ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου – Α.Ε. Σπάρτη 1 – 3 (βίντεο, φωτογραφίες)

ppe_prog

Στιγμιότυπα

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε ολόκληρο τον αγώνα

Ευχαριστούμε το report24 για τη διάθεση της μετάδοσης

Στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Πρωταθλητριών ΕΠΣ ο ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου υποδέχθηκε την Α.Ε. Σπάρτη.

Η Α.Ε. Σπάρτη σε ένα αγώνα όπου ή νίκη ήταν μονόδρομος την πήρε με 3 – 1 και το σημαντικότερο με πολύ καλή εμφάνιση.

Μια εμφάνιση που είναι η καλύτερη βάση για το καθοριστικό αγώνα της Τετάρτης με την Κυπαρισσία που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό το ποια ομάδα θα ανέβει στη Γ’ κατηγορία.

Η πρωταθλήτρια Μεσσηνίας στους 9 βαθμούς, η Α.Ε. Σπάρτη στους 6 σε ένα αγώνα τελικό για την άνοδο με τους Σπαρτιάτες να θέλουν μόνο τη νίκη που θα τους δώσει την άνοδο στη Γ΄Εθνική.

Η Α.Ε. Σπάρτη στο ΔΑK Άργους όπου πέρυσι έχασε την άνοδο, φέτος έβαλε τις βάσεις για τη Γ’ Εθνική.

Σε αντίθεση με τους δύο προηγούμενους αγώνες ο Κατσίχτης ξεκίνησε τον Χαλίλι και θα τον έχει στη διάθεσή του και στον αγώνα με τη Κυπαρισσία.
Παρουσία του Δημήτρη Γιαννακόπουλου και του κόσμου της ομάδας που ακολούθησε και σε αυτό το εκτός έδρας ο Γιώργος Σεμερτζίδης άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση του Γιώργου Σεμερτζίδη στο 14′.

Στο 28′ ο διαιτητής απέβαλε τον Γκίτζια (θα λείψει από τον αγώνα με τη Κυπαρισσία) αφού ήταν τελευταίος παίκτης.

Στο 34′ οι γηπεδούχοι με τον Μουσταφά έχασαν την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν αφού ο Γαρόζης έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε το πέναλτι. Ο διαιτητής εξάντλησε την αυστηρότητά του στην υπόδειξη του πέναλτι.

Στο 42′ ο Σεμερτζίδης εκτελεί από δεξιά, ο Πανάκης στρώνει στον Αναστασάκο ο οποίος σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0 – 2.

Η Α.Ε Σπάρτη παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο δεν απειλήθηκε και σε αρκετές στιγμές ήταν το αφεντικό του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με 10 παίκτες αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Τσούκλης μετά από πλάγιο του Κόπελα από αριστερά.

Η ομάδα του Κουτσοποδίου μείωσε στο 83′ με τον Γιάννη Καστρίτη που νίκησε το Γαρόζη ο οποίος είχε αποκρούσει το πρώτο σουτ των γηπεδούχων.

Πλέον η άνοδος στη Γ’ Εθνική θα κριθεί στον αγώνα με τη Κυπαρισσία τη Τετάρτη 20 Μαϊου. Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 17:00 στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης.

Αξιοσημείωτη η παρουσία του κόσμου της Σπάρτης μια ώρα πριν την έναρξη του αγώνα είχε γεμίσει τη κερκίδα και αποτέλεσε τον 12ο παίκτη της ομάδας δημιουργώντας μια πολύ ζεστή ατμόσφαιρα.

Οι Μεσσήνιοι χωρίς να έχουν δεχτεί γκολ στους 3 πρώτους αγώνες, με 20 συνεχόμενες νίκες, όλα τα ρεκόρ με το μέρος τους, δύο αποτελέσματα και το τίτλο του φαβορί θα επισκεφθούν το Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης.

Για τους φιλοξενούμενους δεν θα αγωνιστούν οι Κόλλιας που αποβλήθηκε στο προηγούμενο με Πανθυρεατικό, Μιτρόφ και Καμποσιώρη.

Με την βοήθεια του κόσμου και της έδρας η Α.Ε. Σπάρτη επιβάλλεται και θα πάρει αυτό που έχασε πέρυσι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο ΔΑΚ Άργους από τον Ερμή Κιβερίου.

Εξάλλου η μοναδική ομάδα που κατάφερε να μην ηττηθεί αυτά τα δύο χρόνια στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης είναι ο Ερμής Κιβερίου με τον εκπρόσωπο της Μεσσηνίας πέρυσι Πάμισο Μεσσήνης να δέχεται 4 γκολ!

paok_koutsopodiouΠΑΟΚ Κουτσοποδίου 1 – 3 τελικό  aesparti  Α.E. Σπάρτη (0 – 2 ημίχρ)

ΔΑΚ Άργους

Γκολ: Σεμερτζίδης το 0 – 1 στο 14′, Αναστασάκος το 0 – 2 στο 34′, Τσούκλης το 0 –  3 στο 55′,

Καστρίτης το 1 – 3 στο 84′.

ΠΑΟΚ Kουτσοποδίου: Κομπόσης, Διαμαντής, Καρανάσιος, Μπόμπος, Φίλης, Αντωνιάδης, Μουζακιώτης, Καζάς, Μοθσταφάϊ, Κουτσοδήμος, Μπλάτσος.

