklis_me_udato

31′ Κίτρινη κάρτα στον Πρασσά για ανατροπή

32′ Δεύτερο κόρνερ για τον Πανθυρεατικό

35′ Ανεπανάληπτο τετ α τετ του Γεωργακόπουλου, πολύ κοντά στο 2 – 0 οι γηπεδούχοι

39′ ΓΚΟΛ ο Αναστασάκος, μετά από πάσα του Ντορίν που έκανε κίνηση από αριστερά

13_maiou_anastasakos_me_udato

17:48 Tέλος 1ου ημιχρόνου

Β’ ημίχρονο

18:03 ‘Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Πετρόπουλος στη θέση του Ντορίν

47′ Γεωργακόπουλος κοντά στο γκολ, Σεμερτζίδης την εκτέλεση πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 3 – 0

48′ Πρασσάς κόκκινη κάρτα, δεύτερη κίτρινη κάρτα

55′ Χάρμπαλης και Σακελλαράκης εκτός, Ιατρίδης και Λιτριβής μπαίνουν

57′ Πολυκρέτης στη θέση του Γεωργακόπουλου

59′ Κόπελας σώνει για δεύτερη φορά την εστία του Γαρόζη, έχει ανέβει ο Πανθυρεατικός εκμεταλλευόμενος τον περισσότερο παίκτη και προσπαθεί να πετύχει ένα γκολ, κόρνερ από αριστερά

67′ Κίτρινη κάρτα ο Μπάρλας Β., ανέτρεψε τον Τσούκλη, Σεμερτζίδης την εκτέλεση, κερδίζουν το 8ο κόρνερ οι γηπεδούχοι, Σεμερτζίδης από δεξιά εκτελεί

69′ Καπράνος αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, Αγγελόπουλος

70′ Σεμερτζίδης καλό σουτ λίγο έξω

72′ Αναστασάκος σουτάρει μέσα από την περιοχή απομακρύνει αμυντικός

74′ Πανάκης στη θέση του Αναστασάκου

77′ Πολυκρέτης σουτάρει από μακριά αρκετά έξω από την εστία

88′ Κίτρινη κάρτα ο Τσούκλης

91′ Κίτρινη κάρτα ο Σπηλιωτόπουλος

Απευθειάς φάουλ από τον Κ. Μπάρλα, κόρνερ από δεξιά.

Λήξη αγώνα

A.Ε. Σπάρτη: Γαρόζης, Πρασσάς, Κόπελας, Γκίτζιας, Σπηλιωτόπουλος, Σεμερτζίδης, Χοτζάϊ, Τσούκλης, Ντορίν, Γεωργακόπουλος, Αναστασάκος.

Εκτός 18αδας ο Χαλίλι.

Πανθυρεατικός: Σούρσος, Μπαρλάς Β., Μπάρλας Ι., Σακελλαράκης, Αδάμης, Καπράνος, Σαμαρτζής, Πολυμενάκος, Μπάρλας Κ., Δημάκος Δ., Χάρμπαλης.