A.E. Σπάρτη: Γαρόζης, Κόπελας, Πετρόπουλος, Σπηλιωτόπουλος, Γκίτζιας, Πανάκης, Χοτζάϊ, Χαλίλι (65′ Γεωργακόπουλος), Τσούκλης (79′ Πολυκρέτης), Σεμερτζίδης, Αναστασάκος.

Σημαντικότερες ευκαιρίες αγώνα

Α’ ημίχρονο

6′ Σπηλιωτόπουλος το πρώτο σουτ πάνω από την εστία του Κομπόση.

8′ Τσούκλης κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σεμερτζίδη από δεξιά.

Καλύτερη η Α.Ε. Σπάρτη.

13′ Φάουλ κερδίζουν οι φιλοξενούμενοι σε πολύ καλή θέση

14′ Σεμερτζίδης τρομερή εκτέλεση και 0 – 1 για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ήταν εμφανώς καλύτεροι, πανυγηρίζει και αφιερώνει το γκολ στην Δημήτρη Γιαννακόπουλο

17′ Το πρώτο κόρνερ για τους γηπεδούχους από δεξιά

21′ κάρτα τον Χοτζάϊ

27′ Κουτσοδήμος με ωραία ενέργεια σουτάρει αδύναμα στο Γαρόζη.

28′ Κόκκινη κάρτα ο Γκίτζιας και φάουλ έξω από την περιοχή για τους γηπεδούχους

29′ πολύ καλή εκτέλεση λίγο έξω από δεξί δοκάρι του Γαρόζη, δεύτερο κόρνερ για τους γηπεδούχους.

30′ Με 10 παίκτες οι φιλοξενούμενοι μετά την αποβολή του Γκίτζια με απευθείας κόκκινη κάρτα.

34′ Κίτρινη κάρτα

38′ Κερδίζουν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι, πολύ αυστηρό με τον Μουσταφά να το εκτελεί και τον Γαρόζη να μπλοκάρει και να αποσοβεί το 1 – 1.

42′ Σεμερτζίδης εκτελεί, Πανάκης τη κεφαλιά και ο Ηλίας Αναστασάκος δεν δυσκολεύεται να κάνει το 0 – 2.

Με 10 παίκτες οι φιλοξενούμενοι αποκτούν προβάδισμα 2 τερμάτων.

45′ το πρώτο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους με τον Σεμερτζίδη από αριστερά

Λήξη ημιχρόνου

Β’ ημίχρονο

Δύο αλλαγές για τους γηπεδούχους με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, Σαρρής και

18:00 ‘Εναρξη 2ου ημιχρόνου

47′ Δεύτερη κίτρινη για τους γηπεδούχους

50′ Τρίτη κάρτα για τους γηπεδούχους σε φάουλ πάνω στον Σεμερτζίδη

50′ Σεμερτζίδης την εκτέλεση του φάουλ, Χαλίλι το σουτ λίγο έξω.

51′ Κίτρινη κάρτα ο Κόπελας

Δεν απειλείται η Α.Ε. Σπάρτη

55′ Τσούκλης το 0 – 3 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση του Κόπελα από δεξιά, ένα πολύ ωραίο γκολ. Και ο Τσούκλης αφιερώνει το γκολ στο Δημήτρη Γιαννακόπουλο.

Πολύ καλή η Α.Ε. Σπάρτη σήμερα κάνει το καλύτερο αγώνα μέχρι σήμερα στα μπαράζ, έχει πετύχει 2 γκολ με 10 παίκτες!

57′ Σαρρής σε θέση οφσάιντ.

65′ Γεωργακόπουλος στη θέση του Χαλίλι

68′ Αναστασάκος καλό σουτ.

Δεν καταλαβαίνει κάποιος ότι η Α.Ε. Σπάρτη αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο με την ομάδα του Κουτσοποδίου να μην μπορεί να απειλήσει.

69′ Μουσταφά σεντράρει, Γαρόζης μπλοκάρει.

71′ κόρνερ για τους γηπεδούχους

72′ Ο Γαρόζης κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση όταν η ομάδα κερδίζει 0 – 3, ο διαιτητής της αναμέτρησης μοιράζει κάρτες.

75′ Kαλή στιγμή για τους γηπεδούχους, μπλοκάρει ο Γαρόζης

79′ Πολυκρέτης αντικαθιστά τον Τσούκλη

81′ Οι γηπεδούχοι έχουν απογοητευεί, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν άνετα το σκορ.

Ο κόσμος που έχει ακολουθήσει την Α.Ε. Σπάρτη τραγουδά συνεχώς και αποτελεί τον 12ο παίκτη της ομάδας.

83′ Κόρνερ για τους γηπεδούχους, μειώνει σε 1 – 3 ο Καστρίτης μετά την απόκρουση του Γαρόζη.

Το πρώτο γκολ των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα πρωταθλητριών ΕΠΣ.

84′ Γεωργακόπουλος καλή στιγμή για την ΑΕΣ.

86′ Πετρόπουλος δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

87′ Κόρνερ από δεξιά οι γηπεδούχοι οι οποία ανέβηκαν μετά την επίτευξη του γκολ.

Αϊβαλιώτης μπήκε στη θέση του Αναστασάκου

91′ Kόρνερ για τον ΠΑΟΚ, διώχνει ο Κόπελας